וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השופטים יחלצו את עוה"ד מהחרם

ענת רואה

10.10.2004 / 8:51

יותר מ-4 שנים מוחרם עו"ד רפאל שטוב ע"י ביה"ד הרבני בירושלים, עקב "התחצפות" לאחד הרבנים. רק התערבות העליון עשויה לשנות המצב

יותר מארבע שנים מוחרם עו"ד רפאל שטוב מירושלים על ידי ביה"ד הרבני האזורי בירושלים. החרם שהוטל עקב "התחצפות" לאחד מרבני בית הדין עומד בעינו עד עצם היום הזה.

לשכת עורכי הדין טוענת כי היא מטפלת בעניין אך בפועל עושה מעט מאוד, ובינתיים - החרם נמשך. גורמים נוספים אשר הבטיחו לסייע, לא עשו דבר או שמאמציהם העלו חרס. והנה באחרונה שפר מזלו של עו"ד שטוב, שכן בדיון בערעור שהגיש לביהמ"ש העליון על הרשעתו בעבירה אתית בביה"ד המשמעתי של לשכת עוה"ד, הוא סוף סוף מצא אוזן קשבת למצוקתו.

ראשית הפרשה ב-99' כשעו"ד שטוב הגיש לביה"ד הרבני הגדול ערעור על החלטת בית הדין הרבני האזורי בירושלים, בראשותו של הרב אברהם שיינפלד, אב בית הדין להקדשות, בעניין מסוים.

בכתב הערעור כלל שטוב מספר אמירות שכוונו נגד הרב שיינפלד. שטוב טען כי שיינפלד "מנסה לחבל ולהפריע בניהול הערעור" וכי הוא "החליט להכשיל את כבוד דייני ביה"ד הגדול", והאשים אותו: "הדיין כותב ביודעין עובדות כוזבות".

בית הדין הגדול קיבל את ערעורו של שטוב לגופו של עניין, אך העביר את שלוש ההתבטאויות להנהלת בתי הדין הרבניים, וזו הגישה תלונה נגד שטוב ללשכת עורכי הדין. בעקבות זאת הועמד שטוב לדין משמעתי בפני ביה"ד המשמעתי האזורי בירושלים של לשכת עוה"ד, שהרשיע אותו בהתנהגות שאינה הולמת עורך דין, וגזר עליו אזהרה ותשלום הוצאות בסך 1,500 שקל.

ואולם, בית הדין הרבני שככל הנראה לא הסתפק בהליכים המשמעתיים של לשכת עורכי הדין, החליט להטיל על עו"ד שטוב עונש מקורי משלו: שטוב הוחרם בפועל על ידי הרכב הדיינים והוא מנוע מלהופיע בבית הדין בכל הקשור לענייני הקדש. החרם נעשה בגלוי ותוך תיעוד בכתב.

"ראוי כי לשכת עורכי הדין תגונן על חבריה מפני פגיעה בהם או בעיסוקם כשפגיעה זו אינה מעוגנת בדין", כתב בהחלטתו הרכב ביה"ד המשמעתי הארצי של לשכת עוה"ד שדחה את ערעורו של שטוב על הרשעתו בעבירה משמעתית. ההחלטה ניתנה לפני יותר מתשעה חודשים, אך עד היום החרם נמשך.

החרם עלול היה להימשך לנצח

החרם, ככל הנראה, עלול היה להימשך לנצח, אילולא נחלצו, כאמור, באחרונה לעזרתו של שטוב שופטי העליון - מישאל חשין, עדנה ארבל ואסתר חיות.

אלה ככל הנראה התרשמו מהמוצגים ומאחר שלנציג הלשכה בדיון המשמעתי, עו"ד רוני דובר, לא היה הסבר לתופעה ולפעילות הלשכה נגדה התריס כלפיו חשין: "אם היו מעזים לעשות כזו החרמה נגד שלמה כהן (ראש לשכת עוה"ד - ע.ר) לא הייתם יושבים בשקט דקה אחת".

השופטים הורו בהחלטה חריגה להעביר את העניין לשלושה גורמים: היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לשיפוט הרבני ולשכת עוה"ד שיגישו הודעות לביהמ"ש תוך 60 יום.

הלשכה מסרה: "ראינו בחומרה את התבטאותו של שטוב נגד דיין בביה"ד, ולכן עמדה על הרשעתו בכל הערכאות, לרבות בעליון. עם זאת ייבדקו טענותיו של שטוב, וככל שיהיה מקום, תפנה הלשכה למוסדות המתאימים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully