וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבורסה משיקה מכשיר פיננסי חדש: אופציות על מדד התל-טק 15

גולן פרידנפלד

10.5.2001 / 16:45

המדד יורכב מ-15 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר הנמנות על 200 המניות הסחירות ביותר בתל אביב; ב-3 ביוני יושק המדד ובשלב מאוחר יותר גם המסחר באופציות עליו

דירקטוריון הבורסה החליט להשיק מכשיר פיננסי חדש - אופציות על מדד תל-טק 15. תחילה תשיק הבורסה את המדד החדש שיורכב מ-15 מניות הטכנולוגיה הגדולות ביותר על פי שווי השוק שלהן, הנמנות על 200 המניות הסחירות ביותר בתל אביב, ובשלב מאוחר יותר מתכננת הבורסה להשיק גם אופציות על מדד זה. מדד התל-טק יתפרסם החל מה-3 ביוני 2001.

דרור שליט, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת המסחר והמסלקות בבורסה, מסר כי "המדד יכלול את 15 מניות הטכנולוגיה הגדולות והסחירות ביותר בבורסה, והוא יהיה אטרקטיווי למסחר בנגזרים בעתיד הקרוב".

שליט הוסיף כי "הצטרפותן של מניות טכנולוגיה חדשות לבורסה באמצעות חוק הרישום הכפול (עד כה 8) תרמה לגידול בשווי השוק הכולל של מניות התל-טק. שליט הוסיף כי למדד יש קורלציה גבוהה למדד הנאסד"ק, בין ביתר בשל העובדה ש-12 מהמניות הכלולות בו נסחרות גם בנאסד"ק.

מבנה סדרת האופציות והחוזים העתידיים על מדד התל-טק 15 יהיה זהה לנגזרים על מדד תל אביב 25, כך שנקבעה תקרת משקל של 9.5% למניות הכלולות במדד תל-טק 15.

מנתוני הבורסה עולה כי הפעילות בשוק הנגזרים ממשיכה לשבור שיאים בתל אביב. בחודש אפריל נרשם שיא בכל הזמנים במחזור האופציות הדולריות. המחזור היומי הממוצע הגיע ל-25 אלף אופציות ביום, לעומת כ-13 אלף יחידות בממוצע אשתקד. מחזור המסחר היומי הממוצע באופציות על מדד ת"א 25 הסתכם בכ-118 אלף יחידות, לעומת 109 אלף יחידות בממוצע בשנת 2000.

הנהלת הבורסה יוצאת בחודש יוני לתערוכת נגזרים בלונדון על מנת לחשוף את שוק הנגזרים של הבורסה בתל אביב בפני משקיעים זרים, שבינתיים מדירים את רגליהם מהשוק המקומי, הן בשל המצב הבטחוני השורר בארץ והן בשל ההאטה העולמית בשוקי ההון ב-6 החודשים האחרונים.

המועמדות

נכון להיום, המועמדות להיכלל במדד זה הן: אלביט מערכות שהיא בעלת שווי השוק הגבוה ביותר המסתכם ב-2.34 מיליארד שקל, סאיטקס , אלרון (במידה שלא תמוזג לתוך דסק"ש ), פורמולה , טאואר, מטלינק , נייס , ריטליקס , ליפמן , פי.סי.בי , פארדיים גאופיזיקל, אלקטרוניקס ליין , הזרע , מג'יק וקרן ההון סיכון מופת .

רשימה זו נכונה להיום והיא לוקחת בחשבון רק את פרמטר שווי השוק של החברות ובהנחה שכלל אלקטרוניקה אומנם תמוזג לתוך כלל תעשיות , ואז סביר להניח כי קבוצת כלל בפלטפורמה שהיא תהיה בה תיכנס למדד התל-טק 15. יש לציין כי חברה כמו הזרע, שהאוריינטציה שלה היא לא היי-טקית באופן מובהק, תיכנס למדד ואילו קרנות הון סיכון כמו גרין, טכנופלסט ונצ'רס ותמיר הון סיכון יישארו בחוץ.

ברור שבבורסה יצטרכו לעשות את הסלקציה המתאימה על מנת שהמכשיר הפיננסי החדש יעניין את המשקיעים ויתרום להגברת הפעילות בשוק ההון המקומי.

גילי כהן, מנכ"ל סלומון קרנות נאמנות, סבור כי התזמון של השקת מדד כזה הוא במקום, אולם לא בטוח שמדד המורכב מ-15 חברות בלבד ישמש את המטרות שלשמן הוא הוקם. כהן סבור כי הוא ירגיש בנוח יותר כאשר המדד יורכב מיותר חברות. כהן סבור כי מדד תל-טק 15 לא יכול להיות מאופיין למשל כמו מדד מניות הבנקים, שכן מדובר בתחומים שונים בתכלית האחד מהשני שהמשותף להם הוא טכנולוגיה.

שליט סבור לעומת זאת כי בתחילה אומנם יירשמו למסחר רק 15 חברות אך בהחלט הוא מצפה לבואן של חברות נוספות במסגרת חוק הרישום הכפול. בנוסף, מציין שליט כי כיום מתנהל מסחר באופציות גם על מניה בודדה, כך שהוא לא רואה שום בעייתיות במספר המועט, לכאורה, של החברות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully