וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדינה: הסמכות לסגור עיתון תישלל משר הפנים

יובל יועז

25.10.2004 / 20:20

משרד המשפטים הודיע לבג"ץ כי יפרסם השבוע את תזכיר חוק העיתונות, שיבטל את חובת הרישוי לעיתונים חדשיםמשרד המשפטים יפרסם השבוע את תזכיר חוק העיתונות, שאמור להחליף את פקודת העיתונות המנדטורית, שנחקקה ב-1933 ואומצה במשפט הישראלי. כך הודיעה היום (שני) מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, בעת דיון בבג"ץ בעתירת האגודה לזכויות האזרח נגד הפקודה.

לפי תזכיר החוק החדש, תישלל משר הפנים סמכותו לסגירת עיתון. האגודה טענה כי סמכות זו סותרת את עיקרון חופש הביטוי והעיתונות, וגם את חוק יסוד חופש העיסוק. על פי החקיקה החדשה, תופקד הסמכות לסגור עיתון בידי בתי המשפט המחוזיים, במקרה שאלו שוכנעו שפרסומו עלול לסכן את ביטחון המדינה או ביטחון הציבור. בנוסף, לא יידרשו עוד עיתונים חדשים לעבור הליך רישוי לפני הוצאתם, ויבוטלו הדרישות המקדימות מאדם המבקש להוציא עיתון, כמו גיל העורך, השכלתו, והעדר רישום פלילי.

פירסום התזכיר בשבוע הבא, לעיון משרדי הממשלה האחרים והציבור, הוא השלב הקודם להנחת הצעת חוק על שולחן הכנסת. בעקבות הודעת משרד המשפטים, ובהסכמת האגודה לזכויות האזרח, נמחקה עתירת האגודה, תוך התחייבות שר הפנים, כי אם יבקש לעשות שימוש בסמכותו לפי הפקודה המיושנת, יודיע על כך מראש לאגודה.פקודת העיתונות אוסרת על הדפסת עיתון מבלי לקבל לכך רישיון מהממונה על המחוז במשרד הפנים. הפקודה קובעת כי עורך העיתון חייב להיות בעל תעודת בגרות, בן 25 לפחות, ללא עבר פלילי, ושמעולם לא נשלל רישיונו כרופא או כעורך-דין. הפקודה מסמיכה את שר הפנים להפסיק את פרסומו של עיתון לכל תקופה שהוא מוצא לנכון, אם העיתון מפרסם, לדעת השר, דבר העלול לסכן "בוודאות קרובה" את שלום הציבור, או אם הוא מפרסם ידיעות שקר שיש בהן, לדעת השר, לעורר בהלה או ייאוש. האגודה לזכויות האזרח טענה בעתירתה, כי הפקודה המיושנת "איננה יכולה לדור בכפיפה אחת עם משטר דמוקרטי, וכי אין לפקודה אח ורע במדינות העולם הדמוקרטי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully