וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלביט מערכות קיבלה הזמנות בסך של כ-40 מיליון דולר ממשרד הביטחון הרומני

גולן פרידנפלד

5.7.2001 / 12:16

ההזמנות - עבור השבחת מטוסי מיג 21 ומסוקי פומה; צבר ההזמנות של אלביט מערכות נכון לסוף שנת 2000 עמד על 1.4 מיליארד דולר

אלביט מערכות הודיעה היום כי קיבלה הזמנות ממשרד הביטחון הרומני בסך של 40 מיליון דולר במסגרת עסקה שתתפרש על פני שנתיים. ההזמנות הן עבור השבחת מטוסי מיג 21 ומסוקי פומה אותה מבצעת החברה ברומניה, והן כוללות בין היתר ציוד תחזוקה, חלפים וסימולטורים לטיסה.

כ-71% מצבר ההזמנות של אלביט מערכות נכון לסוף שנת 2000 מיוחסים להזמנות מחוץ לישראל. צבר ההזמנות של הקבוצה הסתכם בשנת 2000 ב-1.4 מיליארד שקל, המשקפים גידול של כ-100% לעומת שנת 1999. הגידול בצבר ההזמנות מיוחס בחברה הן לגידול טבעי בהזמנות והן להכללת צבר ההזמנות של אל-אופ לאחר מיזוגה בתחילת הרבעון השלישי של שנת 2000.

רק בסוף פברואר 2001 דיווחה החברה כי תספק למספנה הגרמנית, Howaldtswerke Deutsche Werft, הנחשבת למובילה בעולם בתחום הצוללות, מערכות לוחמה אלקטרוניות לצוללות בהיקף של כ-12 מיליון דולר.

אלביט מערכות, הנשלטת על ידי קבוצת אלרון וששווי השוק שלה עומד על 556 מיליון דולר, סיימה את שנת 2000 עם הפסד של 20.5 מיליון שקל ומחזור מכירות של 591 מיליון שקל. ההפסד בשנת 2000 מיוחס באלביט מערכות לארגון מחדש שערכה החברה, שכלל מחיקת מלאים, מכונות וציוד בהיקף של כ-15.4 מיליון דולר; הפרשה בגין צמצום במצבת כוח האדם בסך של 3.2 מיליון דולר; ועלויות כלליות נוספות שקשורות לרה ארגון בחברה בסך 3.5 מיליון דולר.

הרווח התפעולי של אלביט מערכות בנטרול ההוצאות החד פעמיות הסתכם ב-2000 ב-52.1 מיליון דולר, לעומת רווח תפעולי של כ-40 מיליון דולר שרשמה בשנת 1999. לאחר הפחתת עודף העלות מרכישת אל-אופ עמד הרווח התפעולי על 49.3 מיליון דולר.

אלביט מערכות פועלת בעיקר בשוק כלי הנשק, כאשר לקוחותיה הם משרדי ביטחון, צבאות וחברות ענק שפועלות בתחום. עם הגורמים שמשפיעים על הענף ניתן למנות את תקציבי הביטחון של המדינות השונות. על פי הערכות כלכלני בנק מזרחי, נראה כי בשנים האחרונות תקציבי הביטחון בעולם גדלים. כמו כן, חלק יותר ויותר משמעותי מהתקציבים מופנה להשבחת פלטפורמות צבאיות - תחום הפעילות העיקרי של החברה. בתקופה האחרונה צומח השוק למערכות ביטחון בשיעור של כ-5%-4% לשנה.

בנוסף, ציינו בבנק מזרחי בסיקור של החברה מסוף אפריל כי לאחר רכישת אל-אופ נכנסת אלביט מערכות לקבוצת החברות הבינוניות (עם מחזור של כמיליארד דולר בשנה), והדבר "צפוי לעזור לה בהגעה למכרזים כקבלן ראשי". ייתכן כי העסקה עם משרד הביטחון הרומני היא רק ההתחלה מבחינתה של אלביט מערכות בדרך לזכייה במכרזים גדולים נוספים באירופה בכלל וברומניה בפרט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully