וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלום שמחון מתנגד להצעה להחיל את חוק הפיקדון על מיכלי משקה העולים על 1.5 ליטר, ולהעלות הפיקדון מ-25 ל-30 אג'

צבי זרחיה

26.7.2004 / 14:36

יו"ר ועדת הכלכלה מתנגד להצעה כל עוד לא יהיה לצרכנים לאן להחזיר את הבקבוקים הריקים; הוועדה דורשת כי יירכשו 300 מכונות לקליטת מיכלי משקה ב-20 מיליון שקל כבר בשנת 2004יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ שלום שמחון (עבודה), מתנגד להצעת המשרד לאיכות הסביבה להחיל את חוק הפיקדון על מיכלי משקה העולים על 1.5 ליטר, ולהעלות את הפיקדון מ-25 ל-30 אגורות כל עוד לא יהיה לצרכנים לאן להחזיר את הבקבוקים הריקים. שמחון הודיע על כך היום בדיון שקיימה הוועדה בהצעת החוק שהגישו הח"כים אבשלום וילן ורן כהן (יחד), שנועדה להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקי משקה עד 5 ליטר.

כפי שפורסם אתמול ב"הארץ", המשרד לאיכות הסביבה מעוניין לבצע מספר תיקונים באמצעות הצעת החוק הפרטית שעיקרן: העלאת הפיקדון מ-25 ל-30 אגורות, הטלת אחריות לאיסוף המיכלים על היצרנים והיבואנים, קביעת יעדי איסוף מסך המכירות, חיוב הקמעונאים, חנויות וקיוסקים, לקלוט מיכלי משקה ריקים מהצרכנים, וכן לחייבם ביחד עם היצרנים למחזר לפחות 90% מהמיכלים שאספו.

הוועדה קיבלה פה אחד את הצעתו של ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) לפיה אישור תקציב הניקיון יותנה בהתקנת תקנות על ידי השרה לאיכות הסביבה, לפיהן יעדי האיסוף יעמדו על 65% מסך המכירות של היצרנים. כמו כן, הוועדה דורשת כי יירכשו 300 מכונות לקליטת מיכלי משקה בסכום של 20 מיליון שקל, כבר בשנת 2004.המשרד לאיכות הסביבה הציע להקצות 20 מיליון שקל ליעד זה לתקופה של 3 שנים. עוד תבעה הוועדה כי המשרד לאיכות הסביבה יקצה לרכישת מכונות מחזור סכום של 14 מיליון שקל, קנס שהוטל על תאגיד המחזור אל"ה בגין אי עמידה ביעד האיסוף.

ח"כ וילן אמר כי ההחלטה לחייב את המשרד לאיכות הסביבה לפעול לרכישת 300 מכונות מחזור תאפשר לאזרחים לקבל החזר כספי על בקבוקי המשקה, כך שדמי הפיקדון לא יהוו מס על הצרכנים.

ח"כ נסים דהן (ש"ס) טען כי לקוח המבקש להחזיר מיכל לרשתות ולקבל בחזרה את דמי הפיקדון נאלץ לעבור "דרך ייסורים". עמדה זו הושמעה גם על ידי ח"כ אליעזר כהן (האיחוד הלאומי).

יו"ר דירקטוריון תאגיד המחזור אמר כי התאגיד רכש 100 מכונות מחזור על חשבונו. הוא דרש לבטל את הקנסות שהוטלו עבור אי עמידה ביעדי האיסוף.

נציג הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד גולן קנטי, אמר כי הממונה ימליץ לבית הדין על המשך קיומו של תאגיד המחזור לתקופת מעבר של שנה לפחות, אם אכן יירכשו המכונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully