וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היפוך תפקידים בחברות ה-B2B

TheStreet.com

18.4.2001 / 9:10

קומרס וואן עברה את אריבה בשווי שוק לראשונה, אולם גם היא בעצמה לא נמצאת בעמדת זינוק טובה

מאת ג'ו בוסקווין

תאומות ה-B2B מחליפות מקומות. קומרס וואן (סימול CMRC) , חברת תוכנת ה-B2B שזמן רב נחשבה כשנייה לאריבה (סימול ARBA) , זינקה לפתע פתאום ועברה את יריבתה משכבר הימים. גם בשווי שוק וגם במחיר מניה, קומרס וואן סוף סוף עברה את אריבה, שהוכתה קשות לאחר שפירסמה אזהרת רווח לפני שבועיים. כמו כן, צפויה קומרס וואן לעלות על אריבה בהכנסות השנה.

המצב היה שונה מאוד בקיץ שעבר, אז לקומרס וואן היה שליש משווי השוק של אריבה, שהסתכם ב-25 מיליארד דולר. כמובן, שוויין של שתי החברות הצטמק מעשרות מיליארדי דולרים למעט מעל מיליארד דולר.

ההיפוך הוא בעל משמעות סמלית יותר מאשר מעשית בקביעת השורדת הסופית בתחום תוכנות ה-B2B. עם זאת, המשקיפים המנוסים רואים אותו כפרשנות מעוררת השתאות להיפוך של השוק. עם המעבר של הביקוש בשוק מתוכנות רכש לתוכנות ניהול שרשרת האספקה, נפלו מניות שתי החברות. השינוי במגזר עצמו הדביק את החברות, אם כי בדרכים שונות. ככל שהמגזר עובר תהליך של קונסולידציה, הענקיות לשעבר נראית כמועמדות לרכישה.

"אם היינו משוחחים על כך לפני חצי שנה, הייתי אומר שיש אי התאמה", אומר איאן מורטון, אנליסט של ג'יי.פי מורגן צ'ייס, המדרג את אריבה בהמלצת "תשואת שוק" ואת קומרס וואן כ"קנייה" לטווח ארוך. "לא הייתי מצליח לנחש מי תנצח". (הבנק ייעץ לקומרס וואן אך לא לאריבה).

בסגירה ביום חמישי, שווי השוק של קומרס וואן עמד על 1.87 מיליארד דולר ושל אריבה על 1.57 מיליארד דולר. קומרס וואן נסגרה בעלייה של 2.2% ואריבה עלתה ב-6.1%.

מאז האזהרה של אריבה ב-2 באפריל, כי הכנסותיה ברבעון הראשון יסתכמו במחצית ממה שמצפים האנליסטים, וכי היא תרשום הפסד של 5 סנט למניה במקום רווח של 20 סנט למניה, המניות תפסו כיוונים נפרדים. קומרס וואן עלתה מאז ב-69.5%, למרות שפירסמה אזהרה משלה יומיים אחרי כן. אריבה, מצד שני, עלתה ב-41% בלבד.

אנליסטים אומרים כי ההתפצלות, בחלקה, משקפת את העובדה שקומרס וואן חוזה החמצה של 15% בתחזיות - מספר שנראה כמעט יפה לעומת הבלאגן שאריבה עשתה.

"אני חושב שאריבה הצליחה לתקוע לעצמה כדור בראש", אומר ג'ורג' סנטנה, אנליסט של וודבוש מורגן סקיוריטיס, המדרג את אריבה ב"החזק" ואת קומרס וואן ב"קנייה". "בניגוד לכך, המסר של קומרס וואן נותר יותר עקבי". (החברה שלו לא עשתה חיתום עבור השתיים).

מסר זה מגיע לשווקים שלהן. למרות שהן נראות באותו אור בדרך כלל, יש הבדלי מפתח בין השתיים. עסקי הליבה של אריבה היו תמיד תוכנות רכש - תוכנות אינטרנט שמאפשרות לחברות לרכוש חומרי גלם באופן אלקטרוני. קומרס וואן, לעומת זאת, התמקדה בבניית זירות מסחר מקוונות, בהן יכולות חברות לעשות עסקים עם לקוחות ושותפים.

שתיהן התרחבו לתחומים הדדיים, אולם אריבה מודה עתה כי עסקיה בתחום הזירות נחלשים. במקביל, קומרס וואן איננה כה פעילה בתחום הרכש.

"אני חושב שהנקודה היא שכל חברה עדיין חזקה בתחומה", אומר מורטון. "זה היה תחום הצמיחה שלהן, וזה מה שהם יישענו עליו".

הדבר האירוני הוא שמשהו אחד לא השתנה בחברות הללו: היחס בין המכפילים. למרות שקומרס וואן כבר שווה יותר מאריבה, היא עדיין זולה יותר. לאריבה מכפיל של 4.2 ביחס להכנסות השנתיות הצפויות, ולקומרס וואן מכפיל הכנסות של 2.6.

הסיבה: 45% מהכנסות קומרס וואן מגיעים מתחום הייעוץ הפחות רווחי, כך שהכנסותיה פחות רווחיות, ולעומת זאת הכנסות אריבה מגיעות מתמלוגים בעלי שולי רווח גבוהים על תוכנה.

אך האנליסטים אינם נחרצים בדעתם לטובת חברה אחת או אחרת. קומרס וואן אינה בהכרח המנצחת בקרב בין השתיים, אלא רק זו שפחות הוכתמה בדם עד עתה. ויש גם את שותפותה עם ענקית התוכנה הגרמנית SAP (סימול SAP) , שנראית כמעניקה לה תמיכה וסיכוי לרכישה. השותפות הזו היא ניגוד חד למיזוג הכושל בין אריבה לאג'ייל סופטוור (סימול AGIL) - עסקה שאריבה טענה שהיא המפתח לעתידה.

"יש מעט יותר ביטחון במניית קומרס וואן, מכיוון שמסתמנת הסכמה כי לא תירכש על ידי SAP”, אומר סנטנה. (קומרס וואן ו-SAP אמרו שאינן צופות מיזוג). "אריבה, מצד שני, נמצאת במצב גרוע למדי, לאחר שיצאה למסע צלב לשכנע את וול סטריט כי המיזוג עם אג'ייל (Agile) יעלה אותה לשלב הבא. זה מותיר אותה בעמדה מאוד לא נוחה".

עמדה שפתאום נמוכה מזו של קומרס וואן, שאינה בדיוק בעמדת זינוק טובה בעצמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully