וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קופות גמל שהגישו בקשה שנדחתה לתביעה ייצוגית יפצו הנתבעות ב-100 אלף שקל

הארץ

6.5.2001 / 12:43

הבקשה, בסך 94 מיליון דולר, הוגשה ע"י קופות גמל וקרנות נאמנות בראשות גדיש, בעקבות מכירת השליטה באלביט הדמיה למוטי זיסר

מאת אסף ברגרפרוינד

בית המשפט המחוזי בחיפה חייב כמה קופות גמל וקרנות נאמנות, שבראשן קופת הגמל גדיש של בנק הפועלים, לשלם 100 אלף שקל עבור הוצאות שכר טרחה ששילמו החברות אלביט הדמיה רפואית, אלסינט, אלרון תעשיות ואירופה ישראל שבשליטתו של איש העסקים מוטי זיסר, במסגרת תביעה ייצוגית שהגישו הקרנות נגדן; ההחלטה ניתנה לאחר שנשיא בית המשפט, מיכה לינדנשטראוס, דחה על הסף את הבקשה לאישור התביעה כתביעה ייצוגית.

הבקשה לתביעה ייצוגית בסך 94 מיליון דולר הוגשה לבית המשפט המחוזי על ידי קופות הגמל וקרנות הנאמנות, שהחזיקו במניות מיעוט בחברת אלסינט. טענתן המרכזית היתה כי מכירת השליטה באלביט הדמיה (החברה האם של אלסינט) ליזם מוטי זיסר, קיפחה את זכויותיהן כבעלי מניות מיעוט ורוקנה את קופת החברה.

לינדנשטראוס קבע כי אף שאלסינט היא חברה ציבורית, לא ניתן להגיש נגדה תביעה ייצוגית בישראל מכיוון שמניותיה נסחרות בבורסה בארה"ב.

לינדנשטראוס איפשר לנתבעות לפנות לרשם בית המשפט, על מנת שיפסוק את סכום ההוצאות המגיע להן עבור ההליך המשפטי. הרשם נמנע בתחילה מלדון בבקשות הנוגעות לשכר טרחת עורכי הדין, משום שסבר שהוראות החוק לא מאפשרות לו לפסוק סכומי שכר טרחה במסגרת הליך הנמצא בדיון בבית המשפט. ואולם בערעור שהוגש על החלטתו, נפסק כי יש לרשם סמכות לקבוע שיעורי שכר טרחה.

אלביט הדמיה רפואית, שיוצגה בהליך על ידי משרד עוה"ד צבי אגמון, ואלרון תעשיות, שיוצגה על ידי עו"ד עודד שטייף, לא נקבו בסכום שכר הטרחה ששילמו לעורכי דינן, וביקשו מבית המשפט לקבוע סכום ריאלי שיפצה אותן על הוצאותיהן בניהול ההליכים.

אירופה ישראל, שיוצגה על ידי עו"ד ניר כהן, אמיר בן ארצי ושרון פסקרו, טענה כי מגיע לה החזר הוצאות של כ-78 אלף דולר, וזאת בהתחשב בגודלה של התביעה.

אלסינט, שיוצגה על ידי עוה"ד זאב שרף ושרון בן חיים, טענה כי בשל השעות הרבות שהושקעו בהכנת התיק לבית המשפט, יש לפצותה בכ-90 אלף דולר שהוציאה במסגרת ההליך המשפטי.

רשם בית המשפט המחוזי בחיפה, עודד גרשון, קבע כי אף שיש להביא בחשבון את גובה שכר הטרחה ששילם הצד הזוכה לעורכי הדין, אין זה השיקול היחיד שמנחה את בית המשפט. גרשון ציין כי אכן הושקעה עבודה לא מעטה על ידי עורכי הדין בתיק, ואולם הוסיף כי מכיוון שההליך העיקרי עודנו תלוי ועומד, אין הוא סבור כי יהיה נכון לפסוק בשלב זה את סכומי שכר הטרחה שביקשו הנתבעות.

גרשון חייב את קופות הגמל וקרנות הנאמנות לשלם לכל אחת מארבע הנתבעות סכום של 25 אלף שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully