וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בהתאם לתחזיות המוקדמות: מדד המחירים לצרכן לחודש יולי ירד ב-0.2%; קצב האינפלציה השנתי - 2%

ניצן כהן

15.8.2004 / 17:00

מחירי מוצרי ההלבשה וההנעלה ירדו ב-5.3% ומחירי הדיור ירדו ב-0.3%; מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.2%; מדד אוגוסט צפוי לזנק בעקבות מחירי הנפט שחצו את רף 46 הדולרים לחבית



בהתאם לתחזיות המוקדמות, ירד מדד המחירים לצרכן לחודש יולי ב-0.2%, דבר המשקף את העובדה שהמיתון העמוק בו שרוי המשק הישראלי בשנתיים האחרונות עדיין לא הסתיים. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ירידת מחירים חדה של 5.3% נרשמה במחירי מוצרי ההלבשה וההנעלה, וירידה של 0.3% נרשמה במחירי הדיור. מחירי מוצרי הריהוט והציוד לבית ירדו בחודש יולי ב-0.7%.



מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.2%, דבר שמשקף אינפלציה שנתית של 2%, בהתאם ליעדים שקבעה הממשלה, 1%-3%.



בעוד מדד חודש יולי ממשיך להיות שלילי ומשקף את המיתון העמוק בו נמצא המשק הישראלי כבר שנתיים, קונצנזוס ההערכות הוא שמדד חודש אוגוסט יהיה חיובי בשיעור של עד 0.2%. בכלל פיננסים ובסלומון שוקי הון מעריכים שמדד אוגוסט יעלה ב-0.1%. בקופות הגמל של כלל ובפסגות אופק מעריכים שמדד אוגוסט יעלה ב-0.2%.



הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, שלמה מעוז, מציין כי האיום הגדול על מדד חודש אוגוסט הוא עליית מחירי הנפט העולמי - מחירים ששברו בסוף השבוע שיאים חדשים, וחצו את רף 26 הדולרים לחבית נפט. גם העלייה המתמשכת בכמות הכסף במשק מגבירה את הלחצים האינפלציוניים, כשמנגד יקזזו את המגמה באוגוסט ירידת מחירי מוצרי ההלבשה וההנעלה, על רקע מכירות סוף העונה וירידה מתמשכת של סעיפי הדיור.



עוד מציין מעוז כי בשל כניסת אינטרנט זהב לשוק השיחות הבינלאומיות, צפויות יתר חברות התקשורת הבינלאומית להוריד מחירים כבר החודש, דבר שילחץ את המדד כלפי מטה. למרות העלייה שנרשמה השבוע במחירי הסחורות העתידיות, עדיין המגמה של מחירים אלה במגמת ירידה. כך, למשל, מחיר התירס עלה בשבוע שעבר ב-5%, אולם מאז חודש יוני ירד מחיר התירס ב-10.3%. מחיר הכותנה עלה בשבוע שעבר ב-3.6%, כשמחודש יוני ירד מחיר הכותנה ב-9.2%. כנ"ל לגבי מחירי הקפה שעלו בשבוע שעבר ב-0.9%, אך ירדו מחודש יוני ב-10.5%.



גם הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, לאו ליידרמן, מעריך כי עליית מחירי הנפט העולמי מהווה איום על יציבות המחירים בישראל. בשבוע שעבר העריך ליידרמן כי התרומה של עליית מחירי הנפט העולמי ל-45 דולר לחבית תהיה במדדים הקרובים בשיעור של 0.1%-0.2%, כשהמשך עליית מחירי הנפט העולמי יהווה איום על יציבות הכלכלה המקומית. בסוף השבוע האחרון חצו מחירי הנפט העולמי את רף 46 הדולרים לחבית.



ליידרמן אמר עוד בסקירתו כי מחקר שערכה סוכנות האנרגיה העולמית מראה כי עלייה של 10 דולר במחיר חבית נפט גורמת להפסד תוצר של 0.4% בכלכלה העולמית, וזאת במשך השנתיים העוקבות לעליית מחירי הנפט. בנוסף מראה המחקר כי עליית מחירי חבית נפט ב-10 דולר גורמת לעליית מחירים של 0.5% ברחבי העולם. על פי ההערכות, ההשפעה של עליית מחירי הנפט על הכלכלה האמריקאית היא גדולה יותר, ועלייה של 10 דולר במחיר חבית נפט מביאה לעליית מחירים של 1% ואובדן תוצר של 1%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully