וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הארץ: חברת קש מפנמה רכשה 8.4% ממניות ליפמן

הארץ

1.5.2001 / 11:56

"ההאטה בשוק האמריקאי, שוק היעד העיקרי של ליפמן, תוביל את החברה לתוצאות סבירות ברבעון הראשון של 2001" - כך אומר מנכ"ל החברה, יצחק אנג'ל ליפמן. החברה מנסה לפצות את עצמה דרך כניסה לשווקים חדשים כמו דרום אמריקה והמזרח הרחוק.

חברה זרה רכשה בשבוע שעבר 3.75% ממניות ליפמן בעסקה מחוץ לבורסה באמצעות חברת קש מפנמה, והגיעה לאחזקה של כ-8.4% מהון מניות החברה. החברה הפנמית מחזיקה את המניות בנאמנות אצל עו"ד אלון קפלן, שאינו מוכן למסור פרטים מעבר לעובדה שבעלת העניין החדשה בליפמן אינה ישראלית. אנג'ל אמר אתמול כי לא ידועים לו פרטים נוספים על החברה הרוכשת ובשלב זה הוא אינו יודע מה כוונותיה.

עוד אמר אנג'ל אתמול, כי בעלי העניין הנוכחיים בליפמן - האחים אהרון ורמי ליפמן (20%) ומבטח שמיר (26%) - לא מכרו את מניותיהם, ועל כן העסקות בוצעו דרך קרנות נאמנות ושוק ההון.

מניית ליפמן עלתה בחודש האחרון בכ-40% ומחירה הוא כ-46 שקל. למרות העלייה, מחיר המניה נמוך בכ-70% ממחיר השיא של המניה באוגוסט 2000. שווי השוק של ליפמן הוא כ-120 מיליון דולר.

ליפמן החמיצה באוגוסט 2000 את הזדמנות ההנפקה בנאסד"ק, שבה היתה צפויה לגייס 100 מיליון דולר לפי שווי חברה של 400 מיליון דולר. החברה לא הסכימה להוריד אז את מחיר המניה בהנפקה ל-30 דולר בהתאם לדרישת החתמים והתעקשה על מחיר של 35 דולר למניה.

הוויכוח בין החברה לחתמים על דולרים בודדים הותיר את ליפמן בתל אביב ללא מ-100 מיליון דולר.

ליפמן עוסקת בייצור מוצרי קצה לקריאת כרטיסי אשראי וכרטיסים חכמים. החברה פועלת ב-7 מדינות, כשהאסטרטגיה המנחה אותה היא כניסה למדינה שבה היא תהיה מובילה עסקית. שוק היעד העיקרי של ליפמן הוא השוק האמריקאי, המהווה כ-48% משוק הסליקה העולמי וכ-60% מפעילות החברה. ליפמן נחשבת לשחקן השלישי בגודלו בשוק האמריקאי, ואולם היא מהווה רק כ-4% בלבד מהשוק, בעוד שלכל אחת מהחברות המובילות בשוק האמריקאי יש נתח של 30%-20% מהשוק. אנג'ל מעריך כי הצמיחה בפעילות ליפמן ארה"ב תבוא על חשבון חברות אלו.

"ההאטה בשוק האמריקאי הביאה את ליפמן למקד את פעילותה גם בשווקים אחרים כמו השוק הסיני והשוק הספרדי, שצפויים לשפר את הצמיחה בפעילות החברה כבר ב-2001", אומר אנג'ל. בסין מועסקים כ-22 עובדים ובספרד כ-6 עובדים. החברה שואפת להגביר באמצעות הפעילות בספרד את השתלבותה בשוק הדרום אמריקאי, שוק מתפתח המוערך ב-2.5 מיליארד דולר ובעל פוטנציאל צמיחה של 15% בשנה.

בטורקיה, אומר אנג'ל, נעצרה הפעילות באופן מוחלט עד להתייצבות השווקים שם. ברבעון הראשון נמכרו כל המכשירים המתוככנים, ואולם ברבעון השני הפסיקה החברה את המכירות אם הלקוח נתקל בבעיות תשלום. השוק הטורקי הוא כ-9% מפעילות החברה, ואנג'ל צופה שאם המדינה תקבל את הסיוע שהובטח לה מהבנק העולמי יישארו היקפי פעילות החברה שם באותה מידה.

בשוק האירופי מלבד ספרד, המהווה בעיקר קרש קפיצה לשוק הדרום אמריקאי, מתכננת החברה להתמקד בשוק הגרמני. בשוק זה השימוש בכרטיסי אשראי צובר תאוצה בשנים האחרונות על חשבון התשלום במזומן, ששימש כאמצעי התשלום היחיד במשך שנים. בשאר מדינות אירופה תופסים היצרנים המקומיים את עיקר הפעילות, ולכן מעדיפה החברה שלא לפעול שם.

נתח השוק של ליפמן בישראל בתחום מוצרי הקצה לקריאת כרטיסי אשראי הוא כ-50%, והוא מהווה כ-10% ממחזור הפעילות שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully