וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה יקרה בשוק המט"ח?

אלי דניאל

11.5.2001 / 14:35

צפוי שבוע נוסף של יציבות, בהמתנה להורדת ריבית בארה"ב ואולי אף בארץ

שוק המט"ח אופיין בשבוע החולף ביציבות רבתי, כאשר הדולר נסחר ברמה של 4.14 שקלים עד 4.15 שקלים. בהיקפי המסחר, נרמה במהלך השבוע האחרון ירידה משמעותית.

מסקירותיהם השבועיות של הגופים הכלכליים עולה כי קיימים מספר גורמים אשר עשויים להשפיע בעתיד הקרוב על שוק המט"ח, ובהם פערי הריביות בין ישראל וארה"ב, לאור הפחתת הריבית הצפויה להתבצע בארה"ב בשבוע הקרוב. וזאת, לעומת חוסר הוודאות הקיימת בישראל לגבי הורדת הריבית ע"י נגיד בנק ישראל, וכן המצב הבטחוני באזורנו. עם זאת, קיים קונצנזוס לפיו בשבוע הקרוב לא צפוי שינוי מהותי בשער הדולר, הן כלפי מעלה והן כלפי מטה.

בחברת פריקו, המתמחה במט"ח, מציינים כי הדולר נסחר במהלך השבוע האחרון בתחום שערים צר של כ-1%, סביב רמת מפתח השוכנת בקרבת רמת 4.1550 שקלים. בפריקו סבורים כי השקל נמנע מלנוע אל עבר רמות הגבוהות מרמות התנגדות של 4.168 שקלים ו-4.18 שקלים, וכי פריצה של רמות התנגדות אלה, עשויה להיווצר בעקבות מהלכים חדשים בזירה הבטחונית ו/או החלטות בתחום הרפורמה במס, שאם לא כן, השקל צפוי להמשיך ולהתחזק.

בפריקו מעריכים כי בטווח הקצר עשוי הדולר לשוב ולהיחלש, כאשר פוטנציאל ההיחלשות מוגבל בשלב הראשון לכ-1%. בפריקו מציינים כי בטווח שערים של 4.118 עד 4.125 צפויים ביקושים מצד הסקטור הפיננסי והעסקי, אשר ימתנו את פוטנציאל הייסוף. עם זאת, בפריקו מוסיפים כי אירועים בזירה הבטחונית עשויים לגרור פיחותים זמניים מעבר לרמות ההתנגדות.

כלכלני בנק לאומי מציינים כי השארת הריבית המוניטרית לחודש מאי על כנה מותירה, לעת עתה, מרווח ריביות בין ישראל לבין ארה"ב, המחזק את מעמדו של השקל, והראיה לכך - היציבות בשער החליפין של השקל אל מול הדולר בשבוע האחרון.

כלכלני הבנק סבורים כי בטווח הקצר, קיימים שני גורמים המשפיעים בכיוונים שונים על התנהגות הדולר: מחד גיסא, המצב המדיני-בטחוני והתנודתיות הקיימת בבורסת הנאסד"ק, ומאידך גיסא, מרווח הריביות הקיים בין ישראל לארה"ב, אשר צפוי להתרחב בעקבות הפחתה אפשרית בריבית האמריקאית בסוף החודש, על רקע הנתונים המאקרו כלכליים. לפיכך, כלכלני הבנק אינם צופים פיחות משמעותי בתקופה הקרובה.

בבנק דיסקונט מעריכים כי הדולר צפוי לשמור על יציבות, ובשבוע הקרוב הוא עתיד להיסחר בטווח שבין 4.14 שקלים לבין 4.15 שקלים. לדולר רמת תמיכה ב-4.135 שקלים ורמת התנגדות ב-4.15 שקלים. בדיסקונט מדגישים כי האירועים הבטחוניים כמעט שלא משפיעים על שוק המט"ח, כפי שניתן ללמוד ממהלך המסחר בשבוע האחרון, ובהתאם לכך בבנק מעריכים כי בתקופה הקרובה לא צפויים שינויים משמעותיים בשער הדולר.

בבנק הבינלאומי הראשון מציינים כי למרות כל ההערכות המוקדמות, יש לקחת בחשבון את האפשרות שפערי הריביות בין ישראל לארה"ב לא ישתנו, שכן, נגיד הפדרל ריזרב, אלן גרינספאן, עשוי להימנע מהורדת הריבית. בבינלאומי מוסיפים כי בטווח הקצר צפוי הדולר לשמור על יציבות, ובשבוע הקרוב הוא עתיד להיסחר בטווח שבין 4.14 שקלים לבין 4.155 שקלים, כאשר אם תהיה פריצה של טווח מחירים זה, הרי שפריצה שכזו עתידה להיות כלפי מעלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully