וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קומברס החליטה שלא לממש את האופציה שהיתה לה עד אפריל 2001 להשקעה נוספת בספידווייז הישראלית

גתית פנקס

6.5.2001 / 13:24

עד כה השקיעה קומברס בחברה 1.3 מ' ד' תמורת 10%, וכ-400 א' ד' נוספים כדי לשמור על זכות הקדימה לרכישת הבעלות המלאה בחברה; מייסד ספידווייז: "אין לכך השפעה על פעילותנו"

חברת קומברס החליטה שלא לממש את האופציה שניתנה לה להשקעה נוספת בחברת הסטארט אפ הישראלית ספידווייז (SpeedWise) מרעננה - אופציה שהיתה פתוחה עבורה עד חודש אפריל 2001.

עד כה השקיעה קומברס 1.3 מיליון דולר בספידווייז תמורת 10% מהון מניות החברה. בהמשך, היתה לקומברס אפשרות להשקיע סכום נוסף עד סוף 2000 כדי להגדיל את החזקתה ל-25%, אולם היא בחרה בזמנו לוותר עליה.

כעת נודע כי לא רק שקומברס לא מימשה את האפשרות בסוף 2000, היא אף בחרה שלא לנצל חלון השקעה נוסף שהיה פתוח עבורה עד אפריל 2001, ויכול היה לאפשר לה להגדיל את ההחזקה שלה בחברה ל-50%. "קומברס אינה נוהגת לדבר על מדיניות ההשקעות שלה", אמר בתגובה דובר החברה, וסירב לפרט מה היו המניעים להחלטה שלא להשקיע סכומים נוספים.

לא מכבר אמרו לנו בקומברס כי מדיניות החברה לצמוח באמצעות גידול חיצוני ורכישת חברות אינה הגיעה לסיומה, וכי היא מתכוונת להוסיף ולהשקיע בחברות סטארט אפ, על אף תוכניות הקיצוץ עליהן הודיעה באחרונה, שכללו פיטורים של 400 עובדים.

כיום לקומברס, שהיא ספקית של מערכות תוכנה וחומרה לשירותי מולטי מדיה ברשתות תקשורת, יותר מ-1.6 מיליון דולר במזומנים, והיא נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של 11.5 מיליארד דולר.

קומברס שמרה על זכות הרכישה המלאה של ספידווייז

יצוין כי למרות שקומברס בחרה שלא להגדיל את חלקה בהון מניות ספידווייז, היא ביקשה לשמור על זכות הקדימה שלה לרכוש את מלוא הבעלות בחברה (Preemption). וכך, בסיבוב הגיוס האחרון של ספידווייז, בו גייסה 3 מיליון דולר לפי שווי של 40 מיליון דולר, קומברס השקיעה כמה מאות אלפי דולרים נוספים (לפי הערכות, מדובר ב-400 אלף דולר), כדי לשמור על חלקה בחברה.

לספידווייז פלטפורמת תוכנה שנועדה לאפשר לספקיות תקשורת, ובהן ספקיות סלולר, גישה לאינטרנט (ISP) ואירוח אתרים (Hosts), ולספק ללקוחותיהם גלישה מהירה יותר ברשת האינטרנט. פלטפורמה זו מיועדת לתמוך גם בחיוב וגבייה המבוססים על נפח הנתונים שעברו בין הספק ליחידת הקצה, בשידור של תכנים שאינם רק טקסטואליים ואבחון של פרופיל המשתמש והתאמה אישית אליו.

"קומברס לא מימשה את האופציה להשקיע בנו סכומים נוספים, ובחרה תחת זאת להמשיך ולשמור על קשרי הגומלין בינינו במישור העסקי", מאשר מנחם ריינשמידט, מייסד ספידווייז. לדבריו, לא תהיה לכך כל השפעה על המזומנים או על הפעילות של החברה, שכן לפי ההסכם בין החברות, קומברס אמורה היתה לרכוש מניות מבעלי המניות הקיימים של ספידווייז, ולא להזרים כסף נוסף לקופת החברה.

"דברים טובים קורים בספידווייז"

אם קומברס היתה מנצלת את הזדמנות ההשקעה באפריל, היא יכולה היתה בהמשך להגדיל ההחזקה בספידווייז ל-80% עד אוקטובר 2001 (לפי שווי חברה של 200 מיליון דולר), תמורת השקעה של 60 מיליון דולר.

אבן הדרך הבאה היא השלמת הרכישה המלאה של החברה עד אפריל 2002, תמורת השקעה של 60 מיליון דולר נוספים. בסיכום כללי, אם הסצנריו לפיו קומברס היתה מממשת את האופציות בזו אחר זו היה יוצא אל הפועל, הרי שהיא היתה משקיעה סכום כולל של 155 מיליון דולר תמורת הבעלות המלאה בספידווייז.

ספידווייז הוקמה ב-1998 על ידי ריינשמידט, ויש לה משרדים ברעננה ובניו ג'רסי, ארה"ב. החברה נוסדה במסגרת קבוצת לינקוור (Linkware) של ריינשמידט - מעבדת רעיונות לטכנולוגיות בתחום האינטרנט, התוכנה והתשתיות. מאז ייסודה לינקוור הובילה להקמת כמה חברות סטארט אפ, כגון: ספידווייז, מרנטיקס (ששולבה בצורת מיזוג במהופך עם השלד הבורסאי של סתיו מערכות), אוריקה, One Tier ,Infotier ו-Cellora.

לדברי ריינשמידט "הרבה דברים טובים קורים לאחרונה בספידווייז, כולל זכיות בלקוחות משמעותיים חדשים". לקוחותיה הבולטים של החברה כיום הם סונרה הפינית, T-Mobile הגרמנית, אורנג', ו-Mobile com האוסטרית.

בעלי מניות נוספים בחברה, פרט לקומברס, הם קרן ההון סיכון הישראלית אלון (מקבוצת גאון אחזקות), קרן גאפ, קרן PTV, הקרן ההולנדית דוקור, הקרן הבלגית רונחל, וחברת ההשקעות STI של בני שטיינמץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully