וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לשבור את יחס הכשלונות

אלון תבור

14.5.2001 / 15:36

Partners 500 יקימו סטארט אפים בעלי צורך מוכח בלבד

חלק מתחלואי התקופה שזה מכבר הגיעה לקצה, עם המשבר בשוק ההון הציבורי והפרטי והקריסה המתמשכת של סקטור ההיי-טק, היו נעוצים ב"קלות הבלתי נסבלת של הקמת הסטארט אפ", כפי שכינו את התופעה כמה מקברניטי התעשייה ומנהלי קרנות ההון סיכון.

הרבה יותר מדי יזמים פוטנציאלים הסתובבו בין המשקיעים וניסו לגייס כספים להקמת מיזמי סטארט אפ משלהם, ולא בזאת היתה הבעיה נעוצה, אלא בכך שבעקבות הלחץ העז של המשקיעים לייצר לעצמם תשואה ובעקבות התחרות העזה שניטשה ביניהם, הושקעו כספים רבים גם ביזמים שלא הוכיחו צורך אמיתי ושוק קיים, וגם לא יכולת ניהולית של ממש.

"יחס הכשלונות בעולם הסטארט אפ תמיד היה מאוד גבוה, ובעקבות המשבר הנוכחי בשווקים הוא רק עומד להאמיר", אומר אמיר גל-אור, שותף מנהל בקרן ההון סיכון אינפיניטי ויו"ר חברת Partners 500. לטענתו, יחס ההצלחות לכשלונות, שאליו מתייחסים בדרך כלל - של 1:10, אינו מייצג את ההיקף האמיתי של ההצלחות, המעטות אף יותר מכך.

"בשנתיים שלוש האחרונות קמו חברות בעקבות דחף יזמי אדיר, שדוכא לאורך שנים ופתאום נמצא לו גיבוי ותמרוץ, אך ללא הצדקה מהשוק ומלקוחות אמיתיים", אומר אמיר חסון, חבר דירקטוריון וממייסדי Partners 500. "הבעיה היא, כאמור, בעיקר של השנים האחרונות, כאשר ממש בעת האחרונה התמונה שבה והשתנתה - קשה מאוד לגייס הון, גם העובדים מעוניינים להישאר בחברות הגדולות והמבוססות, וקשה לשכנע אנשים טובים להצטרף לחברה צעירה".

יוצא שאם בעבר היה קל עד מאוד להקים סטארט אפ ולגייס לו מימון לפחות לטווח הקצר והבינוני, ובשל כך נחווה יחס כשלונות גבוה מאוד - היום לא יכולים עוד היזמים והמשקיעים להרשות לעצמם לשמור על אותו יחס כשלונות, משום שהמשאבים אינם זמינים עוד באותו היקף.

בניסיון לפתור בעיה זו וכדי לשבור את הסטטיסטיקה הכואבת של הצלחה אחת לעשר כשלונות לכל הפחות, נוסדה Partners 500. לפני כשבוע הודיעה Partners על תחילת פעילותה באיתור, מיפוי, השקעה וייזום סטארט אפים טכנולוגיים. החברה פועלת כזרוע הסינון של קרנות הון סיכון וחברות טכנולוגיה בינלאומיות, ומתיימרת לספק market reference למיזמים ולטכנולוגיות, תשתית אנושית ושירותים לאותם מיזמים, בדרך כלל בשלבי חייהם המוקדמים.

"מיפוי בכל אחד מתחומי הטכנולוגיה"

"אנו נוכל לספק מיפוי בכל אחד מתחומי הטכנולוגיה, של הצרכים הטכנולוגיים ושל תוכניות המחקר והפיתוח שצפויים להוביל את השוק", אומר גל-אור. מנהלי Partners אינם מתיימרים לדעת לחזות זאת בכוחות עצמם, אלא נשענים על רשת עבותה של קשרים שהספיקו לרקום לצורך העניין עם ענקיות IT וטכנולוגיה בינלאומיות, דוגמת מיקרוסופט , אורקל , פיליפס, ברודקום, קומפאק, לוסנט , אינקטומי, HP (היולט פאקרד) , יוניסיס, סאן מיקרוסיסטמס ואחרות.

"השותפים הללו יגדירו לנו, באופן תקופתי וגם על פי דרישה, את מפת הצרכים העתידיים שלהם, לתקופה של שנתיים עד ארבע שנים קדימה", מסביר חסון. "מדובר על צרכים טכנולוגיים, צרכים קיימים בשוק, וגם מיפוי של התחומים בהם מעוניינים אותם השותפים להשקיע מהונם. זוהי יכולת יוצאת מן הכלל עבור מי שמעוניין להקים חברה במטרה לספק צורך אמיתי ומוכח, ומדובר גם ביכולת נדירה מאוד - שכן אף חברת מחקר לא מסוגלת וכנראה שגם לא ממש מעוניינת לספק תחזית לטווח כה רחוק".

לטענתו, רשת השותפים אף תעמיד לרשות Partners את כוח האדם והידע הדרוש כדי לספק לכל חברת סטארט אפ ולכל רעיון שיעלה יזם את האנליזה וחוות הדעת הדרושה לאשרור הצורך באותו פיתוח. "המטרה העיקרית היא לאפשר ליזמים ולמשקיעים לזהות את צרכי השוק בפרקי זמן הרלוונטיים להקמת חברה ולפיתוח מוצר, שלא על ידי נסיונות ניחוש ודחפים פנימיים של היזמים, אלא בהתבסס על המידע הזורם מהיחידות העסקיות והטכנולוגיות שלהן", אומר גל-אור.

גל-אור וחסון מסכימים כי גם למנהלי קרנות ההון סיכון יש רשת קשרים אצל ענקיות הטכנולוגיה העולמיות, אם בעקבות שיתופי פעולה בעבר או בגלל השקעה שלהן בקרן, אך לטענתם הקשרים של ה-VCs הם אקראיים בעיקרם, ונטולי פוקוס אנליטי מסודר.

Partners מבטיחה גם לסייע ליזמים שייבחרו על ידה בבניית תשתית אסטרטגית, גיבוש צוות, הוכחת צורך שוק וגיוס הון. "יש לנו יכולת לצרף את האנשים הנכונים להנהלה, למועצה המייעצת של החברה, ו-mentors. יש לנו הסכמים ייחודיים עם ספקי שירותים, כמו עו"ד, חברות ליסינג, בנקאים, ועוד, וכולם עומדים לרשות החברות שלנו", אומרים ב-Partners.

אתר האינטרנט שמפעילה החברה יהווה, כך היא מקווה, מקור מידע ונקודת מפגש לאנשי היי-טק, ליזמים ולחברות, העוסקים בטכנולוגיות מידע ותקשורת. האתר מספק תוכן ושירותים בתחומי גיוס הון, משאבי אנוש, מחקרי שוק, היבטים משפטיים ועוד, בשיתוף גופים מומחים כגון רשת ראיית החשבון הבינלאומית Deloitte & Touche, בנצ'מרק, חברת המחקר IDC וסיליקון ואלי בנק.

"כל מי שירצה לקבל את אותם התכנים יירשם אצלנו באתר, ואנו נצבור בסיס נתונים שיכלול בתוכו בוודאי גם יזמים ועובדים פוטנציאלים, להקמת החברות המצליחות של מחר", מסביר גל-אור.

"השותפים כבר לא כל כך שחצנים כבעבר"

בכוונת Partners להיכנס לכל אחת מחברות הסטארט אפ שייבחרו במעמד של מייסדת, וחלק מהחברות שיצטרפו לפורטפוליו שלה יהיו חברות שתקים בעצמה וביוזמתה, על ידי הצמדת יזם או צוות יזמים לרעיון. חלק מהיזמים הפוטנציאלים יוחזקו על ידי Partners באמצעות מילגה בהיקף של עד עשרות אלפי דולרים, עד וגם אחרי מציאת הרעיון להקמת הסטארט אפ על ידם.

לדברי Partners, יהיו שירותים שעבורם ייגבה תשלום במזומן מחברות הפורטפוליו, ובחלק מהמקרים יסכימו לקבל אופציות - רק אם הסטארט אפיסטים יהיו מעוניינים בכך.

Partners 500 החלה בבניית תשתיותיה עוד בשנת 1999 בעזרת המייסדים אמיר גל-אור; יוסי חסון, חבר דירקטוריון ב-Partners, המשמש גם כמנהל השקעות ורכישות באינטל ארה"ב; ובעלי החברות א.מ.ת מחשוב וא.מ הנדסה.

עם חברי הנהלת Partners 500 נמ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully