וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביהמ"ש: כונס לא חייב להציע נכס להתמחרות

הארץ

10.5.2001 / 10:09

"התמחרות היא בעלת הפוטנציאל להניב את התוצאות הטובות ביותר, ואולם גם לכלל זה ייתכנו חריגים"

מאת בן-ציון ציטרין

"כאשר כונס נכסים מציע למכירה נכס לא אטרקטיווי, שאין עליו קופצים רבים, הוא אינו חייב לנקוט בהליכי התמחרות בין רוכשים פוטנציאליים שונים" - כך קבעה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי, ורדה אלשיך.

על פי פסק הדין, "אין חולק על כך שהתמחרות היא דרך המלך, שיש ללכת בה ברובם המוחלט של המקרים. אין ספק גם כי, בדרך כלל, התמחרות היא בעלת הפוטנציאל להניב את התוצאות הטובות ביותר. ואולם גם לכלל זה ייתכנו חריגים, כאשר ברקע עומד שיקול הדעת המסור לבית המשפט, המתבקש לדון בענייני מימוש נכסים".

בהחלטת אלשיך נאמר כי חריגים אלה מתרחשים לרוב כאשר קיים שילוב בין נכס שאינו אטרקטיווי - בשל נתוניו הייחודיים או בשל מצב השוק - לבין קוצר בזמן. לדבריה, גם כאשר שווי ההצעה שמקבל הכונס תואם את חוות דעתו של השמאי, הוא אינו חייב לנקוט בהתמחרות כשתנאי השוק אינם אטרקטיוויים, מכיוון שהתמחרות אינה ננקטת בשל לחץ בזמן.

פסיקת אלשיך באה בעקבות פניית עו"ד אלכס קיסרי, ממשרד ש. פרידמן ושות', כונס נכסי חברת ש.י.א אחים כהן. מדובר ביחידה בלתי אטרקטיווית שבנייתה לא הסתיימה, הממוקמת בין שתי יחידות מכורות במרכז מסחרי, המשועבד בשעבוד ספציפי לנושה מובטח - בנק מרכנתיל דיסקונט. לטענת הכונס, מכירתה תיצור רצף יחידות מכורות שיקל עליו לנהל ולמכור את יתרת הנכס.

לכונס הוגשה הצעה מטעם חברת ש.ר.פ.ל נכסים ואחזקות, לרכוש את הנכס במחיר של 1,850 דולר למ"ר - סכום התואם הערכת שמאי שבידיו. הכונס אמר כי גם בשל מצב השוק יש לאמץ את הצעת הרוכשת.

בעלת הנכס שבכינוס טענה כי המחיר נמוך מדי, וכי התמחרות היתה מעלה את מחירו. עוד טענה, כי ש.ר.פ.ל הציעה לה בעבר 35% יותר מהסכום המוצע עתה, וכי מכירת הנכס בחלקים מפחיתה מערכו, ולכן יש לפעול למכירתו כיחידה אחת.

הכונס הגיב כי בשל מצב השוק, קונים המתעניינים ברכישת הנכס כולו הציעו מחירים נמוכים בכ-3% מהערכת השמאי שמצויה בידיו; כלומר, המחיר היחסי עבור היחידה המועמדת למכירה יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהצעת ש.ר.פ.ל (בש"א 7783/01).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully