וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אי.סי.איי ממשיכה להוביל במענקי המו"פ הממשלתיים - קיבלה 161 מ' ש' ל-2001

הארץ

8.5.2001 / 8:24

מאת אורה קורן

חברת אי.סי.איי ממשיכה להוביל בראש טבלת החברות המקבלות מענקי מו"פ ממשלתיים. אתמול הודיע המדען הראשי במשרד התמ"ס, כרמל ורניה, כי יעניק לחברה יותר מ-161 מיליון שקל כמענק מו"פ ל-2001. החברה קיבלה ב-2000 מענק מו"פ של יותר מ-177 מיליון שקל. אי.סי.איי אמורה להחזיר למדינה ב-2001 תמלוגים בגין מענקים קודמים בהיקף משוער של 104 מיליון שקל.

בעקבות פרסומים על קשייה העסקיים של אי.סי.איי ועל ירידת ערך החברה, אמר ורניה כי נתונים אלה אינם מהווים שיקול עיקרי בהחלטת ועדת המחקר שקבעה את גודל המענק. לדבריו, המענק מושפע בעיקר מקריטריון המודד את יכולתה של החברה לעמוד בהשקעה הנדרשת מצידה במו"פ. "השאלה היא אם החברה יכולה לממן את חלקה במחקר - ובמקרה של אי.סי.איי התשובה היא כן. ייתכן שיתברר בדיעבד כי זו טעות, ואולם אנחנו כמדינה לוקחים סיכונים, מכיוון שאנו מסתכלים לטווח ארוך", אמר ורניה.

החברה השנייה בהיקף מענקי המו"פ שתקבל מהמדינה היא קומברס, שתקבל ב-2001 יותר מ-69 מיליון שקל מענק, לאחר שב-2000 קיבלה יותר מ-101 מיליון שקל כמענק. קומברס מתכננת להחזיר למדינה ב-2001 תמלוגים בהיקף של כ-16 מיליון שקל. כיוצא קומברס מידר ורניה את עצמו מדיוני ועדת המחקר בענייניה.

בתשובה לשאלה אמר ורניה כי העובדה שקומברס ואי.סי.איי הן מהחברות המפטרות הגדולות של ההיי-טק בישראל, לא היתה שיקול בקבלת ההחלטות לגביהן. קומברס הודיעה על פיטורי 400 עובדים ואי.סי.איי על פיטורי 1,000. "קיבלנו פניות שלא לתת מענקי מו"פ לחברות שמפטרות עובדים", אמר ורניה, "ואולם אנו לא מתערבים בדרך בה החברות מנהלות את עצמן. אולי אי.סי.איי היתה מפטרת עוד 1,000 עובדים אם לא היתה מקבלת את המענק?".

ורניה אמר כי להערכתו אי.סי.איי עברה את שיא השפל בפעילותה העסקית ומצבה צפוי להשתפר. הוא העריך כי לו היתה החברה במצב גרוע מאוד, היתה פונה לקבלת סיוע מהממשלה, ובעיותיה היו נדונות כפי שדנו בעבר בתמיכה בבנקים שנקלעו למשבר.

שתי חברות יחזירו ב-2001 תמלוגים בהיקף העולה על המענקים שיקבלו. אפלייד מטריאלס צפויה להחזיר כ-101 מיליון שקל תמלוגים, ואילו המענק שאושר לה עומד על כ-19 מיליון שקל. טלרד צפויה להחזיר 21 מיליון שקל, ואילו המענק שאושר לה מגיע לכ-16 מיליון שקל.

בעבר הקפידה לשכת המדען הראשי לתת לחברה מענקים בהיקף העולה על החזר התמלוגים שלה. ורניה הבהיר כי הקריטריונים למתן מענק המו"פ היו בעיקר תרומת הפרויקט המוצע למדינה. היקף המענקים ל-2001 מסתכם ב-1.122 מיליארד שקל, מתוך בקשות בהיקף של 4.287 מיליארד שקל. התפלגות המענקים לפי אזורים מצביעה על רוב מוחלט (87%) למרכז, לעומת אזור הצפון (8%), הדרום (2%) וירושלים (3%).

"אני חושב שמחכות שנתיים לא קלות להיי-טק בעולם ובכלל זה בישראל", אמר ורניה. לדבריו, קשיי חברות ההיי-טק עוד יגברו וגל הפיטורים יימשך. "הפיטורים מתחילים במפעילי תקשורת גדולים בחו"ל ויוצרים גל גדול מאוד, שבינתיים רק החזית שלו הגיעה לישראל", אמר ורניה. "זו הזדמנות להיערך מחדש, וכמאמין בטכנולוגיה לטווח ארוך אני סבור שזו השקעה טובה למדינה ולחברות", הוסיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully