וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רק המקצוענים שרדו

סן חוזה מרקיורי

30.4.2001 / 21:08

נפילת השוק סילקה את המשקיעים החובבנים

בעיניים נעולות על שלושה מסכי מסחר ענקיים ואצבעות שנעות ללא הרף על המקלדת - רון לימב מייצג נאמנה את דמותו של סוחר שהפך כמעט לגיבור עממי כלכלי בשוק הפרי הסוער.

בימים אלה, החדר ב-ProTrader בסנטה קלרה, בו הוא מנהל את המסחר, ריק למחצה - וזה נחשב ליום טוב. תנודות השוק המסוכנות העיפו החוצה את רוב החובבים הנלהבים שהצטרפו לעסק.

עולם המסחר היה פעם מעין מערב פרוע, שקסם לאלה שרוחם וארנקם חסרי מנוח. עכשיו עולם המסחר היומי, שנבלם על ידי השפל הכלכלי, קטן יותר... וקודר הרבה יותר.

לדברי מומחים, מאז השיא של שנה שעברה, אז מנו הסוחרים היומיים כ-7,000 איש, הידלדלו שורותיהם בשליש ואף יותר. רוב הפירמות שבעבר גרפו הכנסות בנות 7 ספרות בכל חודש -, התכווצו במידה ניכרת או נסגרו לגמרי. ועכשיו רשויות החוק נכנסו לפעולה: השלטונות, מבועתים בשל הסיכונים שהמשקיעים לקחו, אכפו חוקים חדשים על המסחר היומי.

כתוצאה מכך רוב המשקיעים הקטנים שנכנסו לשוק כדי לעשות רווחים מהירים עזבו את המקצוע. הסוחרים שנשארו הם חבורה הרבה יותר מקצועית, שעושה הרבה פחות עסקות. בימים אלה, הסוחרים הנשארים מעדיפים לעשות קצת שיעורי בית במקום לספסר רווח מהיר באמצעות רכיבה על הצלחתן של אי אלו מניות.

"כאשר הציבור הרחב קונה, יש הרבה מקום לסלחנות", אמר לימב, יועץ עסקי לשעבר. לא עוד.

לא רק תחביב

"בימים אלה יש צורך בידע נרחב יותר על השווקים והמגזרים", אמר פול הונג, מנהל סניף של פרוטריידר. "המסחר במניות הוא יותר מתחביב, זה עסק רציני".

כ-50 אלף "סוחרים מקצועיים למחצה" התפרנסו לאורך זמן משווקים פריים ודוביים, והם ממשיכים להוות נתח נכבד מערכו של שוק המניות. אבל העלייה המסחררת שנראתה לאחרונה גרמה לכניסתם של טירונים, שלעתים קרובות התפטרו מעבודתם כדי לעבוד כסוחרים במשרה מלאה אצל כ-60 חברות ברחבי ארה"ב, שלימדו את רזי המסחר במניות.

כמה חברות דרשו שכר לימוד שהסתכם לעתים בכ-2,500 דולר, חוץ מגביית עמלות ומגוון תשלומים נוספים. כמו כן, שילמו הלקוחות 10 דולרים או יותר בכל פעם שסחרו במניה עבור כ-100 עסקות ביום.

ואז, בורסת הנאסד"ק - מגרש המשחקים של רוב הסוחרים היומיים - התחילה ליפול והמשיכה ליפול, עד כדי הפסד של 60% מהשיא שנסחרה בו במארס שנה שעברה.

כעת, הסניף של פרוטריידרס בעמק הסיליקון תומך רק בכ-16 סוחרים בעסק עצמו ובעוד כ-8 אשר סוחרים מהבית, לעומת שיא של 40 סוחרים בעבר.

אלו ששרדו זוכרים את סיפורי הזוועה. הם זוכרים את 5 החברים שאיבדו את רוב הונם בגלל רמז גרוע, כאשר Legato Systems איבדה חצי מערך המניה שלה באפריל שעבר. הם גם זוכרים את שני אלה שנצמדו בכוח למניות eToys במשך 6 חודשים, מתוך אמונה שמכירות חג המולד יצילו אותה - הרפתקה שעלתה לכל אחד מהם כ-14 אלף דולר, שלאחריה הם שבו להיי-טק ולרפואת שיניים.

"זה היה כמו לראות אנשים מבצעים התאבדות כלכלית", אמר לימב.

הסיפור דומה ב-Analytic Trading בסן חוזה, שירדה מכ-25 סוחרים יומיים בבית העסק ועוד 750 חשבונות ביתיים לקומץ סוחרים יומיים וכמה מאות חשבונות ביתיים.

יאן ג'דליקה, כומר נוצרי שמבלה את רוב ימיו במסחר באמצעות אנליטיק, מבצע בימים אלה הרבה פחות עסקות. הוא קונה רק מניות זולות ושבע רצון מרווחים כספיים קטנים. "הפכתי בררן יותר", הוא אומר, בעודו מתבונן בזהירות במסך המניות של הנאסד"ק.

בפסיפיק אונליין מסחר ואיגרות חוב, פעם מקום "חם" עבור סוחרים יומיים נלהבים, המשרדים הראשיים בסן חוזה היו ריקים בצורה מצמררת באחד מימי מארס, עם תריסר כסאות מנהלים גבוהי משענת ותחנות עבודה עומדות ריקות. נשמע הדהוד ממש של אחת מבין ארבע טלוויזיות ענקיות שתלויות מהתקרה כאשר עובד ענה לשיחות טלפון אקראיות של לקוחות הסוחרים במניות מביתם.

הון סיכון

נשיא החברה טים מק'אדמס אמר שמלאי ה"הון סיכון" אזל לחלק מהסוחרים היומיים, אך החברה עדיין העסיקה סוחרים - הוא סירב לומר כמה - שעבדו מהבית. המשרדים נשארו ריקים עקב חששות מהפסקות חשמל, אך חלק מהלקוחות הגיעו בכל זאת. הוא הוסיף שהחברה מתפקדת גם כברוקר מקוון, אך לא מסר נתוני הכנסות או מספר לקוחות.

בעוד הגורם המרסן העיקרי הוא השוק, גורמים נוספים השפיעו על המסחר

גורמים רגולטוריים האטו את קצב המסחר לאחר שפירסמו דו"חות בהם נרשם שבמהלך השנים 1999 ו-2000 מספר חברות לקחו הלוואות מסוכנות ולא מסרו למשקיעיהן נתונים על הסיכונים. כ-70% מהסוחרים "יפסידו את כל שהם משקיעים", ורק 11.5% ייצאו ברווח, לפי דו"ח איגוד מנהלי ניירות ערך בצפון אמריקה.

כיום, רוב החברות הסוחרות בבורסה הגדילו את סף הכניסה. הן דורשות מלקוחותיהן הון של 50-25 אלף דולר וכן מגבילות את ההלוואות.

בנוסף, מכיוון שמחירי המניות עברו לשיטה העשרונית, קשה יותר לסוחרים היומיים לנצל את ההבדלים בין מחירי הקנייה והמכירה של מניות הנאסד"ק. בעבר, לדוגמה, הסוחרים יכלו למצוא מניה במחיר של 30.125 דולר ולמצוא בזריזות קונה במחיר של 30.625 דולר, רווח של 50 סנט. אך עם שברים עשרוניים רווחים אלו קטנים בהרבה.

והטכנולוגיה הרבה יותר מתקדמת, ובכך מקשה על החובבנים. לכל אחד מהסוחרים היומיים הרציניים צג המראה את כל טווח המחירים בהם עשויה להתבצע עסקה, וכמובן טבלאות וכלי מחקר.

"סוחר יומי מוצלח הוא מוצר נדיר", אומרים המומחים.

רווחים קבועים

? מתוך 16 הסוחרים ב-ProTrader רק 2 מסיימים באופן קבוע עם רווח. 2 אחרים מצליחים מדי פעם והשאר דורכים במקום או מרוויחים את לחמם בקושי, כך אמר לימב. מספר סוחרים יומיים שנזרקו החוצה אמרו שהם למדו את הלקח.

עבדול הוטאקי, לקוח לשעבר ב-Analytic, אמר שהוא הפסיד את כל כספו, הרבה יותר מ-10,000 דולר, בסחר יומי בשנה הקודמת, והוסיף שהוא למד שבכדי להיות סוחר מוצלח חובה להצטייד בסבלנות ובמשמעת.

"נהגנו ללכת הרבה לבתי הקזינו, וחשבנו שהבורסה זה אותו הדבר, אך התברר שטעינו", אמר הוטאקי, אשר הוסיף שהוא בונה מחדש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully