וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רפורמה באופן דיווח הודעות מיזוג לרשות ההגבלים: "מסלול ירוק" למיזוגים של חברות עם נתח שוק נמוך

אמיר הלמר

25.7.2004 / 11:30

טופס הודעת המיזוג הורחב ומכיל חובת דיווח ראשוני על כלל השווקים בהם פועלים הצדדים למיזוג, על נתחי השוק שלהם בשווקים אלה ועל חסמי הכניסה אליהםלפני ימים אחדים פורסמו התקנות החדשות המשנות את היקף ואופן הדיווח על עסקות של מיזוג חברות והסדרים כובלים לממונה על הגבלים עסקיים. התקנות ייכנסו לתוקף תוך 30 יום ממועד פרסומן.השינוי המרכזי שהתקנות מחוללות נעוץ באופן הדיווח על עסקות מיזוג לממונה. מטרת השינוי היא לתת לרשות ההגבלים העסקיים כלים אפקטיוויים יותר לבחינת מיזוגים כבר בשלב הראשון של הדיווח, על מנת לצמצם ככל האפשר בקשתם של נתונים נוספים, אשר מאריכים את משך הבדיקה ללא צורך בחלק גדול מן המקרים.

התקנות משנות את אופן ההודעה והדיווח על עסקאות המיזוגים במספר מישורים:1. הרחבת טופס הודעת מיזוג: הודעת המיזוג החדשה מכילה לראשונה חובת דיווח ראשוני, כבר בעת הגשת הודעת המיזוג לממונה, על כלל השווקים בהם פועלים הצדדים למיזוג, על נתחי השוק שלהם בשווקים אלה ועל חסמי הכניסה אליהם.פרטים אלה, שיסופקו לרשות כבר עם הגשת הודעת המיזוג, צפויים ליתר חלק רב מדרישות הנתונים המוצאות כיום על ידי הרשות וגוזלות זמן בהליך בדיקת המיזוג. טכניקה דומה, המבוססת על הרחבת היקף הדיווח בשלב הגשת ההודעה תוך שימוש מצומצם יחסית בדרישות נתונים משלימות, מקובלת גם בארה"ב ובקנדה.2. טופס קצר למיזוגים "ירוקים": התקנות החדשות אשר אושרו מאפשרות "מסלול ירוק", למתמזגים אשר חלקם ביחד בשוק המוצר לגביו נעשה המיזוג אינו עולה על 30%. על אותן עסקות שמקיימות תנאי זה ניתן יהיה לדווח בפורמט מקוצר. דיווח כזה מסמן מראש את המיזוגים המיועדים לאישור מהיר.

3. הודעה על דרך ההפניה: מתוך רצון להקל על צדדים מתמזגים הוחלט לפטור מדיווח חוזר ונשנה של פרטי החזקות על ידי חברות שביצעו עסקות מיזוג בשנים עשר החודשים שקדמו לעסקת המיזוג החדשה. כיום נדרשות חברות לדווח על עסקת מיזוג כל פעם מחדש על פרטי עסקיהן והחברות שברשותן, גם אם הן מבצעות מיזוגים כמה פעמים בשנה.כלל זה יצר עומס רב בחברות האחזקה הגדולות במשק ולתאגידים שלהם חברות בנות וחברות קשורות המבצעים עסקות מיזוג רבות. הכלל החדש קובע כי חברות כאלה, אשר ביצעו מיזוגים בשנה האחרונה, יהיו רשאיות להפנות להודעת המיזוג האחרונה שהגישו, מבלי צורך לחזור ולדווח על כלל הפרטים שבה.5. ערר על דרישות נתונים: במקביל, יוקם מנגנון של ערר על דרישות נתונים שמוציאה הרשות בבדיקת מיזוגים ועסקות אחרות. מנגנון הערר יהיה פנימי ובמסגרתו יחליטו הממונה והכלכלן הראשי לגבי ההשגות שיגישו הצדדים על היקף או אופי דרישות הנתונים שקיבלו מכלכלני הרשות.

הממונה על ההגבלים עסקיים, דרור שטרום, מסר כי, "הרצון של הרשות לזרז בדיקה של מיזוגים הניעה את הרשות לאמץ מודל חדש של דיווח. המודל מתבסס על ניסיונן של רשויות תחרות זרות שהוכח כמוצלח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully