וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר המים/ ישראל תבקש מחברות ספנות להגיש את הצעותיהן למכרז להובלת 45 מיליון מ"ק מים לשנה מטורקיה

הארץ

15.5.2001 / 8:30

מאת עמירם כהן

בימים הקרובים תבקש ועדת המכרזים הבין-משרדית לתשתיות מים הצעות מחברות ספנות, להובלת 45 מיליון מ"ק מים לשנה מטורקיה.

למרות ההחלטה לפרסם את המכרז, נראה כי לא תמה ההתלבטות. למעשה, איש אינו יודע מה יהיה מחיר המים. הטורקים ביקשו בתחילת המו"מ 23 סנט למ"ק, והישראלים היו מוכנים לשלם 8-10 סנטים לכל היותר. מקורות עסקיים בישראל אומרים שהטורקים יהיו מוכנים להסכים על 15 סנט למ"ק.

ממשלת טורקיה השקיעה בפרויקט ליצוא המים מנהר מנבגט שבאנטליה 150 מיליון דולר, בלא שהיו לה חוזי אספקה עם צרכנים. לא ברור מהי ההצדקה הכלכלית שעמדה מאחורי הפרויקט הטורקי, שהקמתו התחילה בלי שניתן היה להסתמך על קיומו של שוק לצריכת המים.

לפי אחת הגרסאות, נשיא טורקיה דאז, סולימן דמירל, מהנדס מים במקצועו, התאהב ברעיון, והאמין שבקרוב יתעורר במזרח התיכון צורך דחוף במים. ככל הנראה ראו הטורקים בישראל מועמדת ראשית לצריכת מים, וישראל נתנה להם להבין שהיא מעוניינת.

אלא שהלקוחה הפוטנציאלית אינה ממהרת כרגע לסגור עסקה. ישראל מתמהמהת כמיטב יכולתה, מתוך הנחה הגיונית שהטורקים הממהרים יסכימו להוריד עוד ועוד את מחיר המים - רק כדי שיוכלו להתחיל להחזיר הון בגין "הפיל הלבן" שאותו הקימו.

הבעיה היא שהשהיית הזמן השפיעה על שני הצדדים. מאז שהתחילו הדיונים עם טורקיה על יבוא מים, נרשמה עלייה חדה במחירי ההובלה הימית. אם לפני שנה וחצי ביקשו חברות ספנות כ-42.5 סנט להובלת מ"ק מים ממסוף הטעינה הטורקי הנמצא בנהר מנבגט באנטליה למסוף הפריקה בנמל קצא"א באשקלון - כעת עלה המחיר ל-80-90 סנט למ"ק מים.

ההתייקרות נבעה מהעלייה החדה במחירי המכליות בעולם. לפני כשנה וחצי ניתן היה לרכוש מכלית נפט ישנה בנפח של 200-250 אלף טונה ב-3.5 מיליון דולר. כיום עולה אותה מכלית 10 מיליון דולר. לסכום הקנייה יש להוסיף שלושה מיליון דולר שעל חברת הספנות להוציא בגין הכשרת המכלית להובלת המים.

בעבר היה מוכן יזם ישראלי, בשיתוף עם חברת ספנות בינלאומית, להתחייב להוביל מים בשלוש מכליות ב-42.5 סנט למ"ק לפי תחשיבי החברה הבינלאומית, שנערכו בשיתוף החברה לתכנון המים לישראל (תה"ל), אמור היה מחיר המים בפריקה בנמל קצ"א להגיע ל-54.5 סנט. לפי התחשיבים, שנעשו לפני כשנה וחצי, לאחר הכללת החזר הון (לפי ריבית 7.5%), הוצאות תפעול ואחזקה והוצאות אנרגיה, היה אמור מחיר המים בחיבור למערכת הארצית להגיע ל-65-60 סנט למ"ק בחוזה אספקה לשלוש שנים. זהו מחיר קרוב למחיר התפלת מי ים.

היום ברור כי מחיר המים מיבוא מטורקיה יהיה יקר בהרבה, והוא עשוי להסתכם בכדולר למ"ק, הרבה יותר ממחיר התפלה (70-60 סנט למ"ק), גם זאת בהנחה שהטורקים יסכימו למכור ב-12 סנט למ"ק. אם לא - המחיר עשוי להגיע אף ליותר.

למרות המחיר הגבוה, אין לשלול את הפרויקט מהסיבות הלא נכונות. לא מדובר, לדוגמה, ב"שעבוד אספקת המים של ישראל למדינה מוסלמית זרה", כפי שנטען בעבר. למעשה, אם יבוצע הפרויקט, הוא יכלול לכל היותר 2.5% מהיקף אספקת המים של ישראל.

יתרונו הבולט של הפרויקט הוא ביישום אספקת מים מהירה. כחלק מהפרויקט, יש להקים מצוף פריקה מיוחד למים (מונובוי) בנמל קצא"א באשקלון, שהקמתו אורכת שנה וחצי. לפי ההערכות, הקמת הפרויקט כולו תארך כשנתיים - מהר יותר מרוב הפרויקטים האחרים להתפלה.

לדברי מומחים בישראל, במצב חירום ניתן לקצר את זמן ההקמהשל הפרויקט. חברת ספנות ישראלית, מורדיאה ספנות, שבבעלות מוטה קופר, הודיעה כי ביכולתה להביא מים בתוך שלושה חודשים ממועד חתימת החוזה, אם תוותר על השימוש במצוף המונובוי. 13 חברות ספנות ביקשו לקבל מידע על מכרז ההובלה. ככל הנראה, רק חלקן יגישו הצעות למכרז עצמו.

עלתה גם אפשרות להכשיר מסוף לפריקת המים בחדרה, שבאמצעותו ניתן יהיה בזמן חירום להגדיל את יבוא המים מטורקיה ל-100-90 מיליון מ"ק לשנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully