וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבנק הבינלאומי: ריבית בנק ישראל תרד עד סוף השנה ל-6.5%

שלומי גולובינסקי

2.5.2001 / 14:46

בבנק מעריכים כי מדד אפריל עלה ב-0.7%, ומשדרגים כלפי מטה את תחזיות האינפלציה השנתיות

חזי גוטמן, הכלכלן הראשי של הבנק הבינלאומי , מעריך כי מדד המחירים לצרכן של חודש אפריל עלה ב-0.7%. התחזית שמפרסם היום גוטמן זהה לתחזית שלו מהעבר. עם זאת, בהערכות לעליית מדדי מאי-יוני חל שינוי של 0.1% כלפי מטה בכל אחד משני החודשים. היינו, מדד מאי - 0.3% ויוני 0.1%.

התחזית לאינפלציה השנתית ב-2001 של כלכלני הבנק הבינלאומי היא עתה 1.7% לעומת 1.9% בתחזית הקודמת ול-12 החודשים הקרובים התחזית היא לאינפלציה של 2.2% לעומת 2.4% בתחזית הקודמת.

גוטמן מציין כי ההתמתנות המסוימת בתחזיות האינפלציה לשנה הקרובה נובעת ממגמת ייסוף השקל המסתמנת בחודש מאי (בממוצע חודשי לעומת אפריל). תחזית פיחות השקל לעומת הדולר במהלך שנת 2001 עומדת עתה על כ-3% בלבד, כשרובו של הפיחות כבר התרחש עד לחודש אפריל. זאת, לעומת תחזית קודמת לפיחות של כ-5% במהלך השנה.

גוטמן מסביר כי השינוי הוא על בסיס התגובה בפועל של שוק המט"ח בארץ בחצי השנה האחרונה להתרחשויות הכלכליות-פיננסיות בעולם ולאירועים הבטחוניים והפוליטיים בישראל, שבסך הכל היתה תגובה יחסית מינורית, וכן על בסיס ההנחה ששוקי ההון בארה"ב הולכים ומתייצבים ולא תהיה החרפה נוספת בהאטה הכלכלית במשק האמריקאי.

גוטמן מעריך עוד, כי בחודש יוני צפויה הפחתת ריבית של 0.3% ולקראת סוף השנה היא תגיע לרמה של כ-6.5%. זאת, על רקע התייצבות האינפלציה אף מתחת לגבול התחתון של יעד האינפלציה של הממשלה ובנק ישראל. במשק יש מגמה כללית של ירידת ריביות, בהשפעת התייצבות האינפלציה על רמה נמוכה וירידת הריבית בארה"ב באופן משמעותי. הריבית צמודת המדד על אג"ח לטווח הארוך נמצאת במגמת ירידה לכיוון כ-4.5% עוד בשנת 2001. ירידת הריבית הריאלית אמורה להשפיע באופן חיובי לבלימת מגמת ההאטה החריפה בפעילות הכלכלית.

להערכתו של גוטמן, קצב הצמיחה של התמ"ג השנה יעמוד על 2.5%-2%, כאשר הירידה החדה בשיעור הצמיחה מושפעת מההאטה ביצוא ותרומה שלילית של חברות ההזנק לתמ"ג. הצריכה הפרטית ממשיכה לגדול השנה בקצב מהיר יחסית, המבטא עלייה של כ-3% לפחות ברמת החיים.

העלייה השנה בצריכה היא תוך פגיעה ברמת החיסכון. גם החיסכון הציבורי נמצא השנה במגמת ירידה על רקע הגידול בגרעון בתקציב המדינה. אילולא ירידה זו בחיסכון בשנת 2001 היתה צפויה השנה ירידה גדולה עוד יותר בריבית הריאלית במשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully