וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצפים לשחרור מההסדר הכובל עם הבנקים

הארץ

3.5.2001 / 9:11

מאת אמנון ברזילי

תצלום ארכיון מטוס הגלאקסי. הבנקים מחזיקים בפיקדונות סגורים בסך כ-200 מ' ד' ששולמו לתע"א כמקדמות ההסכם שחתמה התעשייה האווירית (תע"א) עם ג'נרל דיינמיקס למכירת חברת גלאקסי איירוספייס יבטיח את המשך ייצור מטוסי המנהלים גלאקסי ואסטרה SPX לשנים רבות - כך אמר אתמול מנכ"ל התע"א, משה קרת, עם שובו מטקס החתימה על ההסכם שהתקיים שלשום בניו יורק.

גלאקסי איירוספייס היא חברת השיווק והאספקה האמריקאית של חטיבת כלי הטייס האזרחיים של התע"א המייצרת את מטוסי המנהלים. תמורת רכישת החברה שילמה ג'נרל דיינמיקס 330 מיליון דולר במזומן - שיתחלקו בין התע"א לבין משפחת פריצקר השותפה בחברה. על פי ההסכם, לתע"א ישולמו 315 מיליון דולר נוספים עד שנת 2006, בהתאם לכמות המטוסים שייוצרו ויימכרו; לא ברור בכמה מטוסים מדובר אך ההסכם מבטיח הזרמת רווחי הון בגובה 70-50 מיליון דולר לתע"א כבר ב-2001.

הכנסה זו עשויה לאפשר לתע"א לבטל את ההסדר עם הבנקים הכובל אותה. על פי ההסדר, הבנקים מחזיקים בפיקדונות סגורים בסך כ-200 מיליון דולר ששולמו לתע"א כמקדמות על חשבון ביצוע פרויקטים על ידה.

ההישג העיקרי של העסקה שנחתמה בניו יורק הוא בכך שהתע"א הצליחה להחליף את משפחת פריצקר בג'נרל דיינמיקס, כמשקיע פיננסי בפרויקט. ההסכם מבטיח לתע"א שיתוף פעולה אסטרטגי עם אחת מתעשיות הנשק הגדולות בעולם. החיבור בין השתיים מבטיח תעסוקה ארוכת טווח עם צבר הזמנות למטוסי מנהלים, שכבר כעת שמגיע כיום לכשלושה מיליארד דולר - שני מיליארד דולר הם צבר הזמנות שהושגו בעקבות ההסכם, עם הודעת חברת ברקשייר האטאוואי, שרכשה את חברת EJI, כי תרכוש 50 מטוסי מנהלים מסוג גאלקסי עם אופציה לרכישת 50 מטוסים נוספים.

לשם השוואה, צבר ההזמנות של כל מפעלי התע"א לפני חתימת ההסכם היה 3.5 מיליארד דולר. אגב, המגעים בין התע"א לבין EJI על רכישת מטוסי גלאקסי נמשכו יותר משנתיים ורק בזכות מכירת גלאקסי איירוספייס לג'נרל דיינמיקס היא הסכימה להתחייב על רכישת מטוסי הגלאקסי.

עמדת EJI מחזקת את ההערכה כי משפחת פריצקר לא הצליחה למעשה לספק את הסחורה. למרות הגיאות בעסקי מטוסי המנהלים בארה"ב, קצב מכירת מטוסי הגלאקסי היה איטי ולא ענה לציפיות. גם מינוי בריאן בארנט כנשיא גלאקסי איירוספייס לא הגביר את המכירות. לעומת זאת, בהקמת מטה החברה בפורת וורת' שבטקסס הושקעו מיליוני דולרים והועסקו בו כ-450 עובדים.

במועצת המנהלים של התע"א נשמעה בשנה שעברה ביקורת על הוצאות החברה בטקסס ועל כך שבניגוד לציפיות לרווחים נרשם הפסד של קרוב ל-10 מיליון שקל. מקורות בתחום מציינים כי העובדה שחברת ברקשייר האטאטווי הזדרזה לחתום על חוזה לרכישת מטוסי גלאקסי מעידה על כך שהחברה בבעלות משותפת עם פריצקר לא היתה מוכשרת להשתלב בשוק האמריקאי.

מיזם מטוסי המנהלים של התע"א נחשב לחזונו של המנכ"ל קרת. בעקבות הפסקת פרויקט מטוס הקרב לביא, קרת טען כי ללא פיתוח וייצור מטוסים, התעשייה האווירית תאבד את זכות קיומה; אך המיזם נקלע לקשיים. תחילה, בגלל המשבר הפיננסי הקשה של התע"א ואחר כך בשל ההתקשרות הכושלת עם מפעל המטוסים יאקובלב הרוסי, שהיה אמור לתכנן את המטוס.

בדיונים על הקמת המיזם השתתף גם משרד האוצר שהביע נכונות להעניק לתע"א 70 מיליון דולר ועוד ערבות של 50 מיליון דולר. התנאי היה שהתע"א תמצא משקיע פיננסי. התע"א הציעה את משפחת פריצקר משיקגו, בעלת רשת בתי המלון היאט, שהסכימה להשקיע כ-50 מיליון דולר במיזם. האוצר לא התלהב וסוכם כי המדען הראשי של משרד המסחר והתעשייה, יהושע גלייטמן, יחווה את דעתו על העסקה. גלייטמן תמך בהקמת המיזם, אך הסתייג מההסכם עם פריצקר. גלייטמן טען כי ההסכם מעניק לפריצקר זכויות רבות בתמורה להשקעה קטנה מדי. פריצקר לא לקח סיכונים בפיתוח או בשיווק המטוס וכל הסיכון נפל על התע"א. ארבע שנים לאחר מכן החזיר פריצקר לעצמו את ההשקעה בתוספת רווח של עשרות מיליוני דולר.

גורמים בענף מטוסי המנהלים הביעו אתמול התלהבות מהדרך שבה נתפרה העסקה בין התע"א וג'נרל דיינמיקס וההצלחה לשמור על חשאיות המו"מ, שנמשך כתשעה חודשים. מכירת חברת השיווק של מטוסי המנהלים שמייצרת התע"א מקבילה למכירת חברת סטארט-אפ בתעשיית ההיי-טק.

ההסכם עם ג'נרל דיינמיקס מאיר באור חדש את תעשיית מטוסי המנהלים של התע"א ומצביע על הסינרגיות בין שתי החברות. התע"א ייצרה שני מטוסי מנהלים - אסטרה הקטן יותר, שמחירו כ-12 מיליון דולר, וגלאקסי הבינוני, המכיל 19 מקומות ומחירו כ-19 מיליון דולר. גנ'רל דיינמיקס היא בעלת יצרנית מטוסי המנהלים גולף סטרים שייצרה עד כה שני מטוסי מנהלים - G4 ו-G5 שמחירם נע בין 30 ל-40 מיליון דולר. לאחר מחקר שווקים, החברה הגיעה למסקנה כי שוק מטוסי המנהלים הוא המשגשג ביותר בתחום התעופה והוא צומח במהירות הגדולה ביותר. ההנחה היא כי הרחבת מגוון המוצרים מעניקה עמדת תחרות טובה יותר.

גולף סטרים נאבקת כיום מול שלוש יצרניות של מטוסי מנהלים: האחת: בומבדייר הקנדית, יצרנית גלובל אקספרס, והשנייה היא חברת ססנה והשלישית חברת דאסו הצרפתית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully