וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנטל מבקש ארכה של רבעון

גתית פנקס

6.5.2001 / 19:18

"קומטאץ' תקצור פירות מהשינוי העסקי ברבעון השני"

אחד הפספוסים הישראלים המהדהדים ביותר בשנה האחרונה היא חברת קומטאץ' : חיתוך חד של 98% במניה, צמיחה זעומה בהכנסות, מצוקת מזומנים, צבר הזמנות מרשים שלא תורגם להכנסות גבוהות, פיטורים לצורך חסכון בהוצאות תפעוליות, ותביעה ייצוגית של משקיעים נגד החברה, הן רק חלק מהבעיות עימן מתמודדת החברה בחודשים האחרונים.

עם זאת, אופטימיות זהירה החלה מאפיינת את מנהלי קומטאץ' בתקופה זו, לאחר השינוי העסקי אותו ביצעה החברה. בתחילת השנה, לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון הרביעי של 2000, לא ניתן היה לדבר עם מנהליה כלל. "אנחנו ממש מתנצלים, אבל הם אינם מעונינים לדבר. נודיע לכם כשזה יהיה רלוונטי", היתה התגובה של משרד יחסי הציבור לפניותינו, בניסיון להבין מה קורה בחברה.

היום מנהלי החברה דווקא מעוניינים להתראיין, וזה אולי מראה שקומטאץ' של היום מאמינה ששינוי האסטרטגיה שלה הוא בהחלט חיובי, ושתוכל לצקת תוכן להבטחות שהיא מפזרת היום - כבר בחודשים הקרובים. הראיון עם גדעון מנטל, מנכ"ל החברה, ועם אמיר לב, נשיא החברה וסמנכ"ל הטכנולוגיה שלה, הוא בהחלט כן ואופטימי. ימים יגידו אם אופטימי מדי.

שנת 2000 היתה קשה

"שנת 2000 היתה בהחלט שנה קשה לחברה, אבל אנחנו בעיצומו של תהליך החלמה", אומר מנטל. "בכל זאת, אנחנו ביזנס של 10 שנים, עם יציבות ובגרות, ואני בטוח שהשינוי שביצענו בחברה יבוא לידי ביטוי לטובה בהמשך". מנטל סבור כי יש לשפוט את האסטרטגיה של החברה במבחן הזמן, ולא כעת. "אני מאמין שברבעון הבא, השני של 2001, נצליח להציג בצורה בולטת את הפירות שקטפנו מהשינוי הארגוני שביצענו".

מנטל מודע לכך שנטל ההוכחה לכך שהחברה יכולה לצאת מהמשבר, מוטל עליו. "אני מבין את זה שהיום זו תקופת ה-Show Me של קומטאץ', ואני אפילו יכול להבין את המשקיעים ששלחו את המניה שלנו למטה", הוא אומר.

האופטימיות שמקרינים בקומטאץ' מקבלת גם גיבוי בשוק ההון בתקופה האחרונה. 100% - זו התשואה שהביאה קומטאץ' לבעלי מניותיה בארבעת ימי המסחר האחרונים. במהלך השבוע תפרסם החברה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון, ואולי הן יוכלו לשפוך אור על העליות במניה בתקופה האחרונה.

בעבר: יאהו הישראלית

קומטאץ' היא אחת מחברות האינטרנט הישראליות הציבוריות היחידות מעבר לים. "יאהו הישראלית" כינו אותה בשיאה, שכן היתה מלכת האינטרנט הישראלית. אבל מאז גם יאהו כבר אינה בהכרח מלכת האינטרנט, וגם קומטאץ' לא הצליחה לקשור לעצמה את הכתר הזה, אפילו לא בפרספקטיווה הישראלית.

מנטל אומר היום כי הוא מבין את המשקיעים, וכי אין לו בטן מלאה, גם לא על העיתונות. "כשהיינו בשיא, כל הכתבות עלינו היו מאוד אוהדות. בתקופה האחרונה נהנים לכתוב עלינו דברים שליליים, אבל אני מקבל את זה", אומר מנטל.

בתקופה האחרונה קומטאץ' הודתה באופן רשמי בקריסת האסטרטגיה שלה, של מכירת תיבות דואר אלקטרוני לחברות דוט.קום ואתרי קהילה קטנים. החברה סגרה את הפעילויות הללו ופיטרה 300 עובדים מתוך ה-500 שהיו לה, בשני גלי פיטורים מאז תחילת השנה.

מהו השינוי במודל העסקי עליו מטילה קומטאץ' את יהבה? החברה ניהלה בעבר עשרות מיליוני תיבות דואר אלקטרוני עבור חברות אינטרנט שביקשו להקים תיבות ממותגות, אולם אלו הסתברו כמשענת קנה רצוץ. קומטאץ' הבינה שהחברות הללו לא יוכלו להוסיף ולשלם עבור תיבות הדואר האלקטרוני שהיא מספקת להן, מאחר והן לא מייצרות עבורן הכנסות כלשהן.

הנהלת קומטאץ' הבינה בשלב זה כי עליה לשנות את המיקוד העסקי שלה, ולכן את מירב מאמציה הפנתה לכיוון שירותי האאוטסורסינג לארגונים גדולים ובינוניים. במסגרת ההתקשרות עם החברות הללו, קומטאץ' מאחסנת אצלה את שרת הדואר האלקטרוני של החברה, כך שהטיפול בדואר יוצא מחוץ לחברה, לקומטאץ' - מה שחוסך לארגון זמן, עובדים וכסף.

מה אתם עונים למי שטוען נגדכם שלא קראתם נכון את המפה, והתבססתם על חברות אינטרנט ודוט.קום במקום על ארגונים גדולים?

לב: "אני מאמין שקראנו את השוק בצורה טובה כשהערכנו לפני מספר שנים שתחום ה-Web Based email ימריא, וגם עכשיו, כשאנחנו מעריכים שמגמת האאוטסורסינג תהפוך למובילה. למעשה, גם היום יש מחקרים על כך שהתחום צומח ב-60% בשנה, וזאת למרות ההאטה בשוק. הבעיה העיקרית שלנו היא, ללא ספק, ההסתמכות שהיתה לנו על חברות הדוט.קום, אבל הבנו, יחסית בזמן, שהתחום הצרכני לא גדל בקצבים המהירים אליהם קיווינו. הנחנו כי הוא יהיה בישורת ביחס ל-2000, כלומר ללא שינוי, אולם הסתבר כי הצמיחה היתה שלילית.

"להיפך, אנחנו יכולים לזקוף לזכותינו את העובדה שדווקא זיהינו בשלב מוקדם את העובדה שחברות הדוט.קום לא הן לא לקוחות טובים. עוד לפני הנפילה, בסוף 1999, התחלנו לפתח Service Provider Solution, שאמור להיות פתרון אאוטסורסינג עבור ארגונים בינוניים וקטנים.

"הפיתוח לוקח זמן, אבל כבר ב-2000 התחלנו את המכירות. מאחר שזו מכירה דרך ערוץ, ולא מכירה ישירה - רק בתקופה האחרונה המאמצים שלנו מכיוון זה מתחילים להראות. בקרוב נודיע על מספר חוזים חדשים מכיוון ספקיות שירותים".

נראה שפעם החברה סיפקה יותר הודעות מאשר היום. על מה זה מלמד?

"היום אנחנו מודיעים על חוזים חדשים ברגע שיש להם משמעות כלכלית, ולא על כל חתימת חוזה. זה חלק מהזהירות והשמרנות שקיבלנו על עצמנו לאור התקופה. בנוסף, לוקח זמן לא מבוטל עד שאנחנו מתחילים לראות הכנסות כתוצאה מהסכמי Channels. לכן, בתקופה הקרובה נדווח על עסקות חדשות רק כשתהיה להן משמעות כלכלית, למרות שהן תוצאה של הסכמים שנחתמו בחודשים האחרונים, עליהם לא הודענו עדיין".

החלטה אסטרטגית נוספת שביצעה קומטאץ' היא מחויבות למיקרוסופט . לקומטאץ' שיתוף פעולה בתחום האאוטסורסינג עם מיקרוספט, שהיא גם בעלת מניות גדולה בחברה, במסגרתו שרתי הדואר של מיקרוסופט - Exchange, מתאימים למערכות של קומטאץ'.

לב: "אנחנו מפתחים, בשיתוף עם מיקרוסופט, אלמנטים טכנולוגיים חדשים לאקסצ'יינג', ובעיקר מנסים להביא אותו לתת פתרונות המוניים יותר". הוא אף מדגים: "

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully