וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אמריקה מאבדת רווחים

ג'סטין להארט

4.5.2001 / 13:03

והיא תמשיך לעשות זאת גם ברבעון השני

לא, הרבעון הראשון לא היה טוב לאמריקה התאגידית. ואין למשקיעים סיבה לקוות שהתשקיף לרווח ישתפר ברבעון השני.

רוב החברות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות מאכזבות לרבעון הראשון. נותרו מספר חברות קמעוניות וחברות היי-טק גדולות שעדיין לא דיווחו, כך שהממוצע יכול רק לרדת. לפי תחזית של ג'ו קלינובסקי, אסטרטג מניות ראשי בתומסון פייננשל/פירסט קול, בסיום הדיווחים יתברר כי היתה ירידה של 12% ברווחי החברות, כך שהרבעון הראשון של 2001 היה הגרוע ביותר עבורן מאז 1991.

קומץ מגזרים הצליח לצאת ללא פגע. מאחר שמחירי הנפט הגולמי התעקשו להישאר מעל רמת 25 דולר לחבית, חברות האנרגיה שב-S&P רשמו עלייה של 72% ברווחי הרבעון הראשון. בחברות השירותים (חשמל ומים), שהתקשו לעמוד בביקוש, צמחו הרווחים ב-38%. מגזרים נוספים שצמחו הם יצרניות המוצרים בני קיימא, שירותי בריאות ותרופות.

אולם קרעים אלה בעננים לא פיזרו את הקדרות הכללית. גם בלעדי תוצאות הקמעונאיות, מניות הצרכנות המחזוריות נראות עגומות במיוחד, עם ירידה של 45% ברווחיות. עבור חברות הטכנולוגיה היתה ירידה של 38% בעוד חברות התקשורת איבדו 26%. המכה הקשה ביותר ניחתה על חברות התחבורה - בין עליית מחירי האנרגיה לבין ההאטה בביקוש, נפלו רווחיהן ב-58%. ירידות נראו גם בחברות חומרי הגלם התעשייתיים וחברות הפיננסים.

חצי הכוס המלאה

המשקיעים, עם זאת, לא נראים מעוניינים במה שהיה ברבעון החולף, ובמקום זאת בחרו להתמקד בסיכויים של הרבעון הבא. בחודש האחרון עלו כל המדדים הראשיים, ובעיקר הנאסד"ק, שקיפץ יותר מ-30% מהשפל. ההתלהבות לא היתה נטולת סיבה.

מלבד הורדת הריבית המפתיעה של הבנק הפדרלי ב-17 במארס, וול סטריט קיבלה זרם של מידע שהצביע על שיפור בכלכלה. הצריכה הפרטית החזיקה מעמד יפה, מכירות בתים והתחלות בנייה שמרו על חוסן ומרבית החברות בארה"ב (למעט הטכנולוגיה) נפטרו ממלאים עודפים במהירות מפתיעה. דו"ח התמ"ג של השבוע שעבר, שהראה צמיחה של 2% מעיד כי אין סבירות לכך שארה"ב נמצאת על סף מיתון.

אולם, למרות שיש אור בקצה המנהרה, החברות בארה"ב צריכות לחפור עוד קצת לפני שיגיעו לקצה.

"יש סיכוי סביר שהרבעון השני יהיה החלש ביותר השנה, וסיכוי סביר שהוא ייצג את התחתית במובן של הירידה ברווחיות עבור רוב הענפים", אומר סטיבן וויטג, כלכלן בכיר בסלומון סמית ברני.

למרות שתנאי השוק הקשים לא הובילו את הצרכנים להתבצרות אמיתית, נראה שהצריכה הפרטית תמשיך להאט. ההשקעה העסקית צפויה לקבל מכה קשה גם היא. הירידה במלאים של החברות עשויה לתרום לשמירה על צמיחה של 2%-1% בתמ"ג, אולם כדי לשפר את רווחיות החברות תידרש עלייה בביקוש.

מה שמוסיף שמן למדורה הוא ההשוואה לרבעון המקביל בשנת 2000. בתקופה ההיא צמח התמ"ג ב-5.6%, ורווחי חברות ה-S&P צמחו ב-15%. במונחים מוחלטים, היה זה הרבעון הטוב ביותר בהיסטוריה עבור התאגידים.

נכון לעתה, האנליסטים מצפים לירידה של 11% ברווחי S&P 500 ברבעון השני. המיתאר של הירידה דומה לזה של הרבעון הראשון: מה שהיה גרוע ימשיך להידרדר; מה שהיה טוב ימשיך להשתפר. תוצאותיהן של תעשיות מחזוריות כמו טכנולוגיה, קמעונות, חומרים תעשייתיים ותחבורה תלויים במידה רבה בנפתולי הכלכלה.

פסגות ועמקים

השאלה אם הידרדרות נוספת בכלכלה תפחיד את המשקיעים נותרת פתוחה. לעת עתה התחושה בקרב אנשי וול סטריט היא שהשוק מתבונן מעבר לתהום וצופה לשיפור ברבעון השני. יש תחושה כללית שהצריכה הפרטית תשתפר ועימה תגדל הכלכלה.

צמיחת הרווחים בחברות רבות תפגר אחר ההתאוששות בכלכלה, מכיוון שעסקים רבים יימנעו מהשקעות עד שיחושו שההתאוששות היא אמיתית. "אני מצפה לתפנית ברווחיות במהלך הרבעון השני, לאחר שהכלכלה כולה תתאושש", אומר איתן האריס, כלכלן בליהמן ברדרס.

אפילו אם אתם מאמינים בקניית מניות מחזוריות בציפייה להתאוששות בחצי בשנה הקרובה (זוהי נקודת מחלוקת בוול סטריט), קשה לדעת בדיוק אילו מניות לקנות. זמנים של קשיים כלכליים מפרידים את המוץ מהתבן. חברות המנוהלות היטב מצליחות לחתוך מלאים ועודף כושר ייצור במהירות, ומותירות את עצמן רזות וממוקמות היטב להרוויח מתפנית. הן מנצלות הזדמנויות של ירידות לחטוף נתח שוק מחברות פחות טובות.

"יש מעט יותר מרחב עבור מנהלים טובים שמצליחים להוציא דברים אל הפועל", אומר טום מקמנוס, אסטרטג תיק מניות בבנק אוף אמריקה סקיוריטיס. "תקופה כלכלית קשה יוצרת מחסומים בלתי עבירים עבור חברות שוליות, ופחות תחרות עבור הטובות כאשר העסקים מתחילים להשתפר".

אבל יש הבדל בין חברה טובה ומניה טובה. מניותיהן של החברות האיכותיות נוטות להפגין ביצועים פחות טובים מאשר חברות אחרות כשמחזור הרווחים מתחיל להתאושש.

"בוא נאמר שיש שתי חברות במגזר: השורדת והכושלת הפוטנציאלית", אומר מקמנוס. "הכושלת הפוטנציאלית תהיה זולה, בגלל הסיכון שבמניה. השורדת תהיה יקרה, כי הרבה משקיעים ייכנסו לתוכה כדי להימנע מאסון. כשהמצב יתחיל להשתפר, השינוי החיובי הגדול ביותר יהיה של אלה שהצליחו בקושי לשרוד".

זהו המקרה בו המשקיעים הקדימו מדי לפעול. קחו לדוגמה את הקמעונות, מגזר שהזמנים הגרועים ביותר נמצאים עוד לפניו. לאחרונה נראה כי החברות המנוהלות היטב מפגינות ביצועי מניות פחות טובים משל האחרות.

וול מארט (סימול WMT) , לדוגמה, עלתה 3.6% מה-30 במארס, בעוד שג'יי.סי פני (סימול JCP) , חברת עם נטייה לאזהרות רווח, עלתה ב-27%. בצד הטכנולוגיה, עלייתו של הנאסד"ק היא מרשימה, אולם מדד האינטרנט של TheStreet.com, עלה ב-64% במהלך חודש. המשקיעים מראים כי יש להם אמון רב בשחקניות השוליות ביותר. אם הרווחים כבר היו בסימן עלייה, אולי היה זה נבון. אבל אם התחזית הקודרת, אין זה כך.

הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully