וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיל האוויר יפטר אלף אנשי קבע מהמערך הטכני; מתנגד לשילוב יחידת האחזקה האווירית בארגון טכנולוגיסטי רב זרועי

אמנון ברזילי

21.7.2004 / 21:29

כך עולה מתוכנית התייעלות שהתגבשה בלהק ציוד (לצ"ד) של החיל; בוטלה הפרטת שינוע ציוד אווירי באמצעות אביב שיגור; החיל מנהל מו"מ עם התעשייה האווירית להפרטת התחזוקה של מטוסי סקייהוק



כוח האדם במערך הטכני של חיל האוויר יצטמצם בכאלף אנשי קבע והם יעזבו את השירות - כך עולה מתוכנית התייעלות שהתגבשה בלהק ציוד (לצ"ד) של החיל, בפיקודו של תת אלוף זאב שניר. המערך הטכני, הנשען על שלושה מרכזי תחזוקה של החיל, מנה עד לפני שנתיים כ-3,000 איש. מאז פחת כוח האדם בכ-15%. בין היתר הוצאו לפרישה מוקדמת או בוטלו התקנים של כ-20% מהקצינים בדרגת סגן אלוף. הכוונה היא שהמערך יתייצב על כ-2,000 איש, רובם המכריע חיילים בשירות חובה.



תוכנית ההתייעלות, המכונה שירגון (שינוי וארגון), מתבססת על צמצום מרכזי התחזוקה הכפופים ללצ"ד משלושה לשניים. כך, יושלם בעוד כמה חודשים מיזוג מרכז תחזוקת נשק מונחה (מתנ"ם), הנמצא בבסיס פלמחים, עם יחידת אחזקה אווירית (יא"א 22), הנמצאת בתל נוף ועוסקת באחזקת מטוסים. המיזוג יביא לביטול דרגת סא"ל אחת ומספר רב של תקני קצינים בדרגות רב סרן. מרכז התחזוקה השלישי, בסיס 108 בצריפין האחראי על הציוד האלקטרוני, לא ימוזג בשלב זה. הבסיס, עליו מפקד קצין בדרגת אלוף משנה, קולט משימות חדשות.



בין היתר הוחלט בלצ"ד כי תחזוקת מערכות המכ"ם אורן ירוק של סוללות טילי החץ ליירוט טילים בליסטיים ייעשו בבסיס 108 ולא על ידי יצרנית המערכות אלתא מאשדוד, חברה בת של התעשייה האווירית (תע"א). על פי ניתוח עלויות שנעשה בלצ"ד עולה כי לא היה ערך מוסף בתחום החיסכון בהעברת העבודה לאלתא. האיחוד הסופי של שני המרכזים יתרחש כשבלצ"ד יגיעו למסקנה שהמרכזים הגיעו לגודל שאינו מצדיק זכות קיום עצמאית.



להק ציוד הוא הארגון הגדול ביותר בחיל האוויר וכולל כוח אדם רב יותר מכל שאר גופי החיל. לצ"ד אחראי על כל תקציבי התחזוקה וכן כל הרכש של החיל ממומש על ידו. בעוד ההוצאה בכל חיל האוויר לכוח האדם היא 50% מהתקציב הכולל של החיל, ההוצאה לכוח אדם בלצ"ד היא 70% מהתקציב הכולל של החיל.



לפי הניתוח שנעשה בלצ"ד על הפער בין משאבים למשימות של המערך הטכני בשנים 2000-2007 עולה כי צפויה עלייה של 40% במשימות ובמקביל לכך יש ירידה של 10% בכוח האדם וירידה של 30% בתקציב השקלי. על פי הנחיה של מפקד חיל האוויר הקודם, אלוף דן חלוץ, יתמקד החיל בעסקי ליבה בלבד. לפיכך, הוחלט על תוכנית הפרטה ומיקור חוץ של תחומים בתחום התחזוקה הניתנים לביצוע על ידי התעשיות הביטחוניות המקומיות. עד כה הופרטה התחזוקה של מטוסי האימון של בית הספר לטיס "פוגה" ("צוקיות"), שאחזקתם נעשית על ידי חברות ארקיע ותע"א. אלביט מערכות מתחזקת את מטוס האימון הממיין של בית הספר לטיס ("סנונית").



כחלק מצעדי ההתייעלות מנהל לצ"ד מו"מ עם תע"א להפרטת התחזוקה של טייסת מטוסי הקרב מדגם סקייהוק המופעלת על ידי בית הספר לטיסה. העבודות יהיו בכל דרגי האחזקה הקלה והכבדה כולל רכישת חלפים. נבחנת גם תוכנית להפרטת כל מערך המאמנים (סימולטורים) של מטוסי הקרב של חיל האוויר. בלצ"ד הגיעו למסקנה שלא כל ההחלטות להוצאת עבודות לאזרוח הוכיחו את עצמן. אחרי שנתיים של אזרוח שינוע חלפים באמצעות חברת אביב שיגור הוחלט לבצע את עבודות השינוע באמצעות כוח האדם של החיל. בלצ"ד אמנם שיבחו את העבודה שנעשתה על ידי אביב שיגור, שהגישה הצעה זולה יותר משל אט"ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה) שהשתתף אף הוא במכרז, אולם בבדיקה שנעשתה התברר כי ביצוע עבודת שינוע החלפים באמצעות מערך כוח האדם הקיים בלצ"ד יחסוך 2 מיליון ש"ח בשנה.



מפקדת לצ"ד מתנגדת לתוכנית אט"ל לפיה יש לאחד את תשתיות התחזוקה של זרועות האוויר, הים והיבשה ולשלבן בארגון טכנולוגיסטי צה"לי רב זרועי. תוכנית אט"ל זוכה לגיבוי המטכ"ל לבדיקת היתכנות. ואולם, עמדת לצ"ד היא שהתוכנית אינה מבטיחה חיסכון משמעותי. מעבר לכך, חיל האוויר כבר מבצע את כל המהלכים הדרושים למעבר ללוגיסטיקה רב זרועית בתחום המזון, הדלק, הרפואה, הנשק הקל וציוד הפרט, כמו מדים.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully