וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כולנו חטאנו באותו חטא

הארץ

2.5.2001 / 9:29

שלמה קאליש מדבר על קריסת יזם ומתנחם בכך שלא הונפקה / הארץ


"אני מרגיש שהתקשורת העלתה אותי על המוקד בסיפור של יזם", אומר קאליש, בהתייחסו לפרשת קריסתה של חברת ההשקעות הירושלמית יזם.קום, שזכתה לכותרות ראשיות בעיתונים כלכליים רבים בעולם. "יזם הוקמה כפיצול של ג'רוזלם גלובל. לא הייתי אמור להיות מעורב בניהולה. ואולם כשהחלו הצרות - עזיבתם של מנכ"ל יזם, יעקב בן יעקב, ושל הנשיא, פיל גרפינקל - כל האש הופנתה אלי. נפגעתי מהסיפור. הרבה מהעובדות שפורסמו לא היו נכונות".

הקמת יזם.קום על ידי שישה מעובדי ג'רוסלם גלובל ב-99' לוותה ברעש גדול ובהבטחה גדולה. הרעיון שהציעה תאם את רוח הכלכלה החדשה: מתן אפשרות להמונים שרצו להצטרף למהפכת ההיי-טק, להקים חברות סטארט-אפ באמצעות פנייה לאתר האינטרנט שלה. לאחר בחינת התוכנית העסקית שנשלחה, סיפקה יזם.קום מימון ראשוני בתוך 45 יום ולאחר כשנה הנפקה בבורסה.

יזם עצמה השקיעה בחברות הון מועט, ותיכננה להרוויח ממכירת 5% מהמניות שקיבלה בחברות כשינפיקו. החברה התרחבה במהירות והקימה סניפים ביפאן, ארה"ב, בריטניה ובישראל והעסיקה יותר מ-100 עובדים.

היא קיבלה אלפי פניות מיזמים, והמשקיעים עמדו בתור. בגיוס שערכה ב-2000 גייסה החברה 60 מיליון דולר ממשקיעים שונים. אמצעי הפרסום בהם נקטה יזם.קום ורכישת חברת כנסי התיווך הבריטית בין יזמים למשקיעים, פירסט טיוזדיי, הביאו את החברה הירושלמית לכותרות העיתונים בעולם, והפכו אותה לאחד מסמלי הכלכלה החדשה.

ואולם באפריל 2000 התפוצצה בועת האינטרנט בנאסד"ק, שסימנה את תחילת קריסתה של החברה. בניסיון להתנער מתדמית האינטרנט היא הסירה משמה את הסיומת דוט.קום - אך גם צעד זה לא עזר. כמחצית מ-25 החברות שהשקיעה בהן, נסגרו לאחר שלא הראו מודל עסקי ברור ליצירת רווחים, ובנובמבר פיטרה יזם עשרות עובדים וסגרה חלק מסניפיה. גם מנהליה בן יעקב וגרפינקל, עזבו אותה. מרגע זה, קאליש נאלץ להפוך לפעיל ולספוג לבדו את הביקורת שהוטחה בחברה.

אם היינו מנפיקים ההתרסקות היתה כואבת יותר


קאליש, ששמר בחודשים האחרונים על שתיקה, מודה: "כולם חשבו בהתחלה שזה סיפור הצלחה. אם היינו מקימים את החברה כמה חודשים קודם לכן, היינו מנפיקים אותה במאות מיליוני דולרים - אך אז ההתרסקות היתה כואבת יותר. כולנו חטאנו באותו חטא באותה תקופה - השקענו מהר מאוד בחברות בלי לבדוק אותן לעומק".

נראה כי גם רכישת פירסט טיוזדיי, אותה הוא מכנה "רשת של 200 רכלנים מקצועיים בעלי קשרים לעיתונות", מייסרת אותו. "זו היתה חברה בעייתית עם ארבעה יזמים שלא הסתדרו ביניהם. עם זאת הרכישה עלתה בקנה אחד עם ניסיונותיה של יזם לכבוש את העולם".

לדבריו, לקראת סוף 2000 החלו המשקיעים להילחץ. "המשקיעה העיקרית, חברת טקסס פסיפיק, הבינה שהמודל של יזם לא יצליח. החברה התייאשה מיזם וביקשה לצאת ממנה עם כמה שפחות נזקים. גם אני התייאשתי מהסיכויים שלה להצליח, וחיפשתי דרך להציל את החברה ולמכור אותה".

לפני כחודשיים נמכרה יזם לחברת יו.אס טכנולוג'יס (US technologies) בעסקת מזומן בסך 22 מיליון דולר ומניות. קאליש מרוצה מהסיום: "המשקיעים קיבלו חלק מכספם חזרה וגם מניות. הם במצב טוב יותר מאלה שהשקיעו בסיסקו ואיבדו 80% מכספם. למדתי מהשגיאות, אני לא מנסה לכבוש את העולם ולא לוקח יזמים חסרי ניסיון", סיכם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully