וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קליין: איני בטוח אם ניתן להוריד את הריבית

הארץ

8.5.2001 / 0:19

הנגיד אמר כי "אם נפחית עתה את הריבית בכל שיעור שהוא, עלול להיווצר מצב שהאינפלציה תואץ ואז אולי ניאלץ להעלות שוב את הריבית"

מאת צבי זרחיה

"אנו לא בטוחים באיזה שיעור, אם בכלל, ניתן להוריד את הריבית במשק. אם נפחית עתה את הריבית בכל שיעור שהוא, עלול להיווצר מצב שהאינפלציה תואץ ואז אולי ניאלץ להעלות שוב את הריבית" - כך אמר היום (שני) נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, בהופיעו בפני חברי ועדת העבודה והרווחה.

הנגיד, שהוזמן לדווח לוועדה על המו"מ עם עובדי בנק ישראל הנוקטים עיצומים זה החודש הרביעי, אמר כי "איבדנו את היכולת להעריך כהלכה את התפתחות האינפלציה בשנים הקרובות. איני יכול לאמוד את הנזק של אי הורדת הריבית, אך ללא ספק זה משהו לא תקין". קליין הוסיף כי "בעקבות עיצומי העובדים נפגעה היכולת שלנו לנהל את מדיניות הריבית. בנוסף, נפגעה היכולת לנהל בצורה תקינה את תיק יתרות מטבע חוץ של המדינה, בהיקף של כ-23 מיליארד דולר".

עוד אמר קליין, כי שביתת העובדים פוגעת בעבודת הפיקוח על הבנקים. "ישנם דו"חות ביקורת על הבנקים, ואולם הם לא נמסרים להנהלה ואין הסקת מסקנות. המפקח על הבנקים, שמופקד על שמירת יציבות המערכת, לא יכול למלא בצורה תקינה את תפקידו, בשל העיצומים. הפיקוח חשוב לא פחות מקבלת החלטה בעניין הריבית וניהול תיק היתרות".

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל, אמר בתום הדיון כי "הוועדה קוראת לנגיד להודיע על הורדת הריבית לאלתר ובשיעור הראוי". טל קרא לעובדי בנק ישראל לסיים את העיצומים ולהמשיך במו"מ עם הנהלת הבנק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully