וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בירן: חברת הלוויין עלולה לקרוס ללא אישור להגדיל אחזקת בזק

הארץ

1.5.2001 / 7:37

היום אמורה ועדת הכלכלה לדון בשינוי התקנות שיאפשר לבזק להגדיל את אחזקותיה ביס עד לשיעור של 50%

הדר חורש

"בטענותיו של סגן יו"ר חברת מתב, משה גביש, נגד מתן האישור לבזק להגדיל את אחזקותיה בחברת הלוויין, יס, יש הבלים מרושעים הגובלים בהוצאת לשון הרע" - כך כתב אתמול מנכ"ל חברת בזק , אילן בירן, ליו"ר ועדת הכלכלה, אברהם פורז. היום אמורה הוועדה לדון בשינוי התקנות שיאפשר לבזק להגדיל את אחזקותיה ביס עד לשיעור של 50%.

יו"ר דירקטוריון מתב , שמואל דנקנר, וגביש שיגרו פניות לפורז ולשר התקשורת, ראובן ריבלין, בניסיון למנוע את מתן האישור. לטענתם, האישור יגרום להגדלת התמיכה של בזק ביס ולהגדלת הסבסוד הממשלתי העקיף (באמצעות בזק הממשלתית) בחברה, שאינה יכולה להתקיים ללא הזרמת הון של בעלי המניות.

במכתב התגובה, בירן כתב כי בזק רואה ביס מקור הכנסה עתידי ולא מכשיר לשימור לקוחותיה. זאת, לנוכח כוונת חברות הכבלים להיכנס לתחרות מול בזק בתחום האינטרנט המהיר ושירותי הטלפוניה.

עד כה הושקעו 440 מ' ד'

בירן כתב כי עד כה הושקעו ביס 440 מיליון דולר, מתוכם 120 מיליון דולר על ידי בזק. לטענתו, גם אם כדאיותו הכלכלית של הפרויקט מוטלת בספק, מוקדם לקבוע שיש הצדקה לביטולו. הוא כתב כי "אי מתן האפשרות לבזק להמשיך ולהשתתף במימון המיזם תגרום לפגיעה קשה ומיידית בתפקוד חברת הלוויין, ועשויה להביא לקריסת הפרויקט בתוך זמן קצר". לטענתו, קריסת יס רצויה לחברות הכבלים.

יס סובלת כיום ממצוקת מזומנים הגורמת לעיכוב בפירעון חובותיה לספקים, ולאיומי תביעות מצד חברות הכבלים, המספקות לה תכני ערוצים. בתחילת אפריל חדלו הבנקים לספק לחברה אשראי, למרות שהסכם המימון בין החברה לבנקים סוכם עקרונית, אם כי טרם נחתם רשמית.

שלושה מחמשת בעלי המניות של החברה לא השתתפו בהזרמת ההון האחרונה, ובחודשים האחרונים רק בזק הזרימה לחברה מזומנים. השתתפות יורוקום במימון התבטאה בקיזוז חוב של חברת הלוויין ליורוקום.

לדברי סמנכ"ל הכספים של בזק, אורן לידר, אתמול, הזרמת הכספים של בזק ליס מהווה 40%מסך ההזרמות של בעלי המניות בחברת הלוויין, ובזק אינה מתכוונת להיות היחידה שתמשיך להזרים הון ליס. הוא אמר כי "לא נתמוך בחברת הלוויין בכל מחיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully