וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: אמפל מזנקת ב-18%

TheMarker

23.8.2004 / 23:20

בעקבות המגעים למכירת חלקה במירס. טבע מאבדת 2% בעקבות הפסד משפטי ל-GSK. פארמוס צונחת 12% לאחר שגייסה כ-16.8 מיליון דולר במחיר הנמוך בכ-14% ממחיר השוק


שבוע המסחר נפתח בעליות קלות במדדים. הנאסד"ק מוסיף 0.2% והדאו עולה ב-0.1%.

בין הישראליות בולטת בפתיחה מניית אמפל שמזנקת ב-18% בעקבות הערכות כי תמכור את חלקה במירס למוטורולה. טבע יורדת 2% לאחר הפסד משפטי ל-GSK. פארמוס צונחת 12% לאחר השלמת גיוס בהיקף של 16.75 מיליון דולר.

סקירת טרום מסחר

רוחות אופטימיות, אם כי זהירות במקצת, מנשבות גם היום בשוקי המניות של וול סטריט, לקראת פתיחתו של שבוע מסחר נוסף. בערב שבת השלים מדד נאסד"ק עלייה שבועיות של 4.6% על רקע התייצבות במחירי הנפט. טרם פתיחת המסחר, מצביעים היום החוזים העתידיים על עליות קלות של 0.1%-0.3% במדדים המובילים.

ביום שישי זינקו החוזים על מחירי הנפט לחודש ספטמבר ל-49.4 דולר לחבית, אולם נסוגו לאחר מכן ונסגרו לבסוף במחיר של 47.86 דולר. חוזים אלו פקעו בסוף השבוע והיום נסחרים החוזים לחודש אוקטובר במסגרת המסחר המקדים במחיר של 46.92 דולר לחבית. בשווקים עוקבים עדיין בדאגה אחר התחדשות הקרבות בנאג'ף שבעיראק. עם זאת, הודעה נוספת מכיוונה של בגדד, לפיה חזר יצוא הנפט העיראקי למתכונתו הרגילה, מרגיעה לפי שעה את חששות המשקיעים.

בקרב המניות הישראליות, הנסחרות בניו-יורק, צפויה טבע לפתיחת מסחר ערה, לאחר שחברת התרופות Glaxo-Smith-Kline הודיעה הבוקר, כי בית המשפט המחוזי במדינת דלוואר, ארה"ב, פסק כי שני הפטנטים על תרופת ה-Zofran של החברה הבריטית נותרו תקפים. הזופראן מיועדת לחולי סרטן העוברים טיפולי כימותרפיה רדיואקטיווית, והמאוחר מבין שני הפטנטים הללו פוקע בדצמבר 2006 (אם לוקחים בחשבון הרחבה צפויה של תקופת הבלעדיות).

תרופת ה-Zofran נחשבת לתרופה בעל היקף מכירות מהותי. בשנת 2003 הסתכמו מכירותיה הגלובליות בכ-774 מיליון ליש"ט, ובמחצית הראשונה של 2004 הסתכמו המכירות הגלובליות של המוצר ב-372 מיליון ליש"ט, מזה מכירות בהיקף של 273 מיליון ליש"ט (כ-496 מיליון דולר) נרשמו בארה"ב והיתרה באירופה ובשאר העולם. לאור היקף המכירות של תרופת ה-Zofran בשוק האמריקאי, מעריכים בשוק ההון המקומי, כי טבע תערער על ההחלטה בפני ערכאה גבוהה יותר. במסר לפני הפתיחה מאבדת טבע כ-1.8%.

מניית חברת האחזקות אמפל, שבשליטת איש העסקים יוסי מימן, עשויה לרכז עניין בעקבות כתבה שפורסמה הבוקר בעיתון "הארץ", לפיה מנהלת החברה מגעים מתקדמים עם מוטורולה ישראל, לרכישת חלקה של קבוצת אמפל במפעילת הסלולאר, מירס. מוטורולה מחזיקה ב-66% ממניות מירס לאחר שמכרה לקבוצת אמפל 34% ממניות החברה ב-1998. על פי הערכות, העסקה תיסגר במחיר של כ-200 מיליון דולר תמורת חלקה של אמפל, שישקף שווי של כ-600 מיליון דולר למירס. עם זאת, בין הצדדים קיימים עדיין חילוקי דעות.

העסקה עשויה להיות קרן אור למימן ולאושש משמעותית את מניות אמפל הנסחרות כיום בוול סטריט לפי מחיר המשקף לה שווי חברה של 64 מיליון דולר - 62% מתחת למחיר שבו רכש מימן את השליטה בה ב-2001. במקרה שהעסקה תסתכם במחיר של 200 מיליון דולר, תזכה אמפל, אשר חלקה בקבוצה עומד על 75%, לנתח של 150 מיליון דולר ותרשום רווח הון של עשרות מיליוני דולרים. מניית אמפל איבדה כ-23% בארבעת החודשים האחרונים כך ששווי השוק של החברה מסתכם ב-57 מיליון דולר.

יצרנית השבבים, טאואר סמיקונדקטורס , דיווחה אתמול כי בית המשפט המחוזי בניו יורק החליט לדחות במלואה את התביעה הייצוגית שהוגשה בעבר כנגד החברה וכנגד הדירקטוריון ובעלי השליטה בה. זאת, לאחר שקיבל את טענתה של טאואר לפיה היא פטורה מקיום האמור בסעיפים 14(a) ו-20(a) לחוק ניירות הערך האמריקאי משנת 1934, סעיפים אשר לפיהם הוגשה התביעה נגדה.

שתי חברות ישראליות ייסחרו היום על רקע פרסום תוצאותיהן הכספיות לרבעון השני של 2004. חברת פתרונות התקשורת בי.או.אס דיווחה על הכנסות של 1.4 מיליון דולר ברבעון השני, גידול של 17% לעומת הכנסות של 1.2 מיליון דולר אשר נרשמו ברבעון הראשון של 2004, אך ירידה של 7% בהשוואה להכנסות של 1.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה הצליחה החברה לצמצם את ההפסד הנקי ל-400 אלף דולר או 10 סנט למניה - כמחצית מההפסד הנקי שנרשם ברבעון המקביל (800 אלף דולר) וללא שינוי לעומת הרבעון הקודם.

רובוגרופ דיווחה כי הכנסותיה ברבעון השני הסתכמו ב-13.3 מיליון שקל (3 מיליון דולר), ירידה של כ-8% בהשוואה לרבעון הראשון של 2004, וירידה של 6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. רובוגרופ, המייצרת מערכות הדרכה המיועדות לשוק החינוך, סיימה את הרבעון השני בהפסד נקי של 2.9 מיליון שקל (600 אלף דולר), בדומה להפסדה ברבעון הראשון של השנה, אולם נמוך ב-26% מהפסדה ברבעון המקביל אשתקד. בהודעתה ציינה רובוגרופ כי החלה כבר בתוכנית ההתייעלות, עליה הודיעה לפני כשלושה חודשים. תוכנית ההתייעלות, אשר כוללת פיטורי עובדים, תאפשר חיסכון שנתי של כמיליון דולר בהוצאותיה של רובוגרופ, כך על פי הודעת החברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully