וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בשנה הבאה תתכן האטה בגיוסים של הסקטור העסקי

יעקב לסקוב/ יו"ר מדרוג

14.9.2004 / 14:26

להערכת יו"ר חברת דירוג האשראי "מידרוג" בשנה הבאה צפוי צמצום גיוסי חוב מקומי על ידי הממשלה, בגלל גיוסים בחו"ל ובגלל צמצום הגירעון התקציבי

שנה הבאה צפויה להיות שנת מפנה בשוק דרוג האשראי בישראל. מגמת שבירת הריכוזיות בענף דירוגי האשראי צפויה להימשך ביתר שאת. כזכור, עד כה, נשלט הענף על ידי חברת דירוג מקומית אחת בלבד, מעלות. הקמתה של מידרוג, כחברת דירוג מקומית נוספת בחודש ספטמבר 2003 ותחילת פעילותה בינואר 2004, סימנה את תחילת המפנה בענף זה.

הנחת המוצא שלי לתחזית שאתן לשנה הבאה נשענת על אמונה אמיתית כי שוק פיננסי איתן ויעיל זקוק בראש ובראשונה למידע. המידע מאפשר למקבלי ההחלטות להגיב בזמן ובמדויק לאירועים הרבים המשפיעים על החלטותיהם. תפקידה של חברת הדירוג הוא להגביר את השקיפות בין המנפיק והמשקיע ולצמצם את הפער הנובע מקיומה של אינפורמציה א-סימטרית בשוק זה.

בשנה הבאה אני צופה צמצום גיוסי חוב מקומי על ידי הממשלה, בגלל גיוסים בחו"ל וגם בגלל צמצום הגירעון התקציבי. להערכתנו סך גיוסי ההון של הסקטור העסקי ב-2004 יסתכמו בכ-40 מיליארדי ש"ח (34 מיליארד ש"ח בשמונה החודשים הראשונים של השנה). שנת 2004 התאפיינה בגיוסים נרחבים לעומת שנים קודמות, ולכן ב-2005 תתכן האטה בגיוסים של הסקטור העסקי. מידרוג מעריכה שבהינתן עמידה ביעד הגירעון של 3 אחוזי תוצר וצמיחה ריאלית של התוצר ב- 3.8 אחוזים (צמיחה במחירים שוטפים של 6 אחוזים) יסתכמו גיוסי הממשלה בשוק המקומי בכ-8 מיליארדי שקל שיאפשרו סך גיוסי הון על ידי הסקטור העסקי של כ- 20 מיליארדי ש"ח. להערכת מידרוג כמחצית מסכום זה יגויס באגרות חוב ותעודות סל שניתנים לדירוג.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully