וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מבקר המדינה: מכון ויצמן לא דיווח לרשות המס על הכנסות של 224 מיליון שקל ממסחור פטנטים

עודד חרמוני

30.6.2004 / 0:00

זאת, במשך חמש שנים; הדו"ח מבקר את נציבות מס הכנסה, על שלא מטפלת בדרך למסות את הכנסות הגבוהות ממסחר של האוניברסיטאות

מבקר המדינה מבקש לסיים את חגיגת ההכנסות של האקדמיה ממסחור פטנטים ללא תשלום מס - מצא שמכון ויצמן לא דיווח לרשות המס על הכנסות של 224 מיליון שקל ממסחור פטנטים במשך חמש שנים, וביקר את נציבות מס הכנסה, על שלא מטפלת בדרך למסות את הכנסות הגבוהות ממסחר של האוניברסיטאות.

גם מבקר המדינה התקשה שלא להבחין בהצלחתו של מכון ויצמן, אחד המוסדות האקדמיים המחקריים המובילים בעולם, בתחום המסחרי דווקא. בתחילת השבוע חשף הארץ, בראיון עם ראשי מכון ויצמן את הנתונים על היקף התמלוגים של המכון ממסחור הפטנטים שלו, שבמשך 45 שנה כמדיניות, נשמרו תחת חשאיות. מהראיון התברר כי היקף התמלוגים של ידע, חברת מסחור הפטנטים של מכון ויצמן, הגיעו ב-2003 בלבד ל-93 מיליון דולר, נתון שקרוב לוודאי מציב אותה בין חמשת המוסדות האקדמיים המובילים בהיקפי ההכנסות מתמלוגים בעולם והכנסותיו של המכון מתמלוגים מאז 2001 הסתכמו ביותר ממיליארד שקל מתמלוגים על הפטנטים שרשם.

את המבקר לא הטרידו ההכנסות הגבוהות של המכון, שהן ללא ספק בגדר תעודת שבח, אלא העובדה שאנשי נציבות מס הכנסה אינם פוזלים לעבר אותן הכנסות עתק ש-60% בניכוי חלקם של החוקרים, מגיע למכון פטור ממס. מכון ויצמן, כמוסד ציבורי אקדמי הפועל ללא כוונת רווח, זכאי לפטור ממס במסגרת פקודת מס הכנסה ופועל תחת פיקוח המחלקה למוסדות ציבור ומלכ"רים בנציבות מס הכנסה שתפקידה לבדוק את דוחותיו ולבחון את עמידתו בתנאים המקנים לו פטור ממס על הכנסותיו החייבות במס.מבקר המדינה ביקר בדו"ח שלו את מס הכנסה, שלא הבחין בעלייה הניכרת בהכנסות המכון ממסחור גם במחקרי המשך שנערכו במכון, ומומנו רק כדי להפוך אותם למסחריים ולא בדק ובירר את מעמד הכנסותיו של המכון מייישום מסחרי של מחקרים מבחינת החבות במס. מס הכנסה אמנם עשה במכון ביקורת ב-99 אך לא נתן את הדעת לאופן המימון של מחקרי המשך במכון ויצמן שהם בעלי מאפיין עסקי.

לדעת משרד מבקר המדינה, שהתייחס למכון ויצמן, כדוגמא הבולטת ביותר למסחור ידע מחקרי בישראל, תופעה ההולכת וגוברת במוסדות האקדמים המחפשים אמצעי מימון נוספים לתרומות ולממשלה, ההוראות הקיימות בעניין מסוי מוסדות ציבוריים אינן עונות על שאלת המיסוי של גופים אלו מפעילות עסקית על פי מידת הזיקה לפעילות הציבורית של המוסד, שבגינה הוא פטור ממס.

מבקר המדינה קבע כי על נציבות מס הכנסה לבחון את כללי המסוי החלים על הכנסות הנובעות מיישום מסחרי של מחקרים שנעשים במוסדות האקדמיים ולהבהיר אותם. "במידת הצורך", קבע המבקר בדו"ח שפירסם, "יש לנקוט הליך של תיקוני חקיקה, שבכללים אלה יינתן ביטוי נאות לאינטרס הציבורי והלאומי של פיתוח וחיזוק המוסדות האקדמיים ופעילותם המחקרית".

בביקורת שערך מבקר המדינה הוא הבחין בחוסר עקביות של בדרך שבה הגדיר מכון ויצמן את ההכנסות שלו מחברת מסחור הפטנטים ידע שלא שיקפה את מהות הסכומים שקיבל ממנה, והוא לא כלל דיווח על הכנסות של 224 מיליון שקל, שמקורן בהכנסות מיישום מסחרי, למרות שעליו היה להגיש לרשויות המס דו"חות הכוללים את מלוא הכנסותיו גם אם הוא סבור שכולן, כולל ההכנסות מיישום מסחרי של מחקרים, פטורות ממס. לטענת מבקר המדינה מפקחי מס הכנסה לא הבחינו בדרך שבה בחר המכון להציג את הכנסותיו הגדולות ממסחור בשנים האחרונות, ובעקבות ממצאים אלו אף העיר בדו"ח למכון.

המבקר מצא כי בדו"חות הכספיים הרגילים של המכון, עד לשנה שהסתיימה ב30.9.97, נכללה כל ההכנסה מיישום מסחרי של מחקרים, תחת הסעיף "הכנסות אחרות" והוגדרה - החזר הוצאות מחקר ופיתוח פרויקטים מחברת "ידע", כשלמעשה לא היו החזר הוצאות ממשי-הפחתה מסעיפי ההוצאות הרלוונטיים, אלא יתרת ההכנסות שלו מיישום מסחרי של מחקרים. משנת 99, שינה המכון את הגדרתו להכנסות הגדלות ממסחור פטנטים והכניס אותם לדו"חות תחת ההגדרה "הכנסות אחרות" עם הפירוש של, "חלק המכון מתמלוגים מחברת ידע", הגדרה שלטענת המבקר, לא שיקפה את מהות הסכומים שקיבל המכון מתמלוגים.

על פי בדיקת המבקר, מ-97-2002 ההכנסות שקיבל המכון מחברת ידע והעביר במישרין לקרן הפיתוח שלו הסתכמו ב-305 מיליון שקל ומתוכם הוא הוציא 118.6 מיליון שקל על רכישת מקרקעין ונכסים, ועל עבודות בנייה, פיתוח ותחזוקה במכון. ב30.9.02 היתה יתרת ההכנסות מיישום מסחרי של מחקרים- 186.8 מיליון שקל, וביתרה זו לא נעשה שימוש עד לאותו מועד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully