וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערכה: האוצר עשוי לסגת מהפרטת לאומי בחלוקת אופציות

אילן מוסנאים

7.7.2004 / 11:24

האנליסט אלון גלזר מעריך כי אם תתקבל הצעה ראויה המדינה עשויה למכור. העניק למניה המלצת "קנייה" עם מחיר יעד הגבוה ב-42% ממחירה בבורסה

מכירת אחזקות המדינה בבנק לאומי באמצעות חלוקת אופציות צפויה לעורר עוד הרבה רעש, כאשר הן הפרוצדורה המורכבת והן שאלת יתרונות וחסרונות השיטה, עוד יעלו לדיון. כך כותב האנליסט אלון גלזר מחברת לידר ושות'. בלידר מעריכים כי לאור זאת אין לפסול חזרה לאחת הדרכים האחרות, וזאת בפרט אם תונח על שולחן האוצר הצעה לרכישת הבנק.

באשר להשלכות של תוכנית האופציות, כותב גלזר כי הסבירות הגבוהה היא כי מהלך זה ייצור לחץ על הנייר כתוצאה מריבוי מוכרים. עם זאת, הוא מעריך כי ייתכן שהמהלך יביא עמו גם לתחילתו של מאבק שליטה על הבנק, בדומה למה שראינו באל על, כאשר ככל שמחיר המניה נמוך יותר, כך הסבירות למהלך מעין זה גבוהה יותר.

גלזר מציין כי מניית בנק לאומי נמצאת היום תחת לחץ עקב תוכנית האופציות של האוצר ומכירת המניות על ידי מגדל. עם זאת, הוא מאמין שלמרות הלחץ לעיל, הדיסקאונט הגבוה בו נסחר הבנק מצדיק את רכישת המניה. הוא ממליץ על המניה ב"קנייה" עם מחיר יעד של 12.5 שקל, הגבוה בכ-42% מהמחיר בו נסחרת המניה בבורסה.

בלידר ושות' מציינים כי לאומי נסחר במכפיל הון של 0.85, נמוך משמעותית ממכפיל ההון של פועלים, ודומה למכפילי ההון של יתר הבנקים במערכת, זאת בשעה שהוא צפוי לייצר תשואות על ההון הגבוהות בהרבה בהשוואה לבנקים אלה.

גלזר מעריך כי אחרי הרווח המרשים ברבעון הראשון, ימשיך לאומי להציג תוצאות טובות גם בהמשך השנה, ויסיים את 2004 עם תשואה להון הגבוהה מ-11%.

ברבעון השני, צפוי הבנק (כמו יתר הבנקים במערכת), ליהנות מהתרומה של האינפלציה הגבוהה, שלאחר הפסקת תיאום הדו"חות תגדיל את רווחי המימון של הבנק.

בלידר ושות' מקדישים פסקה נרחבת גם לתיק האשראי של הבנק. לדברי גלזר, לאחר שנים בהן שיעור ההפרשות לחובות מסופקים במערכת הבנקאות הישראלית עמד על שיעור של כ-0.5% מהאשראי לציבור, בשנים האחרונות נרשם גידול חד בשיעור ההפרשות לחובות מסופקים, וזאת עקב האינתיפאדה והירידות בשוקי ההון בארץ ובעולם, שגררו את המשק המקומי למיתון עמוק ומדיניות אשראי ליברלית של הבנקים בישראל בשנות "הבועה".

בלידר כותבים כי השאלה המרכזית העומדת כיום הינא האם הבנקים ניקו את תיקי האשראי שלהם. גלזר מציין כי קשה מאוד לתת תשובה חד משמעית על שאלה זו.

לדבריו, הוא בטוח שעדיין בתיקי האשראי של הבנקים, לרבות בבנק לאומי, קיימים חובות רעים שהבנקים יאלצו למחוק. יחד עם זאת, הוא מדגיש כי השיפור במצב המשק בשנה האחרונה וסימני היציאה ממיתון, העליות בשוקי ההון בארץ ובעולם וההפרשות הגבוהות שהבנקים ביצעו בשנים האחרונות, מרגיעים אותו לגבי החשש שהבנקים ייאלצו לבצע מחיקות ענקיות בשנים הקרובות.

יתרה מכך, בלידר ושות' מאמינים כי חלק מההפרשות שהבנקים ביצעו בשנתיים האחרונות יבוטלו ונראה RECOVERY של חלק מההפרשות, כאשר ביטול של ההפרשה בתבל עשוי להחזיר לבנק לאומי (המלווה הגדול של תבל) סכום של כמה מאות מיליוני שקלים.

בלידר מאמינים כי בנק לאומי בצע ניקוי של מרבית החובות הבעייתיים שלו, כאשר כל רבעון שחולף בו ממשיך הבנק לשמור על היקף חובות בעייתיים סביר, מחזק את ההערכה לגבי טיב תיק האשראי בבנק. גלזר מציין כי בהערכת השווי של הבנק הוא לקח הנחות שמרניות של הפרשות של ירידה הדרגתית מכ-1% עד ל-0.75% מהאשראי לציבור בשנה המייצגת.

גלזר מעריך כי בנק לאומי ידווח ב-2004 על רווחי מימון של 6.34 מיליארד שקל, עלייה של 3.6% לעומת 2003, ההפרשות לחובות מסופקים יירדו בכ-17% ל-1.56 מיליארד שקל (כ-0.91% מהאשראי לציבור), והרווח הנקי יגדל בכ-38% ל-1.58 מיליארד שקל.

ברבעון השני של 2004 צפוי הבנק לדווח על גידול של כ-2.4% ברווחי המימון שלו לעומת הרבעון המקביל ל-1.6 מילארד שקל, ירידה של כ-24% בהפרשות לחובות מסופקים לרמה של כ-395 מיליון שקל, וצמיחה של 15% ברווח ל-377 מיליון שקל.

בהנחה של צמיחה שנתית של 1.5% ומחיר היוון של 10%, אומד גלזר את שווי הפעילות של בנק לאומי בכ-15.992 מיליארד שקל. בנוסף, השווי הנכסי הנקי של שלוש האחזקות הסחירות הגדולות של הבנק - מגדל, החברה לישראל ואפריקה ישראל - הוא 2.57 מיליארד שקל. צירוף שני המספרים לעיל יוצר לבנק שווי של כ-18.56 מיליארד שקל, ממנו נגזר לבנק מחיר יעד של 12.5 שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully