וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרנטיקס מבקשת למכור את פעילות החשמל של סתיו מערכות תמורת סכום מינימום של 2.5 מ' ש'

גתית פנקס

13.5.2001 / 15:56

בדצמבר השלימה מרנטיקס מיזוג הפוך עם סתיו, וכעת היא מבקשת להיפטר מפעילותה של האחרונה, שייצרה בתשעת החודשים הראשונים של 2000 הפסד של 5.2 מ' ד'

חברת מרנטיקס ברודבנד הישראלית (סימול ב-MXR: AMEX) הודיעה בסוף השבוע כי דירקטוריון החברה החליט למכור את הפעילות הקשורה לעבודות חשמל, ולהתמקד רק בטכנולוגיה לניתובה של תנועה באתרי אינטרנט והאצת ביצועיהם.

מקורה של מרנטיקס ברודבנד הוא במיזוג הפוך (Reverse Merger) של הסטארט אפ מרנטיקס עם סתיו מערכות, שנחשבה לשלד בורסאי לאור היקף פעילותה הנמוך בעסקי החשמל. לפי תנאי העסקה, רכשה חברת סתיו הישראלית את כל הון המניות של מרנטיקס - שמשרדיה ממוקמים ברעננה - ובתמורה קיבלו בעלי המניות במרנטיקס כ-75% מהון המניות של החברה הממוזגת.

מועצת המנהלים של מרנטיקס ברודבנד (החברה המאוחדת) הסבירה כי הסיבה למכירה טמונה בכך שהפעילות הקשורה בחשמל אינה סינרגטית לפעילותה של מרנטיקס, מכבידה על תזרים המזומנים שלה, ומקטינה את המשאבים אותם יכולה החברה להפנות לפעילויות פיתוח.

סכום מינימום לפעילות: 2.5 מ' ש'

מועצת המנהלים של מרנטיקס ברודבנד פנתה אם כך לציבור בהזמנה להציע הצעות, שמחיר המינימום שלהן הוא 2.5 מיליון שקל (כ-604 אלף דולר) עבור פעילותה של סתיו, המבנים שלה והתחייבויותיה.

מקורבים למרנטיקס הסבירו היום כי הסכום שמבקשת מרנטיקס מתבסס על עלויות בספרים של ציוד, מלאי ומבנים של סתיו. כיום בפעילות "המסורתית" של החשמל מועסקים 40 עובדים, ומרנטיקס ברודבנד הודיעה כי תעשה כל שביכולתה כדי לשלבם בפעילות החברה הנרכשת.

יעקב בן גור, שנכנס לתפקיד יו"ר מרנטיקס ברודבנד לפני כחודשיים, הסביר היום כי הפעילות הקשורה בחשמל מייצרת הפסדים גבוהים, ולכן אין זה כלכלי עבור מרנטיקס ברודבנד להחזיק בה, הן מבחינת זמן שההנהלה מקדישה לפעילות והן לאור ההשקעה הכלכלית הדרושה להמשך התפעול.

מרנטיקס ברודבנד טרם פירסמה את תוצאותיה הרבעוניות לרבעון הרביעי של 2000, והיא צפויה לעשות כן עד יוני 2001, אך מהתשקיף של סתיו עולה כי ב-9 החודשים הראשונים של 2000 היא הפסידה 5.2 מיליון דולר, והכנסותיה היו 15.9 מיליון דולר. מאחר והמיזוג עם מרנטיקס הושלם ב-20 בדצמבר 2000, פעילותה לא תיכלל בדו"חות הנוכחיים של מרנטיקס ברודבנד, החברה המאוחדת, וככל הנראה היא תתחיל להופיע בתוצאות הכספיות שיפורסמו החל ברבעון הראשון של 2001.

בעלי המניות של סתיו טרם אישרו המכירה

לעומת הפעילות ה"מסורתית", מרנטיקס היא חברת סטארט אפ מבטיחה, שפיתחה מערכת הניצבת בכניסה לאתרי אינטרנט ומבקרת באופן שוטף את כניסות המשתמשים אליו. השרת שפיתחה החברה מסנן את הכניסות לאתר, פותר בעיות של הצפת תעבורה ונקרא Stic Server.

בן גור הוסיף כי המשקיעים תופסים את ההתעסקות בחשמל כסטייה מהמודל העסקי של מרנטיקס, והמכירה תסייע לחברה להתמקד במה ש"אנחנו עושים הכי טוב". מקורב לחברה הבהיר כי כבר בעת ביצוע המיזוג המהופך היתה כוונה למכור את פעילות החשמל, וטיוטות לכך הועברו לבורסת ה-AMEX. עם זאת, הנהלת הבורסה בחרה שלא לאשר פעולה שכזו בתחילת דרכה הציבורית של מרנטיקס.

"הבורסה העדיפה להשאיר את מצב העניינים כמו שהוא לאיזושהי תקופה, לאור העובדה שמרנטיקס היתה פרטית. ראינו אחרי מספר חודשים שעסקי החשמל לא עולים יפה וממשיכים לייצר הפסדים, ולכן מועצת המנהלים החליטה שראוי לחתוך את הפעילות", הוא אומר. עסקיה העיקריים של סתיו הם חיווט בנייני משרדים גדולים, ובין לקוחותיה נימנים גם נמלי תעופה.

בעלי המניות של סתיו טרם אישרו את המכירה, אך אותו מקורב לחברה אמר כי הדירקטוריון החליט בשלב זה כי לאחר שתימכר הפעילות לכל המרבה במחיר, העסקה תובא לאישורם. יצויין, כי בשלב זה אין גוף קונקרטי כלשהו שהביע התעניינות ברכישת פעילותה של סתיו, אולם במרנטיקס מעריכים כי בעלי השליטה הקודמים של סתיו יהיו בין המציעים.

ומה יצא מכל התהליך לבעלי המניות של סתיו? "כרגע לא הרבה, לאור מחיר המניה", אומר המקורב. מניית מרנטיקס נסחרת היום במחיר של כ-3 דולרים, וזאת לעומת מחיר של יותר מ-8 דולרים בשיא.

מרנטיקס: כ-6 מיליון דולר בקופה

"גם בעלי המניות של סתיו, שדוללו, מבינים שבמקום עסק מפסיד הם קיבלו עסק שיש לו מספיק כסף בקופה ורשימת בעלי מניות מכובדת. אין מה להשוות בין הפוטנציאל של פעילות החשמל לבין הפעילות ההיי-טקית של מרנטיקס, שאנחנו מקווים שתצליח", הוא מוסיף.

למרנטיקס ברודבנד יש שותפות אסטרטגית עם חברת אי.סי.איי , שלה כ-16% מהון מניות החברה. בעלי מניות נוספים הם לינקוור של מנחם ריינשמידט, סאני.קום, גאפ פיתוח, סהר ני"ע ומשקיעים פרטיים. למרנטיקס ברודבנד החזקה של 19% מחברת ספידווייז, אף היא של ריינשמידט.

כיום לחלק של הסטארט אפ מרנטיקס יש 6 מיליון דולר בקופה. "אפשר להמשיך לחיות עם סכום כזה ולפתח טכנולוגיות חדשות כאשר מתרכזים רק בהיי-טק", אומר המקורב. "אנחנו מעריכים שסכום זה יספיק לנו לפחות עד שנגיע לסדר גודל סביר של מכירות, אבל אם לא, נבקש הזרמה נוספת של הון", הוא אומר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully