וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"מג'יק צריכה ללמוד להרוויח"

הארץ

11.5.2001 / 11:45

סופי שולמן

"אני מקווה מאוד שהגענו לתחתית", אומר מנחם הספרי, המנכ"ל החדש של חברת מג'יק מקבוצת פורמולה בעקבות פרסום תוצאותיה לרבעון הראשון של 2001. הספרי החליף לפני שלושה חודשים את יקי דוניץ, שפרש בעקבות המשבר בחברת התוכנה, שפירסמה שתי אזהרות רווח בשנה אחת. דוניץ השאיר להספרי חברה עם הכנסות שכמעט לא צומחות והפסדים שהולכים וגדלים. "אני הבטחתי לעצמי לא לדבר על ההנהלה הקודמת של מג'יק, אך מה שברור הוא שהחברה צריכה ללמוד להרוויח כסף", מסכם הספרי את הרבעון הראשון שלו בחברה.

נקודת האור היחידה אולי במג'יק היא קופת המזומנים הנאה שנוצרה לאחר ביצוע הנפקת מניות שנייה בוול סטריט בפברואר 2000, בה גייסה החברה 88 מיליון דולר. בימים אלה מצילה קופת מזומנים זו את מג'יק ומעניקה לה מרחב נשימה. "כיום נותרו לנו 38 מיליון דולר במזומן, ואנחנו נוכל להחזיק מעמד עוד תקופה ארוכה", מרגיע הספרי.

מג'יק סיימה את הרבעון הראשון עם הכנסות של 21.7 מיליון דולר, ירידה של 13% לעומת הרבעון הקודם, שלקראתו פירסמה אזהרת רווח. לעומת הרבעון המקביל ב-2000 מדובר בנפילה של 9%. מכירות רשיונות התוכנה המשיכו לדעוך והסתכמו ברבעון הראשון ב-5.2 מיליון דולר, ירידה של 46% לעומת הרבעון המקביל. המצב היה דומה גם בתחום מכירת יישומי CRM - שוק חדש יחסית עבור מג'יק. הגידול היחיד שנרשם הוא בהכנסות ממתן ייעוץ ושירותים, שהיו אחראיות כמעט למחצית מהכנסות החברה ברבעון הראשון והסתכמו ב-7.6 מיליון דולר.

"הירידה בהכנסות אינה משמעותית", אומר הספרי, "יש לנו פרויקטים חדשים, ואני צופה שנחזור לצמוח ברבעון השני". גם לגבי הירידה בהכנסות ממכירת תוכנה והעלייה בהכנסות מייעוץ הוא אינו מודאג. "גם בענקית תוכנה כמו אורקל 40% מההכנסות לא נובעות ממכירות, אלא משירותים", אומר הספרי. מקורו של חלק ניכר מהכנסות מג'יק מייעוץ ושירותים הוא בחברת קורטק, אותה רכשה לפני שנה. לדברי הספרי שליש מהכנסות אלו נבע מפעילותה של החברה הנרכשת.

השינוי בתמהיל המכירות יכול להסביר את הגידול המתמיד בהפסדיה של מג'יק, מכיוון ששיעור הרווחיות הגולמית על מתן שירותים וייעוץ נמוך יותר משולי הרווח הגולמי על מכירת כלי תוכנה או יישומי תוכנה. על כן הגיע הרווח הגולמי של החברה ל-49% ההכנסות, מספר המאפיין לעתים קרובות חברות יצרניות.

סעיף הוצאות שיווק, מכירות, הנהלה וכלליות המשיך להעיק על מג'יק, אך הספרי אומר כי החברה פועלת לקיצוץ בהוצאות, בעיקר בהנהלה וכלליות. במסגרת זו פיטרה מג'יק 60 עובדים, והקפיאה את משכורות ההנהלה הבכירה ברמתן מ-2000. "ברבעון הרביעי של 2000 ההוצאות הגיעו ל-12 מיליון דולר, ברבעון האחרון צימצמנו אותן ל-10 מיליון , וברבעון השני אני מקווה שהן יהיו 9 מיליון", אומר הספרי.

בשורה התחתונה רשמה מג'יק הפסד של 9.4 מיליון דולר או 32 סנט למניה. הפסד גדול זה מורכב מהפסד תפעולי של 2.9 מיליון דולר וממחיקה של 5.5 מיליון דולר, הנובעת ברובה מהפסקת פעילות החברה הבת קאסוול בהולנד. בלא המחיקה החד פעמית רשמה מג'יק הפסד של 2.8 מיליון דולר. את הרבעון המקביל ב-2000 סיימה החברה עם רווח נקי של 4 מיליון דולר. "הייתי רוצה לחזור לרווחיות מהר מאוד", אומר הספרי, אך מתקשה להעריך מתי יקרה הדבר.

בימים אלה נמצאת מג'יק בתהליך של ארגון מחדש, ולדברי הספרי החברה חולקה ליחידות עסקיות נפרדות (SBU) ונהפכה לארגון מטריצות. לדעתו, הגידול העיקרי בעתיד יגיע משוק יישומי CRM לניהול קשרי הלקוח. כיום שוק זה שרוי בהאטה קשה, ונייס הישראלית, הנחשבת לאחת המובילות בו, מדווחת על ירידה חדה במכירות. "התחרות בשוק קשה מאוד, אך היתרון המרכזי שלנו הוא הפיזור הגיאוגרפי ב-15 מדינות", אומר הספרי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully