וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לא מעמדת כוח

נתן ליפסון

7.5.2001 / 21:01

גלעד רבינוביץ' לא קידם את נטוויז'ן. בעלי המניות בטח שלא עזרו לו

שיפור בתוצאות הכספיות ובמעמד בשוק, יצירת שדירת ניהול מקצועית ומגובשת, הובלה של חדשנות שיווקית וטכנולוגית וגירוי של פחד אצל המתחרים - כל אלה סימנים של חברה חזקה. ומנכ"ל המתפטר מחברה כזאת סביר להניח שעושה זאת מעמדה של כוח.

מכיוון שאף לא אחד מהמאפיינים האלה מתאים לנטוויז'ן, התפטרותו המפתיעה של גלעד רבינוביץ' מניהולה אינה יכולה להתפרש כצעד שנעשה מעמדה של כוח או בחירה - לא עבורו ולא עבור דסק"ש .

נכון, המצב של הענף כולו הידרדר בשנה שחלפה מאז שרבינוביץ' מונה לתפקיד, אבל גם בהינתן העובדה הזאת, הוא לא בלט לטובה.

רבינוביץ' לא הצליח בכהונתו לשבור את התיקו העיקש בין נטוויז'ן למתחרה הגדולה אינטרנט זהב . התיקו היה על כנו כשהוא נכנס לתפקיד ונשאר על כנו עדיין.

הפרסומות בטלוויזיה, המבצעים, הטריקים, הגימיקים, התעלולים - כל אלה לא עזרו לנטוויז'ן לחזור למעמד שהיה לה עד לפני כשנה וחצי: ספקית האינטרנט הגדולה ביותר בישראל.

מה שכן קרה, ופה מדובר גם על אי הצלחה של מנכ"ל אינטרנט זהב, אלי הולצמן, הוא שמתחת לשתי היריבות המרות צמחה לה במהירות מי שעשויה להיות כבר בקרוב טוענת נוספת לכתר הבכורה - אינטרנט בזק בינלאומי.

תרנגולת מלוקה הרצה באמוק

תקופתו של רבינוביץ' - כמעט כולה - התאפיינה בעזיבות של מנהלים בכירים. הראשונים מונו על ידי קודמתו, רות אלון. חילופי מנכ"לים מביאים לעתים קרובות לחילופים גם בדרגי הביניים, אבל גם מנהלים שמונו על ידי רבינוביץ' עצמו עזבו. רבינוביץ' פורר את הנהלת החברה כאילו שניסה לעשות זאת בכוונה.

מנהלים, יותר משהם מחלקים הוראות, מגדירים אם אופיה של חברה ונותנים לה כיוון ועוצמה המחלחלים מטה לעובדים. נטוויז'ן בתקופתו של רבינוביץ' היתה תרנגולת מלוקה הרצה באמוק.

אולי לא היתה לא את הגמישות הדרושה לצורך גישור על פערי גישה וסגנון, אבל ההזדמנות בהחלט ניתנה לו. כשלונו בזירה הזאת קצת מפתיע, שהרי לרבינוביץ' ניסיון רב בניהול.

"במהלך תקופה קצרה הצליח [רבינוביץ'] להוביל מהלך התייעלות שחיזק את מעמדה הפיננסי והכלכלי של נטוויז'ן והדגיש את מיקומה כספקית האינטרנט המובילה בישראל", נכתב בהודעה הרשמית שנשלחה על ידי החברה היום. לא מניה ולא מקצתיה.

מקורות בנטוויז'ן יודעים לספר שהדו"חות הכספיים של החברה לרבעון הראשון "טובים מאוד". נחיה ונראה. אבל גם אם הם באמת טובים, קל מאוד לשנות תוצאות של רבעון אחד. קשה יותר לשנות תוצאות של שנה שלמה: נטוויז'ן הפסידה ב-2000 כ-25 מיליון דולר. נכון - יותר מ-100 מיליון שקל.

דסק"ש מגמגמת את נטוויז'ן למוות

לא רק רבינוביץ' הוביל את החברה למצב שבו היא נמצאת היום: בעלי המניות שלו - הם לא ממש ידעו, ועדיין לא יודעים, מה הם רוצים מנטוויז'ן וכמה הם מוכנים להקריב כדי להגיע ליעד הזה.

"הם בלתי אפשריים", אומר מקור בכיר בענף האינטרנט. "הם מיררו לו את החיים. אני חושב שהם אחראים הרבה יותר ממנו למצב שבו החברה נמצאת".

אם בעלי המניות שלו היו קצת יותר מוכשרים, רבינוביץ' היה מצליח הרבה יותר. סביר מאוד להניח שהוא לא ייקח איתם צ'אנס נוסף. דסק"ש הולכת ומגמגמת את נטוויז'ן למוות.

נטוויז'ן של היום היא חברה שחיה על מכונות - ניתוקה מצינור הכסף יבא למותה המיידי. פשיטת רגל היא איפוא משתנה החלטה הנשלט על ידי דסק"ש.

ואם דסק"ש רוצה באמת להרחיק את נטוויז'ן מהחרפה הזאת, כדאי שלא תמנה מנכ"ל שהוא טכנולוג או אשף שיווק כי אם מנהל כספים קשוח. כזה עם לב מאבן ומטרה כל כך מוגדרת, עד שבולדוזר לא יוכל להזיז אותו ממנה.

ואם לא - אז שתמנה מישהו מתוך החברה. רק זה יכול לשפר את המורל של אלה שעוד נשארו בה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully