וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

40 הישראליות שהביסו את הנאסד"ק

גיא ימין

4.5.2001 / 0:37

השיגו תשואת יתר על המדד שזינק ב-20.6% מאפריל

גתית פנקס וגיא ימין

האם רוחות חדשות מנשבות בוול סטריט? זו השאלה בה מתחבטים בחודש האחרון אנליסטים ומשקיעים מוסדיים ופרטיים. רבים מהם הפסידו סכומים לא מבוטלים מאז מפולת אפריל 2000 וראו את שווי ההשקעה שלהם מתכווץ לעתים גם ב-90% ויותר; חלקם הלכו אחר המלצות בתי ההשקעות שלא הצליחו לחזות את גודלה ועוצמתה של המפולת, וחלקם פשוט הצטרפו לבורסה בתקופת ה"הייפ", בה כולם השקיעו.

בבית השקעות ישראלי אמרו לנו לפני מספר ימים כי משקיעים רבים - בעיקר מוסדיים - שהדירו רגליהם מן השוק בחודשים האחרונים, שבו בחודש האחרון לפעול. נראה כי הסיבה לאופטימיות - גם אם היא זמנית - נעוצה בשינוי המגמה בקרב מניות הטכנולוגיה מחודש מארס, במהלכו השיל מדד הנאסד"ק 8.3% מערכו, וודאי שמהרבעון הראשון של השנה, במהלכו נפל מדד מניות הטכנולוגיה ב-25.5%.

לאחר 4 חודשים בהם איבד המדד במצטבר 10% מערכו, הרי שבחודש אפריל הצליח המדד לאזור כוחות מחודשים ולזנק ב-20.6%. מאחר שהמניות הישראליות הן ברובן מניות טכנולוגיה, היה זה חודש טוב גם עבורן, וכך סיימו עשרות מניות את החודש בעלייה של יותר מ-20% - ובכך רשמו תשואת יתר על המדד. ליתר דיוק, למעלה מ-40 חברות ישראליות השיגו תשואת יתר על המדד מאז תחילת אפריל. זאת ועוד, ניתן אף למצוא מניות שהצליחו להכפיל את ערכן ולזנק במהלך התקופה ב-100% ואף יותר.

את יום המסחר הנוכחי (03/05/2001) , אגב, סיים הנאסד"ק בירידה של 3.4%.

אבל ישנן גם מניות שהחודש האחרון לא היה כה חיובי עבורן. בין אלה ניתן להזכיר את מניית סרגון , שהשילה 36% מאז תחילת אפריל. אצל סרגון הירידות החדות היו על רקע פרסום דו"חות מאכזבים לרבעון הראשון של 2001, פשיטת רגל של לקוח גדול (Winstar) ואזהרות לגבי המשך השנה, ואפילו העליות שהפגינו מניות הטכנולוגיה לא הצליחו לסחוף אותה.

לטבלה לא הצליחה להיכנס מניית דלתא שלוש מאחר שהיא זינקה "רק" ב-12% בתקופת הזמן שנבדקה. יחד עם זאת, המניה ביצעה מהלך מרשים ביותר: זינוק של 119% בששת ימי המסחר האחרונים. ייתכן שהדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הראשון, שיפורסמו הלילה, יוכלו לשפוך מעט אור על הסיבות למרחק המדהים שהמניה הצליחה לגמוא.

מניה נוספת שככל הנראה מרכזת עניין לקראת פרסום תוצאות כספיות היא זו של קומטאץ' . המניה נסקה ב-27.5% מאז תחילת אפריל, ולכן לא זכתה אף היא להיכנס ל"רשימת ה-20" שלעיל, אולם מאז תחילת השבוע זינקה המניה ב-47.8% ובכך מחקה כליל את הירידות של תחילת החודש.

קומטאץ', המספקת תשתיות לשירותי דואר אלקטרוני מבוססי Web, נמצאת בעיצומו של שינוי אסטרטגי, וייתכן שהמשקיעים מעריכים שדו"חות הרבעון הראשון יצליחו להראות סימנים של מהלכי ההבראה והקיצוץ שהחברה נקטה.

הערכות כי צפוי שיפור ברבעון השלישי

הסברים לזינוקים בתקופה האחרונה יש למכביר, אך לא ניתן ללמוד מהם על מגמה אחידה בקרב האנליסטים והאסטרטגים, כך שגם מי שמספק את ההסברים אינו נחרץ ומוצא נקודות אור לצד סימני שאלה גדולים.

"כולם מדברים על מה שטומן בחובו הרבעון השלישי וכמה גדול יהיה השינוי לטובה שנראה, אבל אני מייחס את ההערכה הזו בעיקר לאופטימיות הבלתי נלאית של האמריקאים", כך אומר זמיר בר ציון, שותף-מנהל בבית ההשקעות פייפר ג'פרי (נשואה זנקס). "נקודת המחשבה שלהם היא כזו: 'אם רע עכשיו וגם ברבעון השני יהיה רע, אז המצב ודאי ישתפר ברבעון השלישי'".

"האמת היא שאף אחד לא יודע לאן מועדות פניו של השוק, אולם אין ספק שלעליות האחרונות יש תרומה מכרעת לתחושת הביטחון של המשקיעים", הוא אומר ומוסיף: "בשווקים מפעמת התקווה כי הכסף חוזר לשוק, וכשהמכונה מתחילה להתגלגל מחדש - זה בהחלט סימן טוב".

בר ציון מסביר כי הכסף שנכנס בתקופה האחרונה לשוק מתחיל רק עכשיו להשפיע על השוק הראשוני, שכבר רדום מזה מספר חודשים. "להערכתי, מנהלי החברות והמשקיעים הגיעו למסקנה שיש התבססות כיום של מחירי המניות, לפחות לעת עתה. הם מאמינים שהסיכויים לכך שנחזה בירידות גדולות בתקופה הקרובה אינם גבוהים, אך מנגד אין גם ציפייה בשוק לזינוקים מרשימים בטווח הקרוב", הוא אומר.

בר ציון מבהיר כי אומנם חברות מתחילות בשלב זה לתכנן את האסטרטגיות שלהן, "אבל מכאן ועד גיוס כספים בשוק הדרך עוד ארוכה, במיוחד לנוכח העובדה שלא צפוי UpSide משמעותי בתנועת המניות בטווח הקרוב".

ומה לגבי הטווח הקרוב? "אני אישית מאמין שהרמות הנוכחיות עשויות להשתנות בטווח של 10% לכאן או לכאן, כשהכיוון הכללי הוא צפונה. אבל לנוכח התנודתיות בנאסד"ק בשנתיים האחרונות, הרי ששינויים אלה הם יחסית מינוריים", אומר בר ציון.

סיסקו ונורטל יצאו מן המשחק

למרות האופטימיות הזו של בר ציון, הוא אינו מאמין שצפויים גיוסי הון מצד החברות המובילות בתעשייה בתקופה הקרובה, ועל אף העליות האחרונות, ענקיות הטכנולוגיה עדיין "מלקקות את הפצעים", לדבריו, כך שגם האפשרות ל-Secondaries אינה רלוונטית בשלב זה.

"חברות כמו סיסקו ונורטל יצאו מהמשחק מבחינת יכולתן לגייס כספים בעתיד הקרוב. הייתי אומר שהן פשוט לא מחזירות טלפונים של בתי ההשקעות ועסוקות בעיקר בתהליכי רה ארגון. הפוטנציאל לגיוס כספים בא מכיוון החברות הבינוניות (Mid-Cap) - חברות ששוויין נע בין 200 מיליון דולר ל-2 מיליארד דולר. לחברות אלה יש את היכולת לבצע עסקות, הן באמצעות קופות מזומנים של עשרות מיליוני דולרים, והן באמצעות המניות שלהן, שמשמשות כמטבע לביצוע העסקות", הוא אומר.

לדברי בר ציון, הצפיות היתה ונותרה מינימלית, בעיקר בתחום התקשורת, ובמובן זה העליות האחרונות אינן תורמות ליכולתן של חברות לצאת ל-IPO, אך הוא מדגיש כי למרות זאת, יש עדיין הנפקות לא מועטות בקנה.

"הקריטריונים לגבי כניסתן של חברות לנאסד"ק רק הולכים ומחמירים", אומר בר ציון ומסביר כי כדי שחברה תוכל היום לבצע הנפקה, היא צריכה להציג צמיחה יציבה בהכנסות לרבעון. "חברה שמציגה עדיין הפסדים הפכה כמעט לטאבו", הוא מסביר.

וריסיטי: שמה לה למטרה להפוך לרווחית לפני ההנפקה

דוגמ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully