וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות הדלק ביטלו גביית דמי השירות בתחנות

הארץ

1.5.2001 / 7:52

עמירם כהן

3 חברות הדלק הגדולות - פז, סונול ודלק - הודיעו אתמול כי יבטלו את גביית תוספת דמי השירות בגין התדלוק בתחנות הדלק. ביטול הגבייה יכנס לתוקף היום. ההודעה על ביטול הגבייה נמסרה לאחר פגישה שקיימו אתמול ראשי החברות עם שר התשתיות, אביגדור ליברמן.

החל מ-1 באפריל 2001 גובות תחנות הדלק שבבעלות או בשכירות של חברות הדלק הגדולות, דמי שירות בגין כל תדלוק: בין 1 ל-1.2 שקלים לתדלוק ביום ו-2 שקלים לתדלוק בלילה, שבתות וחגים. החברות הודיעו כי תימשך גביית דמי השירות בלילה, בשבתות ובחגים, במתכונת ובסכומים שהיו לפני ההעלאה (כ-70 אגורות ברוב התחנות).

ליברמן אמר בתום הפגישה כי טענת החברות שקיימת שחיקה מתמשכת במרווחי שיווק הבנזין, שלא עודכנו לטענת חברות הדלק מזה 7 שנים - יבדקו. 80% ממחזור המכירות בתחנות הדלק נובע ממכירת בנזין.

מקור בחברות הדלק אמר אתמול כי החברות נענו לפניית שר התשתיות להפסיק את גביית דמי השירות, לאחר שהובהר להן כי בכוונתו של ליברמן להביא לידי גמר את הרפורמה במשק הדלק, ולנקוט בצעדים המתאימים כדי שניתן יהיה להסיר את הפיקוח על מחיר הבנזין הנמכר בתחנות עד אפריל 2002.

עוד אמר המקור כי הובטח לחברות הדלק, שתוך חודש ימים ייכנס מנכ"ל משרד התשתיות, יעקב אפרתי, את ועדת המחירים למוצרי דלק (הכפופה לאוצר), בראשות שוקי שי, כדי לדון בדרישת החברות להסיר את הפיקוח ממחירי הבנזין. בדיונים לאפשרות הסרת הפיקוח ישתתפו גם נציגי האוצר, רשות ההגבלים העסקיים, בתי הזיקוק וחברות הדלק.

הרשות להגבלים עסקיים פתחה בראשית השבוע בחקירה גלויה נגד ראשי 3 חברות הדלק הגדולות, בחשד לכאורה, לתיאום מחירים ויצירת קרטל בעניין גביית דמי השירות. ראשי חברות הדלק סונול, פז ודלק נחקרו בראשית השבוע במשרדי של הרשות להגבלים עסקיים.

מקור משפטי ברשות אמר כי החלטת החברות לבטל את הגבייה אינה מהווה עילה להפסקת החקירה: "חקירה זו לא מסחרה, לא נפסיק חקירה בתמורה למשהו".

עוד אמר הגורם כי "החקירה באה לבדוק האם התקיים תיאום בין חברות הדלק בעניין העלאת דמי השירות, שהועלו באותה צורה, כמעט באותו יום, כמעט באותו שיעור, גם ביום וגם בלילה בכל 3 החברות. מדובר כאן בחשדות אמיתיים".

עם זאת, החלטת חברות הדלק לבטל את גביית דמי השירות ביום ולהחזירן למתכונת הקודמת בלילה "עשויה להוות גורם מקל ביום פקודה", כדברי המקור המשפטי.

שר התשתיות, אביגדור ליברמן, טילפן במהלך הפגישה עם ראשי חברות הדלק, לממונה על ההגבלים העיסקיים, דרור שטרום, בכוונה לבדוק אם ביטול הגבייה, בשלוש החברות בעת ובעונה אחת, עשוי להתפרש כ"תיאום עמדות וקרטל". ככלל, פעולה כמו ביטול מתואם של דמי הגבייה הנעשית לבקשת רשות מוסמכת אינה בבחינת "קרטל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully