וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לשכוח מתקשורת, להתחיל לחיות

גיא הדס

14.5.2001 / 14:27

חנן אכסף מבטיח שינוי ארגוני במקביל לפרישתו ממוטורולה

חנן אכסף, נשיא מוטורולה ישראל ומחלוצי התקשורת בארץ, פורש מתפקידו בסוף החודש בהרגשת סיפוק. "עד כמה שזה יישמע מוזר, אני עוזב מבלי שאני באמת יודע מה אני עומד לעשות. אני עוזב כדי לנקות את הראש, כדי שבגיל 60 אני אפסיק לעבוד קשה ואתחיל ליהנות. נראה לי שאתר האינטרנט שבו אבלה את מירב זמני בתקופה הקרובה לא יהיה קשור בתקשורת. אתר Travel.com", אומר אכסף.

אכסף אוהב באמת את מוטורולה, והיום בעידן הסטארט אפים, בו לחברות יש היסטוריה קצרה ולמשקיעים זיכרון קצר עוד יותר, בהחלט מרענן לראות את אכסף מציג בעיניים נוצצות את ההיסטוריה, החל מהמצאת הרדיו, דרך הרדיו הנייד הראשון שפיתחה מוטורולה עבור רכבי המודל T של פורד, ועד לצורך הראשון ברדיו אלחוט דו כיווני שהתעורר במשטרת שיקאגו, כשנלחמה בשנות ה-30 באל קפונה ובמאפיה.

אכסף גם מזכיר את פרויקט הטלפון הלווייני המפורסם, אירידיום, שהיה הצלחה טכנולוגית אבל כישלון כלכלי עצום.

שינויים ארגוניים

מבחינתה של מוטורולה ישראל, פרישתו של אכסף בגיל 60 היא הרבה יותר מסמלית. אכסף מהווה את ראש הפירמידה של פעילות ענק התקשורת האמריקאי בישראל, המעסיק 4,500 איש ומגלגל מחזור של 1.2 מיליארד דולר לשנה, ופרישתו תביא לשינויים ארגוניים משמעותיים בחברה ולביטולו למעשה של מטה החברה.

כשאכסף הצטרף לחברה לפני 36 שנה, הועסקו במוטורולה ישראל 40 עובדים בלבד ופעילות התקשורת בישראל היתה בחיתוליה. אז מוטורולה הזדקקה למטה שירכז את פעילות החברה, בדומה למתרחש היום במדינות בהן שוק התקשורת עוד צעיר, כמו באפריקה ובמזרח אירופה.

היום, מוסיף אכסף, השוק הישראלי מאוד מפותח, והפעילות הישראלית של מוטורולה היא ענפה ומורכבת, ולכן הגיע הזמן לפרק את המטה, כך שפרישתו של אכסף היוותה את הזרז אך לא המניע לשינוי הארגוני בחברה.

"כבר היום החטיבות השונות כפופות לגופים המתאימים בארה"ב, והן עצמאיות מאוד בתפקודן. העצמאות הזאת תגבר עם השינוי במטה", אומר אכסף.

מר אכסף, האם בעקבות העזיבה והשינוי הארגוני שלך יהיה שינוי ביחסה של מוטורולה העולמית להשקעותיה בישראל?

"במטורולה רואים בישראל יהלום שחשוב להמשיך ולהשקיע בו. מתוך 4,500 העובדים כ-2,500 הם מהנדסים, ורוב הפעילות היא של מחקר ופיתוח, פעילות שהיא האחרונה להיפגע. מחזור המכירות בישראל הוא של 1.2 מיליארד דולר מתוך מחזור כולל של החברה של 36 מיליארד דולר, כך שיש לנו חלק חשוב מאוד בפעילות.

"החדירה של מוטורולה פר תושב בישראל היא הגבוהה ביותר בעולם. אם מחלקים את המחזור במספר התושבים מגיעים לסכום מרשים של 200 דולר לאדם. לשם השוואה, בעולם המערבי הממוצע הוא בערך 70 דולר לאדם, ובארה"ב הוא עומד על 80 דולר לאדם".

ומה לגבי פיטורים?

"הפיטורים שהתרחשו במוטורולה העולמית, כפי שהתרחשו בהרבה חברות תקשורת בעולם, חלפו על פני ישראל. פה לא פיטרו עובדים. יחד עם זאת, יש פה מדיניות של צמצום הוצאות ועצירת השקעות. אין חלופה לכוח אדם שעוזב, ואנו מעודדים פרישה מרצון. מעבר להכנסות הגבוהות, מוטורולה ישראל רווחית ולכן אין סכנה אמיתית לפעילות כאן.

"הפיטורים במוטורולה העולמית היו בעיקר בחטיבות היצרניות, כמו במפעל באירלנד המייצר טלפונים סלולריים. מוטורולה משתדלת לקצץ בכוח אדם שאפשר לגייס שוב במהירות יותר מאוחר, עם התאוששות השוק".

ומי יחליף אותך בתפקידך?

"התפקיד שלי במבנהו הנוכחי ייעלם בעקבות השינוי הארגוני, כך שלמעשה אף אחד לא יחליף אותי. אולם, אלישע ינאי, מנכ"ל מוטורולה ישראל, יקבל סמכויות נוספות כגורם הבכיר בישראל".

מי הלקוחות הגדולים של מוטורולה בישראל?

"יש הרבה לקוחות גדולים, אולם המרכזיים הם חברת השליחויות האמריקאית UPS, משטרת ישראל וכמובן פלאפון. אנחנו מחשבים את ההכנסות מפלאפון רק עבור מכירת הציוד ולא את הערך שהפקנו מהיותנו הבעלים של החברה. כמובן שגם ההכנסות מהמכירה של חלקנו לשמרוק אינו מובא בחשבון זה".

ומה לגבי מתחרים?

"אין לנו ממש מתחרים בגודל שלנו בישראל. לא ניתן למצוא כאן ענקיות אמריקאיות אחרות כמו ג'נרל אלקטריק, RCA, ג'ונסון, או כל חברה אחרת בסדר גודל כזה. גם אף אחת לא הקימה חברה ישראלית כמו מוטורולה, אלא הסתפקו בנציגות. מוטורולה היום היא השחקן היחיד בתחום הרדיו קשר אלחוטי, מה שקרוי אצלנו 'ווקי טוקי'. פעם היו לה מתחרים וכולם פרשו, לכן גם נסגרה הנציגות של ג'ונסון בישראל".

אם פלאפון היא לקוח כל כך גדול של מוטורולה, מדוע החלטתם למכור את חלקכם בחברה?

האסטרטגיה הראשונית של מוטורולה לא היתה להיות מפעיל תקשורת, מכיוון שזה לא תחום ההתמחות שלנו, ומכיוון שזה יכול ליצור ניגודי אינטרסים עם שאר המפעילות שאנו מעוניינים למכור להן ציוד. אולם, הכוח נמצא אצל המפעילים גם בבחירת התשתית וגם באסטרטגיה של רכישת ציוד, ולכן היינו צריכים להיות בפלאפון בעיקר כדי למכור ציוד.

"מעבר לכך, היוזמה להקים את פלאפון היתה שלי ולכן החברה נולדה כחברה בת של מוטורולה. היום מוטורולה נוקטת במדיניות של יציאה מהמפעילות בהתאם לאסטרטגיה המקורית".

אם זה המצב, מתי אתם יוצאים ממירס?

"מכיוון שלא רצינו לערב את הניהול בפלאפון ובמירס, אני עסקתי בענייני פלאפון והייתי ממודר מההחלטות במירס. אולם, מקובל על החברה הרעיון למכור לפחות חלק מההחזקות שלנו במירס".

האם מכירת חלקה של מוטורולה בפלאפון השפיעה על רצונך לעזוב?

"מבחינתי, מכירת פלאפון היתה סגירת מעגל. אני העליתי את הרעיון ב-1983 לשר התקשורת דאז, ציפורי. אז היו 400 אלף תושבים שהמתינו לקו בזק קווי, וציפורי אמר לי שכל עוד לא מטופלת הבעיה הזאת הוא לא מוכן ליצור טלפון לעשירים בלבד.

"הצעתי לבצע את הפרויקט בשיטת BOT, בה אנחנו נקים את החברה ונחזיק בה במשך 10 שנים, ואז נמסור אותה למדינה. כך הוקמה החברה. בסופו של דבר, ב-1992, בזק קיבלה 50% מהחברה כתשלום עבור רישיון קבוע. חלקה של בזק בחברה היה הדרך שלנו לשלם עבור הרישיון.

"במצב השוק של היום, האקשן העיקרי הוא אצל המפעילים, שם קורים הדברים האמיתי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully