וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ציפי סאמט: שחר יצטרך הון עצמי של 900 מיליון דולר לפחות בכדי לרכוש את השליטה בהפניקס

שלומי גולובינסקי

4.5.2001 / 12:44

זאת, על פי תקנות הביטוח; הערכות: סוכנות היבוא מאיר של שחר היא מהרווחיות ביותר בארץ

איש העסקים יעקב שחר, וגיסו ישראל קז, שעומדים, על פי ההערכות, להשלים בקרוב את רכישת השליטה בחברת הביטוח הפניקס , צריכים להיות בעלי הון עצמי מינימלי של לפחות 900 מיליון דולר, כך אומרת ל-TheMarker.com ציפי סאמט, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר.

לדברי סאמט, על בעל שליטה בחברת ביטוח להיות בעל הון עצמי כפול מההון שהוא משקיע בחברה. כל זאת על מנת להבטיח את איתנותה הפיננסית של החברה. על פי ההערכות, שחר וקז עומדים לרכוש באמצעות חברת מאיר שבשליטתם, את השליטה הכמעט מלאה בהפניקס במחיר של כ-450 מיליון דולר, ולכן, ההון העצמי הנדרש מהם הוא 900 מיליון דולר.

ההון העצמי אמור להיות מורכב מנכסים ממשיים של שחר וקז, ואסור לו להיות ממונף. לעומת זאת, כנגד הון העצמי, יכולים שחר וקז למנף את רכישת מניות השליטה בחברת הביטוח.

תנאי נוסף בו אמורים הרוכשים לעמוד במקרה של מכירה, הוא ניקיון כפיים, המבוטא בהיעדר רישומים פליליים במשטרה. סאמט אומרת עוד, כי בדרך כלל דורש משרד האוצר מרוכשים של חברות ביטוח להציג גם תוכנית עסקית של החברה, אולם במקרה זה ניתן להקל מפני שמדובר בחברה קיימת.

לדברי סאמט, שחר וקז כבר פנו אליה בכדי לקבל אישור ראשוני (פרה-רולינג), ואישור כזה אכן ניתן. סאמט אומרת כי מאז הבקשה לאישור ראשוני לא היו אליה פניות מצד שחר וקז בקשר לחברת הפניקס.

הצעד הראשון לקראת ההשתלטות המעשית של שחר וקז על הפניקס ניתן השבוע. מנכ"ל הפניקס, ד"ר איתמר בורוביץ', פרש מתפקידו בחברה, ובמקומו מונה בר-כוכבא בן גרא, ששימש כמנכ"ל החברה הבת של הפניקס - הדר . בר כוכבא בן גרא ידוע כידיד אישי קרוב של שחר.

ככל הידוע, הנכס העיקרי והמניב ביותר של שחר וקז הוא חברת מאיר, העוסקת ביבוא לישראל של רכבי וולוו, הונדה ויגואר. בתחום מכירת כלי הרכב לא נחשבת מאיר ליבואנית גדולה במיוחד, אולם במכירות משאיות ממוקדמת, מאיר כמעט תמיד בראש טבלת המכירות. פעילים בשוק הרכב מעריכים, כי הרווחים השנתיים שמייצרת מאיר מסתכמים בכ-200 מיליון שקל לשנה.

שחר וקז עומדים, על פי ההערכות, לשלם כ-450 מיליון דולר, תמורת 93% ממניות חברת הביטוח. חכמי, המחזיק ביחד עם אחותו, ניצה קנפר, בכ-56% ממניות הפניקס, אמור לקבל כ-280 מיליון דולר, ואילו איש הביטוח, שלמה אליהו, המחזיק ב-38% ממניות החברה, אמור לקבל כ-150 מיליון דולר.

הפניקס סיימה את השנה החולפת עם רווח נקי של 118 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 142 מיליון שקל ב-1999, והפסד של 12 מיליון שקל ב-1998. ההון העצמי של החברה עומד בסוף השנה על 577 מיליון שקל. מחזור הדמים והפרמיות של החברה המאוחד הסתכם בשנה החולפת ב-4 מיליארד שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully