וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק מוצרי החשמל הולך לקראת שנה קשה

מאיר סהר/ BSH

14.9.2004 / 13:45

סמנכ"ל השיווק של יבואנית מוצרי החשמל מתוצרת בוש, סימנס וקונסטרוקטה צופה שנה עם רווחים נמוכים ומיזוגים


שוק החשמל בישראל הוא מתחרותיים ביותר בעולם בכל אספקט, מספר החברות, המותגים ומספר נקודות המכירה לעומת מספר בתי האב בישראל.

לאור זאת, שוק מוצרי החשמל הנו שוק בעל סיכון גבוה בהיבט הכספי. באם נבחן כל קטגוריה בענף זה הצרכן הישראלי יופתע לראות כי בשנים האחרונות רוב היבואנים בישראל מפסידים כסף ובמקרה הטוב מאוזנים, הדבר נכון גם לרשתות השיווק בישראל, אשר תפקידן המרכזי הוא להיות המנוף העסקי של חברות האם, המשחקות בשוק תפקיד של יבואניות.

בשנה האחרונה השוק עבר זעזוע בעקבות הפחתת המס, אשר גרמה לשני מהלכים מהותיים בשוק - בטווח המיידי כל הגורמים ניסו להשיא את הרווחיות והוכחה לכך שהתוצאות הפיננסיות של החברות והיבואנים בחציון הראשון של שנת 2004 היו טובות מהחציון המקביל בשנת 2003, לאחר חצי שנה טובה אנו עדים לירידת מחירים ברבעון השלישי ותחילת הרביעי וזאת בעקבות הקושי של היבואנים והקמעונאים להגיע למחזורים גבוהים על מנת להחזיק את העסק ובעקבות מלאים גבוהים ולא סדירים המגיעים לארץ עקב השביתות בנמלים.

על פי הערכתי, החציון השני של 2004 ישקף את הפעילות העסקיות של ענף החשמל בשנת 2005, וזה אומר המשך שוק תחרותי מאוד עם מרווחי רווח נמוכים מאוד ליבואנים ולרשתות השיווק ולסוחרים הפרטיים.

כתוצאה מכך הצפי הוא שהשוק יצטמצם בהיקף הפעילות הכספית ומספר היבואנים ומספר הקמעונאים הפועלים בשוק. היבואנים הגדולים בישראל ימשיכו להתחזק על חשבון היבואנים הקטנים, כיוון שלא יהיה להם ערך מוסף מול היבואנים הגדולים. תהליך דומה יתרחש גם אצל הקמעונאים - רשתות השיווק יצמצמו את החנויות הגדולות של 600-700 מ"ר, שעלות אחזקתן גבוהה יחסית והמחזור במקרים מסוימים לא מצליח להצדיק את גודלן, ויעברו לחנויות קטנות יותר.

מהלך שני שיתקיים בשנה הבאה עלינו לטובה הוא רכישה או השתלטות של הרשתות על חנויות הרחוב הקטנות בנות ה- 60-70 מטר לחנות ועל ידי כך תגדלנה הרשתות את הפריסה שלהם בארץ. בנוסף, אני צופה כניסה אגרסיבית יותר לפלטפורמת המכירה הישירה אשר נמצאת בגידול בשלוש השנים האחרונות.

בהשוואה לאירופה הצרכנים בישראל אינם בודקים כראוי את איכות וטיב המוצר אותו הם קונים ולאור המצב הכלכלי בישראל תופעה זאת התגברה בשנים האחרונות. הלקוח הישראלי קונה מחיר ולא מוצר זאת ניתן לראות על פי התפלגות המכירות בישראל בין החברות המייצגות בישראל יצרנים ובין החברות בישראל, אשר קונות מוצרים בכל העולם ורק מדביקות את המותג הנמצא ברשותם. להערכתי, הלקוח הישראלי יתחיל להתפקח בשנים הקרובות לאור העובדה כי מונחים כדוגמת: צריכת אנרגיה, צריכת חשמל, וצריכת מים מתחיל לחלחל למודעות של הצרכנים. דוגמא קלאסית הנה תופעה של רכישת מכונות כביסה זולות: לקוח קונה מכונה ב-1500 שקל לא מודע כי באם יחשב את כל העלויות הנלוות בשימוש המכונה אל מול רכישת מכונת כביסה ב- 3000-3500 שקל יראה כי לאחר שנתיים יחזיר את הפער בין המכונות ולאחר מכן יתחיל להרוויח מול הקניה של המכונה הזולה.

לסיכום, ניתן לומר לשנה הבאה עלינו לטובה, כי שוק מוצרי החשמל הולך לקראת שנה קשה לא רווחית ואף לצמצום היקף הפעילות בכל הפלטפורמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully