וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבוצת הבנקאות הצרפתית דקסיה מרחיבה פעילותה בישראל

הארץ

6.5.2001 / 12:52

מאת חן לינדמן

"כשמסתכלים על ישראל מבחוץ בעיני התקשורת העולמית, היא נראית כמקום בעייתי, אך הנסיון מלמד אותנו שהמציאות שונה לחלוטין" - כך אמר אתמול רונלד הכט, סגן נשיא לפיתוח בינלאומי בקבוצת הבנקאות הצרפתית דקסיה. הכט הגיע לישראל כדי לבחור את נציגי דקסיה בדירקטוריון של בנק אוצר השלטון המקומי, וזאת לאחר שבינואר האחרון רכשה דקסיה את השליטה באוצר השלטון המקומי.

ב-99' רכשה קבוצת דקסיה 10% מאוצר השלטון המקומי, ומאז הגדילה את חלקה ל-40% תמורת השקעה כוללת של 35 מיליון דולר. מבנה השליטה באוצר השלטון המקומי הוא כזה המעניק לדקסיה 50% מזכויות ההצבעה ו-66% מהדירקטורים. אתמול מונו כדמ"צים (דירקטוריון מטעם ציבור) הבעלים של חברת ד"ר פישר, ד"ר אלי פישר, וג'ק ברנס. הכט עצמו יעמוד בראש הדירקטוריון של אוצר השלטון המקומי.

הכט היה בישראל לפני 35 שנים כמתנדב בקיבוץ, והוא בהחלט שם לב לשינויים שעברו על המשק הישראלי. "מבחינתנו, השקעה בישראל היא כמו השקעה בכל מדינה מערבית אחרת", אומר הכט. הוא מציין כי דקסיה אינה מושפעת ממגמות פוליטיות של ממשלת צרפת.

"דקסיה מעוניינת באמצעות אוצר השלטון המקומי לממן פרויקטים ציבורים" אומר הכט. הוא אומר כי הבחירה באוצר השלטון המקומי היתה טבעית, שכן קיימת חפיפה עם פעילותה המרכזית של דקסיה.

אוצר השלטון המקומי מעניק שירותי בנקאות למגזר המונציפלי, הכולל פעילות בתחום הפיקדונות והאשראי לטווח ארוך וקצר. הוא עושה זאת באמצעות רישיון מיוחד שהוענק לו על ידי בנק ישראל. הכט אומר כי השיטות הבנקאיות הנהוגות בישראל מסובכות יותר מאלו שבאירופה ובמקומות אחרים.

"בנק ישראל מאוד מקפיד בדרישותיו. הרגולטורים אצלכם מאוד חזקים, אך פתוחים לדיון", אומר הכט. דקסיה מעוניינת להביא לישראל את הניסיון שלה בתחום המימון של פרויקטים ציבוריים, וכנראה גם יכולות פיננסיות שיאפשרו לאוצר השלטון המקומי להשתלב בפרויקטים גדולים של BOT (הקמה, ניהול והחזרת הפרויקט למדינה).

אוצר השלטון המקומי נסחר לפי שווי של 175 מיליון שקל עם הון עצמי של 186 מיליון שקל. הוא סיים את 2000 עם רווח של 28.1 מיליון שקל. מהמאזן של אוצר השלטון המקומי עולה כי היתה עלייה בהיקפי הפעילות של הבנק. סך המאזן גדל ל-1.74 מיליארד שקל, לעומת 1.56 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2000.

בצד הנכסים רשם אוצר השלטון המקומי גידול של 80 מיליון שקל בפיקדונות בבנקים ו-100 מיליון שקל באשראי לרשויות מקומיות. מנכ"ל אוצר השלטון המקומי, דוד קאפח, אומר כי הגידול בהיקפי הפעילות של הבנק נובע מהשיפור במצבם הפיננסי של הרשויות המקומיות.

"בשנתיים האחרונות ניכר שיפור משמעותי בדרך שבה מנוהלות הרשויות המקומיות בישראל. ב-99' ירד הגירעון השוטף של השלטון המקומי בישראל ב-46%, כתוצאה מתוכנית ההבראה שבה נקט משרד הפנים", אומר קאפח.

ואולם, הגידול בהיקפי הפעילות של אוצר השלטון המקומי עדיין לא ניכר בשורת הרווח של הבנק. את הרבעון הראשון של 2001 סיים הבנק עם רווח של 7.3 מיליון שקל, לעומת רווח של 10.5 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2000. קאפח אומר כי חלק מהירידה ברווחים נובע מדרישות בנק ישראל לגבי רישום חובות מסופקים. "בנק ישראל דורש הפרשה לחובות מסופקים במצבים שבהם בתיק האשראי יש מגזר התופס יותר מ-20% מסך התיק. מכיוון שאנחנו עוסקים במגזר אחד, בנק ישראל דורש מאתנו הפרשה לחובות מסופקים לפי הקריטריון הרגיל", אומר קאפח. הוא מציין כי הנהלת אוצר השלטון פועלת לשנות את את הדרישה הזו של בנק ישראל.

"בשלב זה אין עדיין ביטוי לעובדה שדקסיה היא הבעלים של אוצר השלטון המקומי", אומר קפאח, אך הוא מוסיף כי "בשנה הקרובה תורחב הפעילות של הבנק". להערכתו, יגויסו כ-100 מיליון שקל לצורך זה.

הכט אמר אתמול כי הגב הכלכלי שמעניקה דקסיה לאוצר השלטון המקומי מסירה את המגבלה של גיוס כספים על ידי אוצר השלטון. דקסיה אינה מתכוננת לגייס כספים בחו"ל, אלא משוק ההון הישראלי. עיקר עיסוקה של דקסיה הוא במימון פעולות תשתית לרשויות מקומיות. הקבוצה פועלת בכל אירופה, ארצות הברית והמזרח הרחוק. דקסיה נסחרת בבורסות של פאריס ולוקסמבורג לפי שווי של 20 מיליארד יורו. לקבוצה יש הון עצמי של 10.8 מיליארד יורו והיא סיימה את 2000 עם רווח של מיליארד יורו.

דקסיה פועלת למעשה כבנק לכל דבר. היא צוברת הון דרך הפקדות של רשויות מקומיות בעולם ומלווה אותו לרשויות אחרות באמצעות הלוואת לטווח ארוך וקצר, או באמצעות רכישת אג"ח של אותן רשויות. סך המאזן של דקסיה היה בסוף 2000 258 מיליארד יורו. הקבוצה העניקה באותה שנה הלוואות בהיקף של 136 מיליארד יורו. 40% מהרווחים של דקסיה ב-2000 היו ממימון פרויקטים ציבוריים, בעיקר באירופה. הכט אומר כי הקבוצה מחזיקה בנתח של %70 מפעילות המימון הציבורי באירופה.

מלבד הגב הפיננסי שמעניקה דקסיה לאוצר השלטון המקומי, אומר הכט כי לדקסיה יש ניסיון רב בהיבטים המשפטיים. "נתקלנו בעבר במקרים שבהם פרויקט שהושקעו בו מאות מיליוני יורו נפגע בגלל חוסר תיאום או חשיבה של הרשויות".

"הממשלה תמיד צריכה להיות בתמונה", אומר הכט. הוא מציין כי בעולם המערבי רואים יותר ויותר כניסת גורמים פרטיים לפרויקטים בתחום התשתית. "הצורך ביעילות והורדת מחירים מצד אחד והיקפי הפרויקטים מצד שני - מקשים על הממשלות להתמודד עם פרויקטים גדולים", אומר הכט. כך לדוגמה, בצרפת 70% מהולכת המים הופרטה, ובבריטניה קפץ נתון ל-%100 בין לילה בתחילת שנות ה-80.

הכט מציין נקודה מעניינת. כשדקסיה מלווה לגופים ציבוריים, אין היא מקבלת ביטחונות. ההנחה היא שלאותן רשויות יהיה דרך להחזיר את אותן הלוואות, ואולם מסתבר כי הנחה זו אינה תמיד נכונה, ודקסיה כבר חוותה אי פרעון של הלוואה על ידי רשות מקומית בצרפת. הוא מציין כי מאז אותו אירוע חל שיפור משמעותי באופן הניהול של השלטון המקומי בצרפת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully