וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופנווייב, מתחרתה של קומברס, הנמיכה תחזיות ל-2001 והודיעה על רכישת חברת אבוגרדו ב-100 מ' ד'

גתית פנקס

10.5.2001 / 19:40

הרכישה תשפיע לרעה על שורת הרווח הנקי של אופנווייב ב-3 סנט בשנת 2001; מקור בקומברס: "אין לרכישת אבוגרדו השפעה כלשהי עלינו"

חברת אופנווייב (סימול OPWV), מתחרתה של חברת קומברס הישראלית, הודיעה היום כי חתמה על הסכם לרכישת חברת Avogardo, המתמחה במסרים מיידיים לשוק הסלולרי. במקביל, היא הודיעה כי תהיה לכך השפעה לרעה עליה בשנת 2001, שתבוא לידי ביטוי בירידה של 3 סנטים מהרווח הצפוי למניה.

אך ראשית לעסקת הרכישה: במסגרת ההסכם בין החברות יקבלו בעלי המניות והאופציות של אבוגרדו 2.7 מיליון מניות של אופנווייב. לפי מחירה של מניית אופנווייב היום, הרי שהעסקה, שאמורה להיסגר סופית ברבעון הרביעי של השנה, משקפת לאבוגרדו שווי של 99.6 מיליון דולר - שווי גבוה יחסית לחברה שלא נראה כי בשלב זה מבצעת מכירות משמעותיות כלשהן.

קומברס ואופנווייב מפתחות שתיהן שירותי ערך מוסף לתקשורת, כולל שירותי הודעות שונים, מסרים מאוחדים, דואר אלקטרוני וסלולר. אופנווייב היא תוצאה של מיזוג בין פון.קום וסופטוור.קום שהתרחש באמצע השנה שעברה במטרה להפוך לשליטה העולמית בתחום ה-messaging.

תחרות באינטרנט הסלולרי

סופטוור.קום (עוד טרם המיזוג עם פון.קום) כבר ביצעה רכישה אחת בתחום בעבר של חברת @mobil שלה היתה טכנולוגיה שנראית זהה לחלוטין לזו של אבוגרדו. על כן, נראה כי הודעת אופנווייב מהיום היא הודאה בכך שהטכנולוגיה שנרכשה בזמנו לא היתה מספיק טובה, ואולי היא אף זו שעיכבה כניסה מאסיווית יותר של אופנווייב לתחום.

קומברס, מבחינתה, פיתחה שירות בשם next2me, המציע בדיוק את היכולת הזו. בנוסף, היא השקיעה בחברת אודיגו, שמתמחה בתחום המסרים המיידיים ברשת האינטרנט, על מנת להציע מוצר שלם בתחום. המוצר דומה למסרים המיידיים הנהוגים ברשת האינטרנט, בהם המשוחחים יודעים מה הסטטוס של בן השיח שלהם ויכולים לדבר איתו מכל מקום ובאמצעות כל מכשיר נייד.

מקור בקומברס אמר לנו היום כי אין כל השפעה לרכישה של אבוגרדו על החברה, וכי הפעילות של קומברס בתחום מייצרת הכנסות משמעותיות, וצפויה להמשיך ולצמוח. עם זאת, הוא סירב לומר כמה אחוזים מפעילותה של קומברס מגיעים מכיוון המסרים המיידיים.

הגדלת גבייה מלקוחות

עבור המפעילות הסלולריות, שירות מסוג שירותי מסרים מיידיים (Mobile Instant Messaging) מבוססי מיקום ונוכחות הוא אחד משירותי הערך המוסף החשובים ביותר, שכן היא תאפשר להן להגדיל משמעותית את הגבייה על זמן אוויר מלקוחותיהן. ההערכות הן כי כל ספקי הסלולר יציעו בתקופה הקרובה שירות כזה, והפריחה של שירותי המסרים הקצרים מבוססי הטקסט (SMS) יכולה לתת לכך משנה תוקף.

למרות שבימי השיא של אופנווייב מאזן הכוחות בין אופנווייב וקומברס היה לטובתה של החברה האמריקאית, הרי שהיום היא נסחרת לפי שווי של פחות מ-6.5 מיליארד דולר, ולעומתה, קומברס העפילה לשווי של יותר מ-13 מיליארד דולר.

גם היקפי המכירות ורמת הרווחיות אינם בני השוואה, שכן קומברס אמורה השנה לייצר הכנסות של כ-1.52 מיליארד דולר - מה שייצג צמיחה שנתית של כ-100%. הרווח הנקי למניה (בנטרול הוצאות חד פעמיות) אמור להסתכם ב-1.78 דולרים, וזאת לעומת רווח של 1.47 דולרים למניה בשנת 2001.

אכזבה אצל אופנווייב בשורה התחתונה

היום אופנווייב סיפקה את התחזיות המעודכנות שלה לשנת 2001, תוך הכללת ההוצאות הכרוכות ברכישת אבוגרדו. להערכת אופנווייב, היא תצליח להוציא אל הפועל את כוונותיה למהלך השנה ולהצליח לדווח על צמיחה של 10%-20% מרבעון לרבעון, מה שיוביל אותה לדווח על הכנסות של 640 מיליון דולר ב-2001 - צמיחה של 123% מהכנסות שנת 2000. בשנת 2001 הפיסקלית אבוגדרו לא תייצר הכנסות כלשהן עבור אופנווייב, ואלה יתחילו לזרום רק בשנת 2002, לאחר שהניסויים לשילוב הטכנולוגיות יוכרזו כמוצלחים.

עם זאת, כבר ב-2001 הרכישה של החברה תשפיע על אופנווייב. וכך, הרווח של החברה (פרופורמה), בניטרול הוצאות הנוגעות לרכישות ומיזוגים ופיצויים הקשורים למניה, צפוי להיות השנה 43 סנט למניה בשנה הקלנדרית, וזאת בעוד התחזיות היו בממוצע לרווח של 46 סנט למניה.

אופנווייב מעריכה כי ברבעון הרביעי של 2001, שאז העסקה תצא אל הפועל, היא תרשום הוצאה חד פעמית של 2 מיליון דולר כתוצאה משילובם של אנשי אובגארדו (40 במספר) במתקניה שבוואשינגטון, והוצאות אחרות הנובעות מהרכישה. בנוסף, החברה צופה כי היא תרשום ברבעון הוצאות שלא במזומן הנובעות מהפחתות מוניטין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully