וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוכנות היהודית תובעת ממינהל מקרקעי ישראל כ-127 מיליון שקל

אמיר הלמר

1.5.2001 / 16:15

טוענת כי היא בעלת זכויות בשטחי מושבים שהופקעו ללא פיצוי; דובר הסוכנות: העניין מצוי בהליך גישור, התביעה הוגשה כדי למנוע התיישנות

הסוכנות היהודית הגישה אתמול (יום ב') לביהמ"ש המחוזי בתל אביב שתי תביעות כנגד מינהל מקרקעי ישראל ושר האוצר לתשלום פיצויים בגין הפקעת הקרקעות של מושב יגל ומושב צפריה. לטענת הסוכנות, הקרקעות הללו הן בבעלותה ושווי הפיצויים המגיעים לה נאמד בכ-127 מיליון שקל. לצרכי אגרה העמידה הסוכנות את תביעתה על סך של כ-36 מיליון שקל בשתי התביעות ביחד.

הסוכנות טוענת בתביעותיה, באמצעות עוה"ד יהושע חורש ואירית יולס ממשרד ש. הורביץ ושות', כי בשנת 1994 החליט שר האוצר על הפקעת חלק מהקרקעות של מושב יגל ומושב צפריה, אשר לגביהן חתמה הסוכנות עם המינהל ועם המושבים על חוזים משולשים, במסגרתם משמשת הסוכנות כחוכרת של שטחים שהועברו לידי היישובים לשם הקמתם.

הסוכנות טוענת כי לאחר ההפקעה נערכו בין הסוכנות למינהל שורה של דיונים לגבי שווי הפיצוי שמגיע לסוכנות בגין ההפקעה, ובמסגרת זו הודה המינהל כי הסוכנות היא בעלת זכויות החכירה בקרקעות שהופקעו, ואף מגיע לה פיצוי בגין ההפקעה.

הסוכנות טוענת כי שווי זכויותיה בקרקעות שהופקעו במושב צפריה עומד על 63.3 מיליון שקל ובמושב יגל עומד הסכום על 64.6 מיליון שקל. הסכומים מורכבים משווי הזכויות וכן מהסכומים שהושקעו, לטענת הסוכנות, על ידה, לשם פיתוח השטח לצורך הקמת היישובים. הסוכנות טוענת, כאמור, כי מגיעים לה פיצויים בשווי של כ-127 מיליון שקל.

דובר הסוכנות היהודית מסר כי הסוכנות נמצאת במשא ומתן עם מינהל מקרקעי ישראל להסדרת זכויותיה בעת שינוי ייעוד הקרקע. הנושא העקרוני מצוי בימים אלה בתהליך גישור באמצעות השר לשעבר משה ניסים.

כיוון שעמד לפקוע המועד האפשרי להגשת תביעה עקב התיישנות, הגישה בימים אלה הסוכנות היהודית תביעה משפטית להבטחת זכויותיה: "אנו ממשיכים בתהליך הגישור ומקווים שהנושא יוסדר בהבנה עם הממשלה". (א'1698/01 ו-א'1697/01)

טרם הוגשו כתבי הגנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully