וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"זה מרגיש טוב"

רמי קפלן

4.5.2001 / 12:23

איציק שריר מתכוון להחזיר את ספיאנס לרווחיות ברבעון הרביעי

"זה מרגיש טוב" אומר לנו איציק שריר, נשיא ומנכ"ל ספיאנס , על התקדמות תוכנית ההבראה של החברה אליה הוצנח אך לפני חמישה חודשים, כאשר החליף את דני פאלק. "התוצאות של הרבעון הראשון משקפות עמידה ביעדי הביניים שלנו לשלב זה, ואנחנו ממשיכים לעבוד קשה בדרך להגשמת היעדים הבאים".

לפני מספר חודשים נראתה ספיאנס כאילו היא עומדת על סף פשיטת רגל, לאחר שהציגה תוצאות גרועות ביותר ברבעון הרביעי ובשנת 2000 כולה, ולאחר שהמיזוג המתוכנן עם נס טכנולוגיות בוטל, בעקבות הידרדרות מחיר המניה של ספיאנס.

על עברי פי פחת, גייסה אז החברה 15 מיליון דולר מפורמולה ומקרן ההון סיכון מגנום, כדי לאפשר לה להמשיך בפעילות. בפברואר השנה, בצעד לא אופייני, החליט בית ההשקעות אופנהיימר להשהות את הסיקור של החברה, וביטא בכך את חוסר האמון שהוא ואחרים רוחשים לעתידה של ספיאנס.

אולם התוצאות שהציגה החברה אתמול מסכמות מה שנראה כמו רבעון ראשון של התאוששות: ההכנסות צמחו ב-22%; שולי הרווח הגולמי הפכו לחיוביים - 19%, בעוד שברבעון הקודם רשמה החברה הפסד גולמי של 27%; ההוצאות התפעוליות פחתו ב-54%; והחברה צימצמה את ההפסד הנקי שלה ל-9.8 מיליון דולר - לא נתון מזהיר, אך כמעט פי שלושה יותר טוב מהרבעון שעבר.

מה קרה לספיאנס בסוף שנה שעברה?

"המשבר שעברנו נגרם כתוצאה מאוסף של התרחשויות שליליות שהתנקזו לנקודת זמן אחת", מסביר שריר. "החברה התקשתה לייצר הכנסות, אחרי שהביקוש למוצרי K2Y נמוג, ותחום ההסבות של מערכות המחשב באירופה לסביבת יורו לא הוכיח את עצמו. בנוסף, רוב תשומת הלב הניהולית הופנתה לביצוע המיזוג על חשבון דברים אחרים. החברה לא היתה מוכנה לאפשרות של ביטול, והדבר טפח על פניה".

מה עשתה החברה במסגרת תוכנית ההבראה שלה?

"החברה נכנסה לתוכנית התייעלות מאסיווית, שאת הפירות הראשונים שלה ניתן לראות בתוצאות של הרבעון, ואת פירותיה הנוספים נראה ברבעונים הבאים. כוח האדם קוצץ ב-20%, קוצצו עלויות תפעוליות כלליות, ונסגרו טריטוריות פעילות שהיו פחות חשובות עבור החברה, כמו הסניפים בברזיל, אוסטרליה או ספרד או כמו שתיים מהחברות הבנות העולמיות של ספיאנס. בנוסף, שיפרנו את הרווחיות הגולמית שלנו, על ידי שיפור המערך התפעולי של החברה, באופן ביצוע הפרויקטים, בתימחור שלהם ובשאר אספקטים".

הטכנולוגיה של ספיאנס מאפשרת פיתוח יישומים עבור פלטפורמות מחשב גדולות. כלי התוכנה של החברה מאפשר כתיבה אוטומטית של יישום לאחר שהוזנו אליו נתוני התהליך שאותו יישום אמור לבצע - מה שמפחית את זמן הכתיבה ואמור לשפר את איכותה. רבים מלקוחותיה של החברה הם תאגידים גדולים, המעוניינים להפוך את תשתית המיחשוב הקיימת שלהם, ה-BACK END, למערכת שהיא WEB ENABLED, כלומר מקושרת לרשת האינטרנט, לצרכי מסחר אלקטרוני למשל.

את המעבר לפיתוח יישומי e-Business החלה ספיאנס כבר לפני שנה, כאשר זיהתה היחלשות בתחומים המסורתיים יותר שלה. בפיתוח יישומים כאלה או אחרים מתחרה ספיאנס בחברות דומות לה ובחברות המציעות מוצרי מדף מקבילים. היתרון של הטכנולוגיה שלה לעומת מוצרי מדף, אם כאלה אכן קיימים, נעוץ ביכולת לתפור את חליפת היישומים בהתאם לדרישות המדויקות של הלקוח. ספיאנס נהנית משיעור גבוה של הזמנות חוזרות מלקוחות קיימים - כשני שליש מכלל מכירותיה.

היכולת של ספיאנס לשרוד עמדה בספק בעבר הלא רחוק; האם החברה מסוגלת פיננסית לפעול עד המעבר לרווחיות?

"גייסנו 15 מיליון דולר בדצמבר, והרחבנו את מסגרת האשראי שלנו מאז בעוד 10 מיליון דולר, בבנקים פועלים ולאומי . הרבעון הנוכחי היה אבן דרך בצמצום קצב שריפת המזומנים שלנו, והקצב הזה עוד יירד בהמשך. לפי התוכנית, כמויות המזומנים עתידות להחזיק אותנו לכל אורכה של תוכנית ההבראה. ברבעון הרביעי אני מצפה שנעבור לרווחיות".

יצויין שדף המאזן של ספיאנס רחוק מלהיות נקי. עם נכסים שוטפים המצטברים לסכום של 51 מיליון דולר בקירוב, מול התחייבויות שוטפות של לא פחות מ-45.6 מיליון, אי אפשר להירדם על המשמר.

מה התחזית לגבי ביצועיה של ספיאנס ברבעון הבא ובשנה כולה?

"אנחנו נתונים עדיין בעיצומו של תהליך ההבראה ואי הוודאות אצלנו ובשוק בכלל רבה. אני מעדיף למקד את תשומת הלב שלי להמשך שיפור התהליכים בתוך החברה, ולא להתעסק בחיזוי תחזיות. אחרי שנתייצב יגיע גם זמן לכך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully