וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחתה ההצבעה על החוק למניעת ניתוק מים לתושבים בשל חוב של הרשויות המקומיות בעקבות התנגדות של משרד האוצר

צבי זרחיה

28.7.2004 / 12:32

ח"כ שמחון: הממשלה והליכוד הפקירו את האזרחים לטובת האינטרסים של הבנקים; הבנקים ומשרד האוצר מתנגדים לחוק בטענה שהוא יפגע בזכות הקניין של הבנקים וביכולת גיוס האשראי של הרשויותבעקבות הלחצים הכבדים שהפעילו שר האוצר, בנימין נתניהו, ויו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער (ליכוד), על ח"כים מהקואליציה בוועדת הכלכלה, ולנוכח חשש להיעדר רוב, דחה היום יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ שלום שמחון (עבודה), את ההצבעה בוועדה על הצעת חוק האוסרת ניתוק מים לתושבים. שמחון טען כי הממשלה וח"כי הליכוד "הפקירו את הזכות למים של אזרחי ישראל לטובת האינטרסים של הבנקים".

הוועדה אמורה היתה להצביע היום על הצעת החוק לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה. להצעת החוק מתנגדים הבנקים, וכן, משרד האוצר. שלשום קראה הקואליציה לנציגיה בוועדת הכלכלה להצביע נגד הצעת החוק. ההצבעה נדחתה ליום שני.

הצעת החוק אוסרת על ספקי מים לנתק את המים לתושבים בגין אי תשלום של רשות מקומית. לפי ההצעה, כל רשות מקומית תקים חשבון בנק נפרד שבו יופקדו תשלומי המים והביוב הנגבים מהתושבים. בתשלומים הללו לא יהיה ניתן לעשות שימוש, אלא לאחר ששולמו כל חובותיה של הרשות לשירותי המים והביוב לספקים שונים. עוד קובעת הצעת החוק כי הכספים שיופקדו בחשבון הנפרד לא יהיו נתונים לשעבוד ולעיקול.נציגי הבנקים הביעו בישיבות קודמות של הוועדה התנגדות להצעת החוק, בין היתר לנוכח טענתם כי האיסור שיוטל עליהם לשעבד ולעקל את חשבון הבנק הנפרד יפגע בזכויות הקניין.משרד האוצר התנגד להצעת החוק בטענה כי מניעת שיעבוד ועיקול תשלומי מים וביוב יגרום לבעייה חמורה ביכולת גיוס האשראי של הרשויות המקומיות, מאחר שתשלומי המים והביוב שילמו עד כה כבטוחה בידי המערכת הבנקאית בעת העמדת אשראי לשלטון המקומי.שמחון אמנם הסכים לפצל מהצעת החוק את הסעיף המונע שעבוד ועיקול של תשלומי המים והביוב ולדון בכך בעתיד, אך הבנקים סירבו לפשרה.בישיבת הוועדה קבל שמחון על הלחצים שהופעלו על חברי הקואליציה להתנגד להצעת החוק. לדבריו, הופעלו לחצים גם על ח"כים מהאופוזיציה. שמחון מתח ביקורת חריפה על הממשלה ועל ח"כי הליכוד. "רצוי שחברי הכנסת של הליכוד יסתכלו בעיניים לתושבי לוד שמנתקים להם את המים כל ימי שני וחמישי ובעיני תושבי תורעאן שמנותקים זה שבועיים, ויגידו להם שטובת הבנקים חשובה מזכותם לקבל מים", אמר.יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער (ליכוד), הודיע כי הממשלה מבקשת לגבש פשרה שתבטיח כי לא ינותקו עוד מים. לדבריו, מוטב לגבש פשרה בעניין על פני מצב שבו חקיקת החוק תגרום למערכת הבנקאות שלא להעמיד אשראי לרשויות המקומיות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully