וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: המסחר נסגר בירידות

עידו אלון

1.7.2004 / 23:55

הדאו ירד בכ-1% ל-10,334 נקודות. הנאסד"ק התממש בכ-1.6% ל-2,016 נקודות

יום לאחר העלאת הריבית בארה"ב, שהוא גם היום הראשון של הרבעון השלישי, נסחרו המדדים המובילים בירידות. ירידות אלו כללו חלק ניכר מחברות הדאו ג'ונס כמו גם את חברות הטכנולוגיה המובילות בנאסד"ק. הפדרל ריזרב העלה אתמול את ריבית הבסיס ברבע אחוז, לרמה שעדיין נמוכה היסטורית - 1.25%. הפד גם ציין את ההתחזקות בכלכלה האמריקאית ובשוק העבודה, והבהיר כי האינפלציה אינה מהווה בעיה גדולה כיום.

אירוע משמעותי נוסף צפוי מחר, כשיפורסם מספר המשרות החדשות שנוספו לשוק העבודה ביוני. לפי הערכות, מספר המשרות אמור היה לעלות ביוני ב-250 אלף, ושיעור האבטלה אמור להיוותר על 5.6%. אתמול גם פורסם מספר דרישות האבטלה החדשות בשבוע שעבר, שהסתכם ב-351 אלף לעומת ממוצע תחזיות הכלכלנים ל-343 אלף בלבד.

בנוסף לנתונים החשובים משוק העבודה, הרי שהמשקיעים גם מימשו חלק מהרווחים של החודש וחצי האחרונים. הנאסד"ק עלה בתקופה זו בכ-9%, אך היום התממש בכ-1.6% ל-2,016 נקודות. דאו ג'ונס עלה בששת השבועות האחרונים בכ-6%, והיום ירד בכ-1% ל-10,334 נקודות. אירוע משמעותי בשבוע הבא הוא חגיגות ה-4 ביולי בארה"ב, שבעטיין לא יתקיים מסחר ביום שני, ה-5 ביולי.

מבין הישראליות ירדה צ'ק פוינט ב-3.1% לאחר מסע עליות מרשים, וקומברס איבדה 4.21%. מי שמצטרפת למועדון הגדולות היא ורינט (שהגיעה השבוע לשווי של מיליארד דולר, אך היום איבדה כ-4.3%.

מניית טבע ירדה ב-0.65% ל-33.37 דולר, רמות המחירים שבהן החלה להיסחר לאחר שהשלימה ספליט ביחס של 2:1. שלשום התברר כי החברה הפסידה במשפט כנגד פייזר על תרופת האקיופריל שמיועדת לטיפול ביתר לחץ דם. מכירות התרופה הסתכמו בשנה האחרונה ב-600 מיליון דולר, כך שההפסד במשפט משמעותי למדי עבור החברה הגנרית הישראלית. האנליסטים העריכו כי שיווק בלעדי של התרופה הייתה מקנה לטבע הכנסות של 100 מיליון דולר ורווח נקי של 50 מיליון דולר - מספרים שמהם לא תיהנה החברה כעת.

גם אם סיסטמס קרסה ב-6.77% כתגובה מאוחרת לאזהרת הרווח של אחת ממתחרותיה, לקסאר. עם זאת, לקסאר מתחרה באם-סיסטמס בתחום צר מאוד של מפתחות זיכרון נישאים - הדיסק און קי, בעוד שעיקר עסקיה של לקסאר נובעים מכרטיסי זיכרון למצלמות דיגיטליות - תחום שבו אם-סיסטמס אינה פועלת כלל.

אם-סיסטמס צפויה לדווח ברבעון השני על הכנסות של לפחות 68 מיליון דולר ועל רווח של 11 סנט למניה. בשנה כולה מעריכים האנליסטים כי אם-סיסטמס תרשום הכנסות של 292 מיליון דולר, נתון שעשוי להפוך אותה לאחת החברות הישראליות הגדולות במונחי מכירות. אם-סיסטמס אף אמורה, לפי הערכות אותם אנליסטים, לרשום רווח של 52 סנט למניה, שהם 18 מיליון דולר. אם אכן תעמוד אם-סיסטמס בתחזיות אלו, הרי שהיא נסחרת במכפיל של 27 לרווחי 2004 ובמכפיל נמוך למדי של 16 לרווחים שחוזים לה ל-2005.

אולי אחד הסיפורים המעניינים ביותר של החודשים האחרונים היא מניית גילת. בחודשיים האחרונים נראה כי כל פעיל בשוק ההון בתל אביב, כל האנליסטים המקומיים וגם אלו שנמצאים עתה בחו"ל - עמוסי שמועות אודות החברה. כמעט שלא עובר יום מבלי שתצוץ שמועה חדשה אודות חוזה גדול במדינה פלונית. הבעיה עם שמועות אלו שרובן מצטטות מדינות שונות, ובוודאי היקפי עסקה שונים. גילת, כמובן, מקפידה לציין תמיד כי אינה מגיבה לשמועות.

הבעיה נהפכת מהותית יותר כשיו"ר גילת, שלמה רודב, גם נמנע מלפרט למשקיעיו את תוכניותיו האמיתיות, אלו שהצליחו לחצות את הקו בין שמועה לאמת. גילת הרי ניסתה בצעד שאפתני במיוחד לרכוש את חטיבת הלוויינים של יוז (HNS), המובילה בשוק תחנות הלוויין הזעירות - צעד שנכשל. אולם ציבור בעלי המניות של גילת לא שמע מרודב דבר על החלום, על שברו ועל השפעתו על פעילות החברה.

השמועה החמה הנוכחית בנוגע לגילת, מדברת על כך שמי שיזכה לבסוף לרכוש את החטיבה של יוז, יפנה מאוחר יותר את מרצו גם לכיוונה של גילת, שעליה, לכאורה, ניתן להשתלט בהשקעה של כ-50 מיליון דולר, וללא כל סכנה של גלולת רעל .

בהקשר זה אפשר לציין שגילת נשלטת על ידי בעלי מניות פיננסיים, כאלו שהצלחתם נמדדת במימוש אחזקותיהם במחירי שיא. בנק הפועלים, דיסקונט, אליעזר פישמן ומאיר שמיר - כולם קיבלו את אחזקותיהם במניה בעקבות הסדר הנושים שאירגנה גילת לבעלי האג"ח ונותני ההלוואות שלה. היום השילה גילת 5.74%, והשלימה קריסה של כ-40% במחירה בתוך כחודשיים.

חברת הביוטכנולוגיה קומפיוג'ן הודיעה כי תפצל את חטיבת הכימיה שלה לחברה בת תחת השם "קדם ביוסיינס". במקביל צנחה המניה ב-7.17%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully