וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ויקטור הלפרט: "כשהנאסד"ק היה ב-1,700 נקודות, זו היתה התחתית; הגרוע מכל כבר מאחורינו"

גתית פנקס

14.5.2001 / 19:27

יחד עם זאת, האנליסט הוותיק של בית ההשקעות סלומון סמית ברני אינו מאמין כי נשוב לימי נאסד"ק 5,000; "ההתעוררות בשוק המשני תלווה בחידוש ההנפקות בתקופה הקרובה"

"התקופה הקשה בתעשייה לא תישאר כאן לאורך זמן; סימני ההתאוששות בשוק כבר מתחילים והגרוע מכל מאחורינו", כך אומר ל-TheMarker.com ויקטור הלפרט, האנליסט הוותיק של בית ההשקעות סלומון סמית ברני, בעת ביקור קצר בישראל. הלפרט סבור כי באפריל 2001, כאשר הנאסד"ק ירד אל מתחת לקו 1,700 הנקודות, היתה זו התחתית, והוא לא צופה כי המדד ישוב לרמות שפל כאלה.

עם זאת, הוא אינו סבור שאנו צפויים לשוב לימי נאסד"ק 5,000 העליזים. "החברות שאיכזבו בתקופה האחרונה נקטו צעדי ייעול שונים, והשוק מתאושש. אין אפשרות לעצור את הקידמה, ההיי-טק והחדשנות, אבל בהחלט אין מה לדבר על שיבה לרמות של מארס 2000 מאחר שכאשר לפני שנה וחצי מניות נסקו לשוויים גבוהים מאוד, לא היה מדובר במצב הגיוני".

כיום הנאסד"ק רחוק בכ-60% מרמות השיא שלו. "גופים שונים ניתחו בתקופה האחרונה את המהלך שעשו מניות הטכנולוגיה בניסיון לספק הסברים לנפילתה של התעשייה כולה", אומר הלפרט, "אני לא יותר חכם מהם, אבל כולם מסכימים לכך שהשוק היה במצב מטורף, ואנחנו שבים כיום לרמות ריאליות יותר", הוא אומר.

בעיני הלפרט אחת הדוגמאות המוצלחות ביותר כדי להראות עד כמה השוק היה בטירוף היא eToys, פורטל הצעצועים שהגיע לשווי של 7 מיליארד דולר בשיא, ובהמשך פשט את הרגל. "אפילו אמי בת ה-60 היתה מתקשרת אלי לבקש טיפים באותם ימים", הוא מספק דוגמה נוספת.

הלפרט מעודד ממחזורי המסחר

אם כך, על מה מתבססת ההערכה של הלפרט היום כי הגרוע מכל מאחורינו? "השוויים היום ריאליים יותר לאחר שהשוק עבר תהליך של יציאת האוויר מן הבלון. את ניצני ההתאוששות כבר ניתן לראות בבירור ובחודש-חודשיים הקרובים נתחיל גם לראות ביזנס של ממש בקרב חברות הטכנולוגיה", הוא חוזה.

אחד הסימנים המעודדים להתאוששות של השוק, בעיני הלפרט, הוא מחזורי המסחר הגדלים והולכים בנאסד"ק: כ-2-2.5 מיליארד מניות מחליפות ידיים ביום מסחר ממוצע בתקופה האחרונה. "זה סימן לכך שהכסף הרציני חזר לשוק, גם הכסף של המשקיעים המוסדיים שהדירו רגליהם מהשוק תקופה ארוכה וכעת שבים לבצע פעולות".

הלפרט סיים בישראל שירות צבאי ותואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומדע המדינה. את התואר השני שלו השלים באוניברסיטת שיקאגו, ובהמשך עבר לגור בניו יורק. כיום הוא מסקר 12 חברות ישראליות (עד לא מכבר סיקר 14 חברות ישראליות, אולם הסיקור למניות מג'יק וטקנומטיקס הופסק על ידי בית ההשקעות בחודש שעבר) כאנליסט Sell Side.

לשיטתו של הלפרט, לא רק בשוק המשני הגרוע מכל מאחורינו, וגם השוק הראשוני צפוי להתעורר בתקופה הקרובה. הוא מעריך שעד סוף יולי יצליחו מספר לא מבוטל של חברות להשלים הנפקות ראשוניות לציבור (IPOs), ויחדרו מעבר לחרך הצר שנותר ב"חלון ההנפקות".

הלפרט אינו מוכן לדבר על הנפקות ספציפיות שעליהן שוקד בימים אלה בית ההשקעות סלומון סמית ברני: "אני לא מעורב בצורה אקטיווית בהכנת התשקיפים, ומצטרף לתהליך ההנפקה בשלב מאוחר יותר, כאשר צריך למכור את הסחורה למשקיעים".

סלומון סמית ברני מתכוון להנפיק את אנאוויס

כך או כך, בית ההשקעות סלומון סמית ברני ביקש לשמש כחתם משנה בשנה האחרונה בהנפקה של מספר ישראליות שאף הגיעו לשלב הגשת תשקיף לרשות ניירות ערך, אולם משכו אותו בהמשך לאור תנאי השוק. בין אלה ניתן לציין את מיזם האינטרנט הלווייני של גילת לוויינים - סטארבנד - ואת חברת ליפמן , שנסחרת היום בבורסת תל אביב.

עם זאת, בבית ההשקעות מקווים כי דווקא חברת אנאוויס - חטיבת רשתות התמסורת (Transport Networks) והקרוס קונקט לשעבר של חברת אי.סי.איי , תצליח לשבור את תקופת הבצורת.

בימים אלה שוקדים בנקאי סלומון סמית ברני על הכנת תשקיף לקראת יציאה להנפקה של החברה, ובשבוע שעבר הם אף נפגשו עם נציגי החברה. נזכיר כי דורום ענבר, מנכ"ל אי.סי.איי, אמר לפני כחודש כי לא צפויות השנה הנפקות כלשהן של החברות הבנות של אי.סי.איי.

רווחיות היא שם המשחק

אלמנט נוסף שהשתנה בחודשים האחרונים הוא אותו מערך שיקולים שהנחה את בתי ההשקעות לקבוע מיהי חברה שמתאימה לצאת להנפקה. "אני מודה שגם אנחנו בסלומון סמית ברני בחנו בעבר חברות בעיקר באמצעות מחזור המכירות שלהן, השוונו לחברות אחרות העוסקות בתחום והפעלנו מכפילי מכירות שנראים היום מרוחקים מהמציאות. שמנו פחות דגש על רווחים, אבל היום, חברה שלא תהיה ממוקדת על רווחיות, לא תצליח להגיע לוול סטריט".

לדבריו, יש תחומים מסוימים שהצליחו להימלט מפגיעה, ופעמים רבות מדובר בחברות שהמוצרים שלהן מתאימים לתקופה של היום - או מכיוון שהם זולים יחסית או לאור העובדה שהם מסייעים לחסוך כספים ולזכות בהחזר מהיר על הוצאות (ROI).

"החברות האלה יצליחו להיכנס לוול סטריט", הוא צופה. בין התחומים אותה הוא מונה כ"חמים": תוכנות לטלקומוניקציה, בילינג ב-IP, ובדיקות איכות שירות ב-IP. הוא מביא כדוגמה להנפקה מוצלחת את חברת וריסיטי הישראלית, המפתחת טכנולוגיות ומוצרי תוכנה המשמשים לאימות יעיל של תכנוני מערכות דיגיטליות.

החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של כ-350 מיליון דולר, וזכתה היום לאזכור מחמיא ב-BusinessWeek Online. גם שם ההנפקה זכתה להגדרה "אחת המוצלחות ביותר לאחרונה", במיוחד על רקע התשואה שהמניה הניבה מאז הנפקתה במארס האחרון: 180%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully