וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנקים את האורוות

רמי קפלן

14.5.2001 / 22:30

גילת הוציאה 50 מיליון דולר ברבעון כדי להתאים את עסקיה למצב השוק

"קודם צריך לשמוע את הסיפור ואז גם המספרים יובנו", אמר היום יואל גת, מנכ"ל גילת לוויינים , בשיחת הוועידה שבאה בעקבות הדו"חות הכספיים שפירסמה החברה לרבעון הראשון של 2001. בגילת החליטו כנראה לדחוס את כל החדשות הרעות לתוצאות של הרבעון הראשון, ולכן היה היום הרבה מה להסביר.

גילת הטילה בדו"חות פצצת הפסדים מפתיעה, במשקל של לא פחות מ-20 מיליון דולר, בגין הוצאות חד פעמיות על חובות אבודים, במסגרת הדו"חות הכספיים שפירסמה לרבעון הראשון של 2001. ההפסד הזה, בנוסף להוצאות חד פעמיות על ארגון מחדש בסך של 30 מיליון דולר (על הוצאות של 28 מיליון הודיעה החברה כבר לפני חודש), הביאו את גילת להפסד נקי עצום ברבעון הראשון, של 58.6 מיליון דולר או 2.51 דולרים למניה, לעומת תחזית להפסד קטן פי שניים, של 1.22 דולרים למניה.

20 המיליונים שהלכו לחובות אבודים, כפי שהסבירה ההנהלה, אינם משוייכים ללקוחות ספציפיים שממאנים לשלם, אלא מהווים אומדן עגול וגס של גילת לבעיות פרעון חובות שעלולות להתעורר אצל לקוחותיה השנה, בעקבות החולשה הכללית בשווקים. ההנהלה שהחליטה ככל הנראה להשלים עד כמה שאפשר את ניקוי האורוות ברבעון זה, הצהירה שהיא מעדיפה "להסיר את אי הוודאות בעניין זה מהרבעונים הבאים".

ואכן, ההפסד פרופורמה של גילת נמוך הרבה יותר. ההפסד התפעולי של החברה עומד על 2 מיליון דולר בלבד, פחות או יותר לפי התחזיות, וההפסד הנקי אם מנכים מהחישוב את אותן הוצאות חד פעמיות בסך 50 מיליון דולר, מגיע ל-8.5 מיליון דולר בערך, או 36 סנט למניה בקירוב.

התוצאה הזאת עדיין נמוכה ביחס לתחזית בת החודש של בית ההשקעות מריל לינץ' למשל, שציפה להפסד של 25 סנט בלבד. בתחזית ההכנסות דווקא הצליחה גילת לעמוד, כאשר רשמה ברבעון תקבולים שהסתכמו ב-100.3 מיליון דולר ברבעון - צמיחה של 17% מהכנסות הרבעון המקביל, אך ירידה של לא פחות מ-42% מהכנסות הרבעון הקודם, הרביעי של 2000.

30 מיליון דולר היה מחירו של תהליך הארגון מחדש שהשיקה גילת ברבעון הראשון. התהליך כלל פיטורים של 500 מעובדיה, סגירת משרדים בארצות שונות, בעיקר בדרום אמריקה, סגירת קווי ייצור לא רווחיים ומחיקות מלאים. החברה מבצעת מעבר אסטרטגי למכירה בסיטונות, מה שאמור לאפשר לה להתרכז בפיתוח וייצור בלבד, ולהקטין באופן משמעותי את הוצאות השיווק שלה.

סטארבנד

מנכ"ל גילת, יואל גת, משדר אופטימיות רבה בקשר למיזם האינטרנט הלווייני, סטארבנד, השייך בחלקו לגילת. המוצר החדש של המיזם, הסטארבנד 360, נכנס לשלב הפיילוט שלו והוא עתיד להיות מושק ברבעון השני של 2001. המוצר זוכה, לדבריו של גת, לתגובות טובות מאוד, והוא עומד להיות מוצר האינטרנט הלווייני הראשון שעלותו נמוכה מ-1,000 דולר.

לפי מודל ההפצה הסיטוני יימכר המוצר במחיר מלא לספקי אינטרנט שימכרו אותו בתורם ללקוחותיהם, ובתקופת השימוש יעבירו חלק מהתקבולים החודשיים לסטארבנד. המקלט הלווייני יקר ביחס למוצרים אחרים להעברת אינטרנט (DSL, כבלים, אלחוט וכו') ולכן הוא נמכר יותר באזורים שמחוץ לעיר, בהם תשתית אחרת אינה פרושה, או מחוץ לטווח האינטרנט האלחוטי.

סטארבנד עלה לכותרות בעבר הלא רחוק בעיקר בהקשר של בעיות המימון שהוא חווה, לאחר שבוטלה הנפקתו בוול סטריט. לדברי יואב לייבוביץ', מנהל הכספים של גילת, מצויים כעת מספר משקיעים אסטרטגיים בתהליך של בדיקת המיזם, לקראת השקעה אפשרית. גילת צופה שאם אכן יגוייס הסכום הדרוש להמשך פעילות של המיזם במלוא המרץ, יוכל סטארבנד להציג רווחיות כבר בסוף 2001 - תחילת 2002.

תחזיות ורודות

ובאשר להמשך, גילת מקפידה לשדר שהעסקים כרגיל, חרף ההפסדים החד פעמיים הגדולים, ומותירה את התחזיות הקודמות שלה על כנן, בהתבסס על רמת צפיות (Visibility) גבוהה למחצית השנייה של השנה.

ברבעון השני של השנה החברה מקווה לדווח על הכנסות של 125 מיליון דולר ועל רווח של 15 סנט למניה. ברבעון השלישי ההכנסות צפויות לעלות ל-150 מיליון דולר והרווח ל-33 סנט למניה, וברבעון הרביעי של 2001 גילת מקווה שההכנסות יאמירו ל-200 מיליון דולר והרווח ל-65 סנט למניה. ההדרכה של החברה מדברת על הכנסות של 575 מיליון דולר השנה ועל רווח של דולר למניה.

בנוסף לתחזיות ורודות, גילת מרככת היום את האפקט של הדו"חות בפרסומם של מספר עסקות חדשות לאספקת מוצריה בברזיל, פרו ואירופה. המסר כנראה עבר כהלכה - המשקיעים ששלחו את המניה לירידה של 10% בפתיחת המסחר היום, שולחים אותה לקראת סופו לעלייה של 5% למחיר של 13 דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully