וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עסקת הגז עומדת לקראת סיכום

ניצן כהן

14.10.2004 / 14:02

מקורבים למו"מ מסרו ל-TheMarker כי נותר נושא אחד פתוח שלא יהווה מכשול לחתימה. בימים האחרונים נוהלו מגעים אינטנסיווים בין צוות המו"מ של חברת החשמל לבין נציגי חברת EMG

המגעים בין חברת החשמל לחברת EMG, שבין בעלי מניותיה נמצאת קבוצת מרחב שבשליטת איש העסקים יוסי מימן, עומדים לקראת חתימה על הסכם סופי לרכישת גז טבעי ממצרים. כך נודע ל-TheMarker.

חברי צוות המשא ומתן של חברת החשמל שנועדו בימים האחרונים עם נציגי חברת EMG בקהיר, סיכמו את כל הפרטים המרכזיים בעסקה, למעט נושא אחד שלטענת מקורבים למו"מ יסוכם בעוד מספר ימים.

לאחרונה פורסמו ידיעות בכלי התקשורת ידיעות לפיהן המגעים בין צוות המו"מ של חברת החשמל וצוות המו"מ של חברת EMG עלו על שרטון. על פי הפרסומים, המגעים הוקפאו בשל הערבויות שאמורה חברת החשמל להעמיד לטובת EMG, כדי להבטיח שתעמוד בהסכמים שגובו מצד המצרים בהתחיבויות מדיניות של ארמון הנשיאות המצרי.

מקורבים למו"מ מסרו היום כי הנושאים שנידונו בין חברת החשמל ל-EMG לא כללו דיונים על הערבויות, משום שנושא זה סוכם בעבר בין הצדדים, שעדיין שבעי רצון מההסכמות שכבר הושגו. המגעים כללו נושאים שלא נידונו כלל עד כה או נידונו חלקית, ואף עליהם הושגה בימים האחרונים הסכמה בין הצדדים.

"נושא אחד נותר עדיין פתוח", מסר מקורב למגעים, "אולם הצדדים עושים מאמצים להסדירו כבר בימים הקרובים". המקורב סירב למסור מהו הסעיף עליו עדיין לא הושגה הסכמה, אולם לא נראה כי סעיף זה יהווה מכשול לחתימה. לפיכך קיימת סבירות גבוהה כי ההסכם הסופי יושלם כבר בימים הקרובים.

על פי התוכנית המקורית, החתימה על החוזה השלם והסופי לרכישת הגז הטבעי על ידי חברת החשמל ממצרים היתה אמורה להתבצע החודש, כשהיא מגובה בערבויות מדיניות שיעמיד ארמון הנשאיות המצרי לאחר שאף הועברו לבחינה במשרד החוץ הישראלי. בעבר פורסם ב-TheMarker כי ארמון הנשיאות המצרי העביר את המסמכים הדרושים לדעתו למשרד החוץ הישראלי, שבחן את הכפפתם להסכם השלום בין שתי המדינות בשנת 1979.

בהודעה לעיתונות שפירסם בחודש יוני משרד החוץ הישראלי, הובהר כי המסמכים הראשונים שהועברו לעיונו מספקים ועומדים בתנאי הסכם השלום ומוכפפים להבנות ולחוק הבינלאומי המחייב.

חברת EMG, שבבעלות קבוצת מרחב, חברת הגז הלאומית המצרית וקבוצת אנשי עסקים מצריים בראשות חוסיין סאלם - יועצו האישי ומקורבו של נשיא מצריים חוסני מובראק - זכתה במכרז שפירסמה חברת החשמל לרכישת גז טבעי לתחנות הכוח שלה למשך 15 שנים, בהיקף כספי כולל של כ-2.5 מיליארד דולר.

הסכם העקרונות לרכישת הגז אושר לפני מספר חודשים בדירקטוריון חברת החשמל, לאחר מסכת של לחצים ולחצים נגדיים של קבוצות לחץ שגובו בפוליטיקאים רבים. המעורבים בעסקה כללו את השורה הראשונה של הפוליטיקה העולמית. נשיא ארה"ב, ג'רג' בוש הבן, שתמך ברכישת הגז ממצרים בשל התרומה שהוא ראה בה ליציבות במזרח התיכון, בעוד שראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, תמך ברכישת גז טבעי מהרשות הפלסטינית, בעיקר בשל העובדה שחברת בריטיש גז שותפה במאגר הגז של הרשות.

ראש הממשלה, אריאל שרון, הורה בסופו של דבר לפעול לרכישת גז טבעי ממצרים, מתוך חשש שהעלו גורמי ביטחון רשמיים בישראל כי כספים שינבעו מהעסקה יגיעו לידי ארגוני הטרור, אולם שר התשתיות הלאומיות המודח, יוסף פריצקי, דרש שחברת החשמל תרכוש גז מהרשות הפלסטינית כדי להדק את שיתוף הפעולה על הפלסטינים.

בסופו של דבר, זכתה חברת EMG במכרז של חברת החשמל, בעיקר מפני שדרשה מחירים נמוכים מהותית מן המחירים שדרשו מתחרותיה בהליך המכרז, אולם גם בשל וטו שהטילו שלטונות הביטחון על רכישת הגז הטבעי מהרשות הפלסטינית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully