וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מי יהיה איכס השנה בעסקים?

איתמר סיידא

27.8.2004 / 10:12

מי הכי הגעיל אתכם השנה בכלכלה הישראלית? "איכס השנה", פרוייקט הסיכום החגיגי של וואלה! מחכה להצבעה שלכם

חברות הסלולר

השנה חברות הסלולר המשיכו לחלוב את הצרכנים ונלחמו בכל מי שניסה להוריד את המחירים לטובת הצרכנים.

אולמרט החליט לפני מספר שבועות להוריד את תעריפי הקישוריות – אותם תעריפים גבוהים המשולמים כאשר אנחנו מתקשרים מהרשת בה אנו מנויים לרשת סלולרית אחרת. חברות הסלולר זעקו, איימו בהעלאת התעריפים בעשרות אחוזים ושכרו לוביסטים כדי שישכנעו את חברי הכנסת לא לאפשר לשר התקשורת לפגוע בהכנסות וכמובן להטיב עם הצרכן.

פרטנר, פלאפון ומירס מצאו השנה עוד הכנסה מהצד – שיחות אירוטיות. מפעילי שיחות ארוטיות קונות את קו סלולרי ומספקות שירותי הכרויות ושיחות אירוטיות לכל דורש. החברה שמפעילה את השירות חולקת עם חברת הסלולר ברווחים מדמי האוויר ששילמו הלקוחות. מדובר בעשרות מיליוני שקלים הזורמים לכיסים המנופחים של חברות הסלולר.

לפני מספר חודשים שר התקשורת ניסה לשים קץ לתופעה לאחר שהתברר כי אלפי קטינים נחשפו לשירותי המין וניפחו את חשבון הטלפון במאות ולפעמים אלפי שקלים לחודש.

אולמרט הוציא תיקון לרשיון חברות הסלולר ובו נאמר שהחברות חייבות לחסום את השירותים האירוטיים אלה אם לקוח מעל גיל 18 מתקשר ומבקש שיחברו אותו לשירות. החברות הסלולריות שלא רצו להפסיד כל כך הרבה כסף התעלמו מההחלטה וכבוד השר קנס אותם ב-322 אלף שקל – הרבה פחות מההכנסות היומיות של החברות מהשירותים הללו.

ומה החברות הסלולריות עושות עם כל הכסף? מחלקות בונוסים לעובדים, למנהלים ומשקיעות מאות מיליוני דולרים בהקמת תשתית לדור השלישי והחתמת ערוצי טלוויזיה וזמרים כמו מאיה בוסקילה שיספקו סרטונים למכשירים המתוכמים. הבעיה - חברת המחקר הבינלאומית פורסטר קבעה כי הדור השלישי לא יניב לחברות הכנסות ולא יהיו לטכנולוגיה הרבה לקוחות בשל יוקר המכשירים והשירותים. אך כל זה לא מפריע לחברות להתקוטט מי יספק ראשון את שירותי הדור השלישי ומי יחתים כמה שיותר אומנים מפורסמים - על חשבוננו כמובן.

הבנקים

הכל התחיל ב-30 לינואר 2004. בנק הפועלים הודיע כי החל מה-15 בפברואר עמלת השורה תתייקר מ-1.21 שקלים ל-1.28 שקלים. הנהלת הבנק ממש לא צפתה את הסערה שמתחוללת עד היום.

מייד אחרי הודעת הבנק, הממונה על ההגבלים הודיע כי יבחן הטלת פיקוח על העמלות, הכנסת כונסה לדיון מיוחד ובסופו של דבר קמה ועדה מקצועית בבנק ישראל בראשותו של המפקח על הבנקים יואב להמן. הכנסת החליטה שלא לחכות למסקנות הסופיות של הוועדה ולאחרונה ועדת הכלכלה כונסה כדי להכריע בסוגיית העמלות. הבנקים נלחצו ופיתחו מסלולים מיוחדים בהם ניתן ליהנות מעמלות מופחתות. אך בינינו, תחרות? עדיין אין. בעצם, יש רק מקום אחד בו מתקיימת תחרות עזה בין הבנקים. איפה? בוועדת הכלכלה כמובן. הח"כים נהנים לראות את הבנקאים מזיעים כדי לרצות אותם והבנקאים עומלים למנוע מהממונה על ההגבלים להכריז עליהם קבוצת ריכוז. ואנחנו? לא נהנים בינתיים.

הבנקים סימנו בחודש האחרון אויב חדש – ועדת בכר. הועדה שתגיש בקרוב מאוד את המלצותיה אמורה להמליץ על רפורמה בשוק ההון. בין ההחלטות: קופות הגמל וקרנות הנאמנות יופרדו מהבנקים, הבנקים הקטנים יוכלו למכור ביטוח והבנקים הגדולים יספקו שירותי ייעוץ פיננסי תמורת תשלום. הרפורמה אם תצא לדרך תוזיל את דמי הניהול שלקוחות קופות הגמל משלמים לבנקים ותיצור תחרות וייעוץ פיננסי אמיתי. הבנקים מתכוונים להילחם בכל הכוח בהחלטה שפוגעת קשות בפרת המזומנים השמנה ביותר.

בנימין נתניהו

נתניהו לקח על עצמו את אחד התפקידים הקשים ביותר – שר האוצר. עם כניסתו לתפקיד המדינה התמלאה באופטימיות, הבורסה עלתה, הדולר ירד והעם היה מאושר כי ממש עוד מעט חייו יהפכו לוורודים וחשבון הבנק יתמלא מזומנים.

אך זה לא קרה, נתניהו אומנם מבצע רפורמות חשובות אך הוא גם מקצץ יותר ויותר בתקציבי הרווחה. כיום יש יותר מובטלים, רובם לא יכולים לקבל דמי אבטלה בשל הקיצוצים, עובדי הרשויות המקומיות לא קיבלו שכר חודשים רבים, עשרות אלפי משפחות ירדו אל מתחת לקו העוני בשל הקיצוץ בקצבאות הילדים. בתקציב 2005 אנחנו צפויים לעוד קיצוצים בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות.

בניסיון לרצות את הציבור, נתניהו בישר על סיום המיתון, הוריד את המע"מ, המסים והמכס. אבל בשבועות האחרונים נתניהו מפחד. יש האטה בצמיחה ובפעילות המשק, האבטלה לא יורדת, הבורסה מדשדשת והציבור מתחיל להפנים שנתניהו פוגע בו עמוק עמוק במה שעוד נשאר בכיס.

עמיר פרץ

ח"כ ויו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, הוא אחד מהפוליטיקאים הטובים ביותר באזור. הוא יודע להשיג את כל מה שהוא רוצה ולהציג בהצלחה מרובה מצג שיקרי המראה עד כמה הוא עוזר לציבור העובדים החלש. בפועל פרץ דואג בעיקר לוועדים הגדולים שמקבלים עוד ועוד תוספות שכר על חשבון העובדים הזוטרים והעם כולו. הצצה לדו"ח הממונה על השכר באוצר מראה כי העובדים הבכירים בנמלים, בחברת החשמל ובמשרדי הממשלה מרוויחים עשרות אלפי שקלים בחודש בזמן שהזוטרים בקושי גומרים את החודש.

האיש שהשפם הפך למותג שלו, מינה במשך שנים רבות מקורבים לקרנות הפנסיה של ההסתדרות מבלי שיוכיחו ניסיון פיננסי או ניהולי. רק אתמול פורסם כי קרן מקפת חתמה עם לקוחותיה על הסכם לפיו העמיתים יקבלו את הרווחים של הקרן – המשמעות היא שהקרן אינה מרוויחה אגורה ומשבר קטן עלול לדרדר את יציבותה הפיננסית.

יו"ר ההסתדרות היה השנה אחד מהאנשים המשפיעים ביותר במשק. לא, הוא לא גרם לצמיחה חדה בפעילות המשק – אולי אפילו להפך. פרץ לא הקים קרן השקעות, או חלילה ניסה להוריד את השכר המופרז בגובהו במשרדי הממשלה. פרץ גרם בשנה החולפת לשביתות בקצב מטורף. החל ממשרדי הממשלה ששבתו קרוב ל-100 ימים דרך הרשויות המקומיות ועד לנמלים שלפעמים נראה שרוב ימות השנה הם לא עבדו. למרות מצוקת המפעלים שגרמו לפיטורי מאות עובדים פרץ נתן גיבוי מלא לנמלים וכל זה רק בגלל שהממשלה רצתה ליצור תחרות ולהפריט אותם. עושה רושם שהצבע האדום עדיין שולט בהסתדרות של עמיר פרץ.


מי יהיה איכס השנה בעסקים? הצביעו דרך הקישור המצורף.

sheen-shitof

עם החזר כספי

תחושת החופש של עור חלק משיער עם מכשיר ביתי מהפכני

בשיתוף Sensica

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully