וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עו"ד לויט בתביעה ייצוגית נגד אוצר מפעלי ים: לפדות מניות הציבור בחברה בשווי כ-81 מיליון שקל

אמיר הלמר

15.8.2004 / 12:40

לויט טוען כי המדינה פודה מניות הציבור בחברה המחזיקה במקרקעין של נמל תל אביב תמורת 221 שקל - כאשר שוויין ההוגן עומד על 1,245 שקל למניהעו"ד אליעזר לויט הגיש היום לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תובענה ייצוגית בשם 3 בעלי מניות רגילות מהציבור של חברת אוצר מפעלי ים שמחזיקה בשטח נמל תל אביב, וכן כנגד המדינה ועיריית תל אביב, בדרישה כי המדינה תרכוש את מניות הציבור בחברה בערכן האמיתי - 1,245 שקל למניה, ולא במחיר של 221 שקל בו נפדות המניות כיום.התביעה הייצוגית מוגשת בשם 15 אלף בעלי מניות מהציבור, המחזיקים בכ-65 אלף מניות, ולפיכך היקפה מוערך בכ-81 מיליון שקל.התביעה מתארת את התאגדותה של אמ"י לפני 68 שנה כחברה ממשלתית-ציבורית, שמטרתה היתה בניית נמל תל אביב שהמדינה והעיריה מחזיקות בה 2 מניות יסוד, המקנות להן 50% מהשליטה בחברה. כמו כן נטען כי לאחר הקמתה הנפיקה אמ"י לציבור כ-65 אלף מניות רגילות, וגייסו באמצעותן כספים לרכישת המקרקעין ולביצוע עבודות הקמת הנמל.כיום, נטען בתביעה, לאחר שהנמל הפסיק לפעול בשנת 1965, עוסקת אמ"י בפעילות עסקית בלבד להשאת רווחיה, שרובה ככולה מסתכמת בניהול חלק מנכסיה ע"י השכרת מבנים בנדל"ן והפעלת חניונים בו.
על פי התביעה, מהדו"חות הכספיים של אמ"י בשנת 2002 עולה כי ההון העצמי של החברה הסתכם ב-77 מיליון שקל, והרווח הנקי באותה שנה עמד על 2.7 מיליון שקל. בתביעה נטען עוד כי החל משנת 1955 החלה המדינה לאסוף את מניות הציבור ע"י רכישתן תמורת שוויין המאזני, שעומד כיום על כ-221 שקל למניה בלבד.לטענת התובעים, שווייה הנכסי של מניה באמ"י עומד כיום על כ-849 שקל, וזאת לפי ערך הנכסים נטו של החברה שמקרקעיה הושבחו לאחרונה בעקבות אישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב-יפו - תוכנית המתאר הקרויה "חצי האי הירקוני".התוכנית, כך נטען, מתייחסת לחטיבת קרקע המשתרעת על כ-280 דונם בצמוד לשפך נחל הירקון לים, ואשר כוללת שטח של כ-75 דונם אשר לאמ"י זכויות קנייניות בהן. התוכנית מקנה זכויות בנייה של 261 אלף מ"ר למלונאות, משרדים, מסחר, בילוי ומגורים.לאור זאת, טוענים בעלי המניות כי שווייה ההוגן של מניה מהציבור באמ"י עומד על 1,245 שקל למניה, שכן שווי זכויות הבנייה באזור הנמל צפוי לעמוד על 326 מיליון שקל.
המבקשים טוענים כי באמ"י קיימים זה עשרות בשנים כשלי שוק מבניים וניהוליים. כשלי השוק הללו נובעים, בין היתר, כתוצאה מפיזורם הרב של בעלי המניות הרגילות, ופטירתם של רוב בעלי המניות הרגילות שרכשו את המניות הרגילות ישירות מאמ"י, וכן בשל השתלטות המדינה והעירייה על אמ"י במהלך עשרות השנים שחלפו.כשלי שוק אלו, נטען בתביעה, גרמו לפגיעה בקבוצת המיעוט, באופן השולל את האפקטיוויות של האסיפה הכללית של אמ"י, ולכן על ביהמ"ש לרפא את הכשלים ע"י השוואת הזכויות בכל מניות אמ"י, והפיכתן של מניות היסוד שבידי המדינה והעיריה, באמצעותן הן שולטות בחברה, למניות רגילות.
כמו כן, טוענים המבקשים, כי על המדינה לרשום את כל מניות אמ"י בבורסה לניירות ערך בתל אביב ולחילופין, לרכוש את מניות קבוצת המיעוט תמורת שוויין ההוגן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully