וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנבכי כדור הבדולח של יצרניות הסלולר

טרו קויטינן

19.4.2001 / 15:07

לקראת פרסום דו"חותיהן של נורטל ונוקיה

למשקיעים יהיה הרבה חומר למחשבה כשנורטל תפרסם את תוצאותיה לאחר סיום המסחר היום, ואריקסון (סימול ERICY) וגם נוקיה (סימול NOK) יצטרפו למקהלה עם דו"חותיהן שיפורסמו בבוקר יום שישי, מעט לפני פתיחת המסחר בוול סטריט.

לאור העליות והאופוריה ששררה במניות ציוד הטלקום בשבוע שעבר, קשה יותר לחזות את מה יקרה בהמשך במניות המגזר. טפטוף של חדשות מעודדות הובילה לעלייה חדה במניות ציוד הטלקום; חברות הסלולר ספרינט PCS בארה"ב ואורנג' באירופה הודיעו על צמיחה גבוהה מהתחזיות של מספר המנויים; סטטיסטיקות לגבי מכירות מכשירי הסלולר בשוק הסיני בינואר נראו טוב; ותעבורת ה-WAP (אינטרנט אלחוטי) גאתה לאחר שמפעילות מסוימות שינו את השירותים שלהם לפורמטים פתוחים וזולים יותר.

למרות זאת, החדשות החיוביות היו נקודתיות וזמניות ביחס לתחזיות האמיתיות שפירסמו החברות לרבעון השני של השנה. בהתייחס לביצועים הקודרים של המחצית הראשונה של השנה, המשקיעים יכולים להסיק כי המחצית השנייה של השנה פשוט חייבת להיות טובה יותר.

אם לא יהיה שיפור משמעותי בעסקים במחצית השנייה של השנה, תחזית הרווח השנתית של החברות עלולה להשתנות שוב באופן קיצוני בחודשים הקרובים. ודבר זה לא ישתנה גם אם הצריכה הפרטית ואמון הצרכנים יהיו גבוהים. במצב זה המשקיעים יעדיפו פשוט להתמקד ב-2002, ולא להתייחס למחצית השנייה של 2001. מצד שני, אם המיתון בכלכלות ארה"ב ויפאן ימשיך לצבור תאוצה, המשקיעים לא יחושו בטוחים מספיק להתעלם מתחזיות המחצית השנייה של 2001.

השינוי החד שחל בתנאים הכלכליים מפעיל לחץ נוסף על תעשיית תקשורת האלחוט, שבשונה ממגזרים אחרים בעולם הטכנולוגיה, עוברת שינוי מבני עמוק. המשמעות של דברים אלה היא שמבחינת תעשייה זו העתיד הוא הרבה פחות ברור מאשר עתיד ענף ה-PC או הביוטכנולוגיה.

שוק תקשורת האלחוט הוא חרב פיפיות - כאשר משקיעים מתחילים להשתעשע שוב עם הסיכון, מחירי המניות של מפעילות הסלולר ויצרניות ציוד התקשורת יכול לזנק ביותר מ-20% בטווח של ימים ספורים. אך מיד כשהחשש מסיכון יתחיל לחלחל להכרתם של המשקיעים, מניות הטלקום יחטפו מהלומה קשה יותר מהמהלומה שיחטפו המדדים.

סיכון משולש

הזינוק שנרשם בשבוע שעבר, בשילוב עם הדו"חות של חברות ציוד הטלקום הגדולות שיתפרסמו השבוע, מכניסים את המשקיעים לבעיה.

האם היה זה סימן שהסתיים עידן השוק הדובי, כאשר אפילו חדשות רעות אינן מצליחות להשפיע? או שמא היה פה צירוף מקרים שנבע משילוב של מספר בשורות טובות שבאו בו זמנית - תחזית פרית של חברות המוליכים למחצה ושחרור החיילים האמריקאים שהיו עצורים בסין וכיו"ב...

המבחן האמיתי יבוא ביום שישי. את התוצאות שיספקו נורטל, אריקסון ונוקיה אפשר יהיה בקלות לפרש כשליליות. אך השאלה היא האם המשקיעים יתעלמו מהתחזיות לרבעון השני ויביטו אל מעבר לשפל הנוכחי?

בכל הקשור לנורטל ואריקסון, יש כעת עניין רב בשולי הרווח מעסקי תשתיות הרשתות. הדאגה לגבי נושא זה גברה לאחרונה. זה עניין מצער, מאחר שיצרניות רשתות התקשורת התחילו רק עכשיו לספק את רשתות ה-W-CDMA - וההכנסות ממכירות אלה יירשמו במאזני החברות רק ברבעון הראשון של 2002.

אנו נמצאים כעת בצומת בו ההוצאה של החברות על מחקר ופיתוח של תשתית ה-3G, מגיע לשיא זמני, ואילו ההכנסות יתחילו לזרום אל החברות רק בעוד שלושה או ארבעה רבעונים.

מבחינת אריקסון, מפעילות סלולר בשיטת TDMA החלו לצמצם את הזמנותיהן, במקרים מסוימים אפילו עברו החברות לשיטת GSM. שולי הרווח של אריקסון ממכירת TDMA גבוהים יותר משולי הרווח ממכירת רשתות GSM, והירידה בהזמנות של רשתות TDMA מגיעה בתקופה הגרועה ביותר.

נוקיה נשענת על חטיבת מוצרי הצריכה

מנגד, עסקיה העיקריים של נוקיה הם חטיבת מוצרי הצריכה, כך שבמאזניה עיני המשקיעים יהיו נשואות בעיקר לתחום מכשירי הסלולר. מאחר שהחברה כבר פירסמה הנחיות ראשוניות לגבי הרבעון הראשון, לא צפוי שהדו"ח שלה יהיה שונה מהתחזיות. אנו כבר יודעים כי מכירות הטלפונים צמחו בכ-20%-15%, בעוד שהצמיחה במכירות ציוד לרשתות תקשורת היתה 30%. נתונים אלה הם אכן טובים - אך בעקבות הפרסום המוקדם שלהם נטלה נוקיה סיכון בכך שמשקיעים יבחרו להתמקד בתחזיותיה לרבעון השני.

לבלבל את השוק

רבים מעריכים כי נוקיה הצניעה את תחזית מכירות מכשירי הסלולר ברבעון הראשון על מנת לספק הפתעה טובה עם פרסום התוצאות האמיתיות. כך שייתכן שהתחזיות האמיתיות לצמיחה במכירות מכשירי הסלולר היא בטווח של 22%-21%. זהו בדיוק מצב של המבוך המבלבל שנוצר ממצב בו תחזיות רבעוניות משתנות מדי שבוע. הנמכת התחזיות "האמיתיות" הפכה לטקס מורכב מעולם הקבלה ששום זר לא יבין אותו.

נוקיה, כמעט בוודאות, תיסוג מהתחזיות הנוכחיות לרבעון השני, ותפרסם תחזית צמיחה של 25%-20% להכנסות. באשר לאריקסון, יש סיכוי קטן שהחברה תוכל לדבוק בתחזיות שסיפקה לגבי חטיבת מכשירי הסלולר "המקוללת" שלה. השאלות היחידות שנותרו הן עד כמה נוקיה תשנה את תחזיותיה לרבעון השני, וכמה גרוע יהיה המצב של חטיבת מכשירי הסלולר של אריקסון ברבעון השני.

הנעלם הנוסף הוא גודל השחיקה בשולי הרווח של חטיבות רשתות התקשורת של נורטל ואריקסון. שחיקה זו יכולה להיות מוסברת בעיקר ע"י מעמסה כבדה של הוצאות על מחקר ופיתוח בתקופת המעבר מהדור השני לדור השלישי של רשתות הסלולר. השאלה היא האם השווקים יהיו מוכנים לשים את מבטחם ולהתמקד בשנת ?2002

בסביבה זו, לגורמים חיצוניים עלולה להיות השפעה גדולה בהרבה על מניות ציוד הטלקום מאשר כל דבר אחר שקורה בתוככי תעשייה זו - תגובת השוק יכולה להיות תלויה בכלל באקלים שיצרו הדו"חות של אינטל ומיקרוסופט .

אם נעזוב לרגע את תגובת השוק, יום שישי יספק אומדן טוב לסוגייה האם הסנטימנט בשוק בנוגע לחברות הטלקום באמת עומד להשתנות או אם לאו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully