וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החשש כי הבנק הפדרלי יסתפק בקיצוץ של 0.25% בריבית גבר עם פרסום נתוני המלאי העסקי הנמוכים מהצפוי

עפרה שלו

15.5.2001 / 0:04

הורדה חדה יותר היא עדיין בגדר קונצנזוס, אך קיים חשש כי גם קיצוץ בשיעור של 0.5% לא יצליח להצית גל של עליות שערים

מחזורי המסחר בוול סטריט היו דלילים לנוכח חשש הולך וגובר כי הבנק הפדרלי יקצץ את הריבית בפחות מ-0.5% בכינוס מחר, או שאף קיצוץ חד יותר לא יצליח להצית עליות שערים. על אף הקונצנזוס בקרב חברות העוסקות במסחר ישיר עם הבנק הפדרלי, הצליח לחדור לשוק המניות חשש כי הבנק יסתפק בהורדה של 0.25%.

החשש נובע בחלקו מפרסום נתונים כלכליים טובים מהצפוי. ביום שישי הודיע משרד המסחר האמריקאי כי המכירות הקמעוניות זינקו באפריל ב-0.8% ל-275 מיליארד דולר, לעומת התחזיות לעלייה של 0.3%. כמו כן חל שיפור לא צפוי במדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן.

היום התגבר החשש עם פרסום נתוני המלאי העסקי בארה"ב. המלאי העסקי פחת במארס ב-0.3% ל-1.213 טריליון דולר, לעומת תחזיות לירידה של 0.2%. בחודש פברואר הצטמצם המלאי ב-0.4%.

מנתוני משרד המסחר עולה עוד כי זו הפעם הראשונה בעשור האחרון שהמלאי העסקי הצטמצם חודשיים ברציפות. הצמצום במלאי הוא הזדמנות טובה לחברות להגדיל את קצב הייצור ובכך גם לעודד את הצמיחה. עם זאת, בהתחשב בביקוש הנמוך לסחורות ומוצרים קשה להניח שהירידה במלאי אכן תתרום לצמיחה מחודשת בייצור.

ההורדה החדה האחרונה

סקר שערכה סוכנות הידיעות "רויטרס" ביום שישי העלה כי 24 מתוך 25 חברות הסוחרות באופן ישיר עם הבנק הפדרלי צפו כי הבנק יוריד את הריבית בשיעור של 0.5%. חברה אחת צפתה כי הבנק יוריד את הריבית בשיעור של 0.25% בלבד. כמו כן, החוזים העתידיים על הריבית תומחרו היום לפי סיכוי של 90% להורדה של 0.5% בריבית.

גם הכלכלנים הצופים הורדה של 0.5% מאמינים שתהיה זו ההורדה החדה האחרונה. דייוויד ג'ונס, כלכלן ראשי באוברי ג. לנסטון, מעריך כי הבנק הפדרלי יקצץ את הריבית ב-0.5% ביום שלישי ויאמץ מדיניות נייטרלית, שפירושה כי החשש ממיתון שווה ערך לחשש מאינפלציה.

לרה ריים, כלכלנית ראשית בבראון ברדרס הרימאן, מעריכה כי קובעי המדיניות בבנק הפדרלי יחכו לראות כיצד תשפיע הורדה זו על הכלכלה בארה"ב. "יש גבול למרחק שהבנק הפדרלי מוכן ללכת", אמרה, "ונראה לי שאנו קרובים לגבול הזה".

טוני ססין, ראש מניות ומסחר ב-CIBC וורלד מרקטס, אמר שהשוק מגלה עצבנות קלה בנוגע לשיעור ההורדה, אך השאלה החשובה היא האם יצליח קיצוץ של 0.5% בריבית לעורר עליות שערים בשוק המניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully